Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

największe greckie przeboje

Ateny z nastolatką

Ateny zimą

Wszystko pochodzi od Greki

książki o Grecji

Ateny mniej znane

największe zabytki Aten cz. 1

największe zabytki Aten cz. 2

grecka mitologia

ceny biletów

przewodnik po Atenach

pamiątka z Grecji

tanie jedzenie w Atenach

wokół Aten

mapa Aten

greckie przeboje

historia Aten

słynny Grek Zorba

greckie jedzenie w Atenach

Wspomnienia Zeusa

informacje dotyczące:

  • położenia, 

  • cen biletów,

  • godzin otwarcia, 

  • innych ważnych zabytków w Atenach i okolicach

znajdziesz w kafelkach poniżej


powiązane linki

Pierwszy cmentarz w Atenach

Stadion Panatenajski w Atenach

nazwa nie oznacza czasu powstania, gdyż są starsze miejsca pochówku w stolicy Grecji. Pierwszy w tym przypadku stanowi stwierdzenie, że jest najważniejszy, czyli główny. I, choć wiele osób uważa za co najmniej niesmaczne zwiedzanie cmentarza czy zachęcanie do tego, to nawet biorąc pod uwagę, że jest to miejsce święte, słynne polskie Powązki także są odwiedzane przez szkoły podstawowe i turystów. Z całą odpowiedzialnością osobiście zachęcam do odwiedzenia tego miejsca. 

Dlaczego warto odwiedzić ateński cmentarz...

Cmentarz podzielony jest na kilka sektorów; katolicki, stary, z urnami oraz zasłużonych. Najstarsze grobowce udekorowane są posągami charakteryzującymi pochowaną osobę. Kamienne postacie są niezwykle wymowne nawet dla laika. Na wielu pomnikach grobowych zobaczyć można dzieła sztuki przypominające starożytne zabytki.

Jednym z najsłynniejszych jest kamienna postać uznana za greckie dzieło sztuki, tzw. "Śpiąca Panna" (ukazana na zdjęciu poniżej), stworzona w 1878 r. przez rzeźbiarza Giannoulisa Chalepasa.

Grobowiec w kształcie Pomnika Lizykratesa do złudzenia przypominający oryginalny stojący w centrum sklepikowej i restauracyjnej części Aten.

Ciekawym dla nas, Polaków akcentem jest grób Andreasa Georgosa Papandreou, greckiego premiera aż przez 3 kadencje; dwie następujące po sobie w latach 1981 ÷ 1989 oraz nieco później 1993 ÷ 1996 r. Dlaczego ważne jest to dla nas, Polaków? Wszystko za sprawą matki, Zofii Mineyko, która była Polką.

Miłośnicy greckiej starożytności wiedzą, że jest tu pochowany domorosły niemiecki archeolog-amator, czyli Johann Ludwig Heinrich Julius Schiliemann. Jego grobowiec wybudowany został w kształcie greckiej świątyni. Budowla, bo inaczej nie można nazwać ozdobień grobowca, ukazuje wszystkie zdobienia charakteryzujące starożytną architekturę, czyli prostopadłościenny kształt, kolumny w stylu doryckim, architraw, fryz składający sie z tryglifów i metopów, gzymsu, tympanonu i akroterionów. Ciekawym wydaje się fryz dolny i górny, który ukazuje prace archeologów.

 

Historia pierwszego ateńskiego cmentarza

Dokument dotyczący budowy muru wokół cmentarza z roku 1837 wskazuje, że jest to czas oficjalnego jego utworzenia. jak długo wcześniej chowano tu zmarłych? Nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że w 1842 roku opracowano przepisy dotyczące jego funkcjonowania. W kolejny latach, dokładnie między 1857 a 1861 rokiem ustanowiono wytyczenie ścieżek i posadzono drzewa. 

Keramejkos


 

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

wyślij e'mail na adres: