Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

największe greckie przeboje

Ateny z nastolatką

Ateny zimą

Wszystko pochodzi od Greki

książki o Grecji

Ateny mniej znane

największe zabytki Aten cz. 1

największe zabytki Aten cz. 2

grecka mitologia

ceny biletów

przewodnik po Atenach

pamiątka z Grecji

tanie jedzenie w Atenach

wokół Aten

mapa Aten

greckie przeboje

historia Aten

słynny Grek Zorba

greckie jedzenie w Atenach

Wspomnienia Zeusa

informacje dotyczące:

  • położenia, 

  • cen biletów,

  • godzin otwarcia, 

  • innych ważnych zabytków w Atenach i okolicach

znajdziesz w kafelkach poniżej


powiązane linki

Plaka to najbardziej klimatyczna dzielnica Aten

rozłożona u stóp Akropolu. Nie można tu nie zajrzeć, gdyż odwiedzając starożytne wzgórze czy Muzeum Akropolu, niezwykle klimatyczne tawerny i butiki zachęcają z daleka do zagubienia się w wąskich uliczkach. Nieważne, że każdy przewodnik potwierdzi, że ceny są tu wyższe nawet niż na lotnisku a tawerny serwują posiłki tylko z nazwy przypominające prawdziwe greckie jedzenie. Potwierdzeniem tezy jest chociażby to, że Grecy się tu nie stołują.

A jednak wiedząc o tym, uwielbiam spacerowanie uliczkami Plaki, usiąść w jakiejkolwiek tawernie, czy zakupić małe co nieco.

Plaka, choć położona w samym sercu Aten, kończy granice przy największych zabytkach starożytnej Grecji, warto odwiedzić tu Pomnik Lizykratesa oraz Anafiotikę.

Osada Anafiotika leży u podnóża Akropolu w Atenach

Nazwa nie jest przypadkowa.  Nawiązuje do niewielkiej greckiej wioski Anafi, która leży na wyspie o tej samej nazwie. Stanowi jedną z 220 Cyklad, czyli wysp na Morzu Egejskim. Osada charakteryzuje się prostą i niezwykle gęstą zabudową. Białe domki bez wyszukanych ozdób z niebieskimi okiennicami ozdobione są jedynie gęsto rosnącymi i kwitnącymi przez cały rok, bungewillami.  

Co wspólnego ma wyspa Anafi z Atenami

Gdy po wielu latach tureckiej niewoli, Grecja odzyskała niepodległość w 1830 r., Ateny były niewielką i podupadłą wioską. Rolę stolicy pełniło Nauplion. Otton I, który w latach 1832 ÷ 1862 sprawował rządy, przeniósł metropolię do Aten. Pałac (dzisiejszy Parlament) dla królewskiej rodziny, budowali m.in. imigranci z wysp, także ze wspomnianej wyżej Anafi. Nocami, gdy wszyscy spali, powoli - dzień po dniu - tworzyli dla swoich rodzin namiastkę swojskiej wioski. Owa samowolka budowlana, bo inaczej nie można tego nazwać, dodatkowo w niezwykle charakterystycznym miejscu, jakim jest Akropol, okazało się budową zgodną z ówczesnym prawem. Podobno dla tych, którzy nie prowadzili prac budowlanych za dnia, własność przyznawana była samoistnie.

Spacer ulicami Anafiotiki

to dosłownie przeciskanie się niezwykle wąskimi uliczkami. Faktycznie, tęższe osoby mogą mieć czasem problem z przejściem. Portale najczęściej ukazują wyszukane miejsca z czystymi fasadami gęsto ukwieconymi. Może właśnie dlatego pozwoliłam sobie zaprezentować uliczki zwyczajne.

Anafiotikę warto odwiedzić

nie tylko ze względu na specyficzną architekturę. Na szczycie osady znajduje się punkt widokowy z którego, poza Akropolem który jest tuż - tuż, to jednak za plecami, rozciąga się piękny widok na Ateny.


 

Ciekawostka

w miejscu oznaczonym na mapie Aten w kafelce poniżej z tytułem "tablica", znajduje się niepozorny, kamienny pomnik. Upamiętnia on wydarzenie, które miało miejsce 27 kwietnia 1941 roku. Rankiem niemiecka władza wkroczyła do Aten. Najeźdźcy żołnierze weszli na Akropol i nakazali młodemu Evzonowi zdjąć flagę grecką, a na maszt wciągnąć swastykę. Młody człowiek wykonał polecenie w części, gdyż w zdjętą flagę sam się zawinął i skoczył z murów Akropolu, ginąc na miejscu. 

Stadion Panatenajski w Atenach

Keramejkos

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

wyślij e'mail na adres:

PL

PL