Z całą pewnością nie wszystko wymieniłam...

 

Despina Vandi

 

Urodziła się w Niemczech. Do Grecji przyjechała w wieku sześciu lat. Dziś to jedna z najbardziej znanych greckich piosenkarek.

Nikos Ikonomopoulos

 

Urodził się w Patras. Szukając swojego miejsca w zyciu, był rybakiem, później pracował w pizzerii. Karierę muzyczną rozpoczął w 2006 roku, gdy doszedł do finału greckiego Dream Show. Dalej to juz tylko sukcesy....

Giorgos Mazonakis

Eleni Foureria

 

Grecka piosenkarka, aktorka, tancerka i projektantka mody, pochodzenia albańskiego.

Konstantinos Koufos

 

Malou

 

Jej wielką karierę zapoczątkowało wygranie greckiego wydania programu Idol w 2011 r. 

Elena Paparizou

 

Grecka piosenkarka urodzona i wychowana w Szwecji. Była piosenkarką zespołu Antique. Dzięki niej Grecja, w 2001 r. zdobyła trzecie miejsce na konkursie Eurowizji, ale już w 2005 r., w jubileuszowym 50 konkursie Piosenki Eurowizji, zdobyła pierwsze miejsce.

Antonis Remos

 

Obecnie najsłynniejszy grecki wykonawca, doceniany szczególnie wśród młodego pokolenia.

Konstantinos Argiros

 

Ateńczyk. Gdy miał pięć lat, już zaczął uczyć się gry na fortepianie. W każdy piątek i sobotę śpiewa z Ateńskim Teatrze.

Pantelis Pantelitis

 

Jest to wykonawca ukochany przez Greków. Osobiście polecam wsłuchanie się w Jego utwory. Niestety, zginął w wypadku samochodowym 16. II. 2016 r. To, jak bardzo naród kocha tego wykonawcę, świadczy np fakt, że 1.XII.2017r. ukazała się Jego niepublikowana wcześniej piosenka  Bądź w porządku. W ciągu miesiąca wysłuchało ją 6 mln osób. 

Χρήστος Χολίδης - Έλεγα

   Nie wyobrażam sobie wyjazdu, w jakiekolwiek miejsce Grecji, bez towarzystwa greckiej muzyki. Przyznam, że nie rozumiem dlaczego w hotelach słychać największe światowe przeboje, a pomijane są szlagiery miejscowe. Jedynie będąc na Samos, może dzięki temu, że był to mały hotelik, zapoczątkowaliśmy puszczanie greckich przebojów. Gdy pytaliśmy animatorów czy barmanów dlaczego tak jest, usłyszeliśmy, że turystów interesują aktualne przeboje ze światowych list przebojów a nie ich, miejscowe. Wiadomo, hotelowi zależy by klient był zadowolony... 
   Dziś nie rozumiem dlaczego długo zwlekałam z wyjazdem na wyspę Rodos. Oprócz zalet opisanych na zakładce "Rodos", zachwycił mnie tam fakt, że wszędzie słyszałam greckie przeboje, także w hotelu, w którym mieszkałam. Czasem przechodząc obok sklepiku czy tawerny, podałam głośno który to wykonawca. Zachwyt Greka był ogromny. Gdy w dodatku odezwał się mój mąż który, ucząc się od trzech lat greckiego, zna język całkiem dobrze, byliśmy goszczeni na specjalnych warunkach. W sklepiku, w którym zakupiłam nową płytkę, Greczynka opowiadała, jak Grecja płakała w lutym 2015, gdy w wypadku samochodowym zginął Padelis Padelidis. Faktycznie, jeszcze latem 2017 roku, wszędzie słyszałam na wyspie tego wykonawcę. 
   Zachęcam do zainteresowania się greckimi przebojami. Oczywiście najsłynniejsza piosenka to ta z filmu "Grek Zorba", jednak zapewniam, że choć jest dla nas najbardziej rozpoznawalna, nie jest jedynym greckim przebojem, i z całą pewnością nie najczęściej, przez Greków, słuchanym.
   Młode Greczynki zachwycone są piosenkarzem - Andonis Remos. Właśnie jego płytę kupiłam sobie ostatnio. Sprzedawczyni dosłownie rozpływała się opowiadając jak go uwielbia :)

Vegas

 

Zespół trzech greckich muzyków którzy poznali się w Institute Piraeus

Masz coś do dodania? Napisz do mnie przez formularz poniżej,

lub wyślij e'mail na adres:

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!