Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

przewodnik [pdf]

Stadion Panatenajski w Atenach

informacje dotyczące:

  • położenia, 

  • cen biletów,

  • godzin otwarcia, 

  • innych ważnych zabytków 

znajdziesz w kafelkach poniżej


powiązane linki

wszystko pochodzi od Greki

co zobaczyć na Kos

grecka mitologia

z dzieckiem na Kos

ceny biletów

samochodem po Kos

najnowsze greckie przeboje

Jak nazwa wskazuje, jest miejscem ciekawym przyrodniczo. Stąd bowiem wypływają źródła, które zaopatrują wyspę w wodę słodką, a więc źródlaną. Miejsce jest bardzo urokliwe i przyjemne latem, bowiem liczna tu zieleń nadaje przyjemny klimat i zieloną, bardzo naturalną kolorystykę miejsca. Miejsce nie do końca jest dziełem natury. Włoscy inżynierowie zbudowali tunel transportujący wodę z naturalnego źródła.

więcej na stronie  dolina siedmiu źródeł 

Dolina siedmiu źródeł

Stadion Panatenajski w Atenach

pamiątki z Grecji

mapa Kos

Zwiedzanie teatru hellenistycznego na Kos

 

Obiekt został odkryty podczas badań, jakie na szeroką skalę w 1922 roku, na wyspie prowadziła Włoska Misja Archeologiczna. Ze względu na zły stan wykopalisk, teren nie został objęty ochroną ani jakimkolwiek zabezpieczeniem.

 

Właściwie trudno nawet znaleźć zabytek, w górzystym i porośniętym lasem terenie. Droga prowadząca nie jest najlepszej jakości, jednak bezpieczna. Tłumu turystów nie należy się tu spodziewać, wręcz przeciwnie - raczej nikogo.

 

Jak się dostać: Samochód warto zostawić dokładnie w miejscu, gdzie podane są poniżej współrzędne, jest to niewielki plac. Pieszo, dosłownie kilka metrów, należy się wrócić, do zawsze otwartej (mam taką nadzieję) bramy w płocie.

 

Dalej, idąc troszkę w dół leśną dróżką, trzeba mocno się rozglądać, gdyż można teatr zwyczajnie ominąć, nie zauważając.

Historia antycznego teatru hellenistycznego na Kos

 

Badania archeologiczne dowodzą, że już w III w. p.n.e. stał tu teatr. Znaleziono bowiem specyficzny dla tego okresu budulec. Prawdopodobnie, w niedalekiej odległości znajdowała się świątynia poświęcona Asklepiosowi (mitologicznemu opiekunowi wyspy) i jego córce, Higiei. Jednak mapa Google nie informuje gdzie się ona znajdowała.

 

To, co dziś można zobaczyć, to pozostałości teatru z I w. n.e., a więc z okresu panowania Imperium Rzymskiego. W całkiem dobrym stanie pozostały dwa pierwsze rzędy siedzeń. Wyraźnie widać, że było ich znacznie więcej, o czym świadczą stopnie prowadzące dziś do... niczego, tylko drzew -pomiędzy którymi leżą kamienne pozostałości dawnej świetności.

 

Orkiestra, czyli scena, miała średnicę 12,5 m. Proscenium, co w starożytności stanowiło podium, na którym rozgrywała się akcja, było poza sceną. Pozostałe kamienie - fundamenty świadczą, że w planie miał wymiary 3,25 m x 8,5 m. Widownia natomiast oparta była na naturalnym wzniesieniu i wykonana była z białego marmuru. Mimo tego, że dziś miejsce mało kogo zachwyca, to jednak teatr należy do wielkich, rzymskich teatrów miejskich. Bowiem mieścił podobno aż 13 000 widzów.

 

Dziś trudno to sobie wyobrazić, ale badania archeologiczne dowodzą, że miał 108 m szerokości. Gdy zastanowić się dalej, jeśli jest teatr to musiała tu być też osada, teatr nigdy nie jest w miejscu bez zabudowań mieszkalnych. Dziś nie ma po tym śladu, albo jeszcze dużo jest do odkrycia...