Lot do Aten

 

Z Polski można dostać się liniami Aegean lub Raynair. Bez problemu każdy może sam zakupić bilet przez Internet, najlepiej z jak największym wyprzedzeniem. Pół roku wcześniej to nie przesada, ceny są wtedy najbardziej okazyjne. Warto też wiedzieć, że jeśli jedziecie dużą grupą, 10 osób i więcej, bilet trzeba kupić tzw. grupowy, na zupełnie innych zasadach. Przy zakupie 9 lotów i później reszty, nie masz pewności, że kolejne bilety będą też w tej cenie - raczej będą dużo droższe.

  • Aegean to greckie linie lotnicze. Rzędy siedzeń nie są ustawione tak gęsto jak w polskich liniach, grecka obsługa jest bardzo miła, a dzieci dostaną kredki i kolorowanki. Miłą niespodzianką w trakcie lotu jest ciepły posiłek dla każdego, także z napojem, nawet alkoholem. Zaletą jest możliwość zabrania sporego bagażu. W cenie biletu jest bagaż 8 kg tzw. kabinowy o maksymalnych wymiarach 56 x 45 x 25 [cm]. Można dodatkowo dokupić bagaż tzw. rejestrowany o wadze max 23 kg i łącznych wymiarach 158 [cm]. Koszt tego bagażu to 20 € w jedną stronę. Niezależnie damska torebka i aparat fotograficzny też można zabrać.

  • Reynears to tzw. tanie linie lotnicze. Jednak przy zakupie trzeba bardzo uważać, gdyż wszystko jest dodatkowo płatne. Bez opłaty można wnieść tzw. mały bagaż podręczny o wym. max 35 x 20 x 20 [cm], musi on zmieścić się pod siedzeniem. Ciut większy, bo o max wymiarach 55 x 40 x 20 [cm] i wadze do 10 kg jest już płatny. Nie wykupienie generuje koszt 50 €. Płaci się za pierwszeństwo wejścia na pokład, gdyż dla kolejnych podróżnych może zabraknąć miejsca w schowku nad siedzeniem. Korzyścią jest zwiększona od 15 stycznia 2018 r. waga bagażu rejestrowanego do 20 kg. Warto o tym pamiętać już przy rezerwacji biletu, gdyż wtedy koszt jest najniższy.

Jak samemu zorganizowac wyjazd do Aten

Jak w Atenach dostać się z lotniska do miasta

 

Do centrum miasta dojechać można na kilka sposobów:

1. autobusem linii X95 - bilet w cenie 6,00 €

2. metrem - bilet w cenie 10,00 €

3. pociągiem 

4. taksówką

 

Bilet można kupić w jednym z biletomatów, które są zaraz po wyjściu z portu lotniczego. Gdzie się udać, gdzie jest przystanek, znajdziesz na mapce

Hotel w Atenach

 

Osobiście polecam rezerwację noclegu ze śniadaniem. Oczywiście można zjeść na mieście, gdyż można posilić się naprawdę tanio i obficie, jednak jest to posiłek "w biegu". Moim zdaniem, dobrze jest śniadanie sporzyć na spokojnie, na stołówce. Warto zwrócić też uwagę na to, co oferuje hotel w danym pokoju. Może się bowiem zdarzyć, że pokój jest bez okna, o bardzo małej powierzchni lub z łazienką na korytarzu. Ważne by obiekt znajdował się blisko stacji metra. Hotele w samym centrum są najdroższe, jednak Ateny mają dobrze rozwinięte trzy linie metra, które stanowią łatwą i szybką komunikację. Do tego przerwa nocna to raptem tylko trzy godz. Jeśli płacisz na miejscu, najlepiej zrobić to zaraz po przyjeździe. Nie martwisz się później, by starczyło na opłatę za noclegi. Natomiast koniecznie żądaj potwierdzenia zapłaty. Miałam przypadek, że nie zanotowano mojej wpłaty i gdybym nie miała potwierdzenia, ściągnięto by mi pieniążki ponownie z karty. Grecy są bardzo mili, ale lepiej być ostrożnym.

Jedzenie w Atenach

 

Biorąc pod uwagę, że w Grecji walutą jest euro, można tu jeść niedrogo. Oto propozycje typowo greckich miejsc czy najtańszych posiłków.

 

Poruszanie się po mieście

już drugiego dnia nie będzie problemem. W każdym bądź razie mapa Aten pomoże z całą pewnością.

Uwaga:

Gdy jeszcze na lotnisku czekać będziesz na bagaż, rozejrzyj sie dokładnie, w hali są stojaki z mapami, które mozna brać do woli za darmo.

 

Zwiedzanie największych zabytków Aten:

Wystarczy na telefon, jeszcze przed wyjazdem, ściągnąć mój przewodnik po Atenach. Jest w [pdf], więc można w każdej chwili, bez internetu go przeglądać. 

 

Ceny biletów na zabytki i komunikację miejską też tu znajdziesz.

 

20 marca 2019
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!