Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

linki powiązane ze stroną:

książki o Grecji

pamiątki z Grecji

grecka mitologia

ciekawe miejsca na Korfu

historia wyspy

samochodem po Korfu

mapa Korfu

najnowsze greckie przeboje

przewodnik po Korfu

bilety i godz. otwarcia

Wszystko pochodzi od Greki

informacje dotyczące:

  • położenia, 

  • cen biletów,

  • godzin otwarcia, 

  • innych ważnych zabytków w na Korfu

znajdziesz w kafelkach poniżej

Kościół św. Jasona i Sosipatera

 

Powstał w X w. co oznacza, że jest najstarszym obiektem sakralnym w stolicy. Zbudowany został na ruinach starożytnej świątyni a do jego budowy użyto materiału budowlanego z uszkodzonych budynków Paleopilis. Poświęcony jest dwóm apostołom, uczniom św. Pawła, którzy w 70 r. n.e. przyjechali na Korfu szerzyć chrześcijaństwo. We wnętrzu znajdują się freski ścienne z XI i XIV w. Niestety, podczas prac remontowych w 1820 roku, zostały zamalowane. Do dziś zachowały się niewielkie fragmenty. Dzwonnica została dobudowana w XVIII w.

(na mapce oznaczony nr 19)

Annunziata

 

Spacerując po mieście i zatapiając się w klimatyczne uliczki z ciekawą architekturą, z całą pewnością natkniecie się na dzwonnicę z częścią ściany (na mapce oznaczony nr 18), w której uwagę przykuwa łuk i płaskorzeźba. Okazuje się, że w tym miejscu od 7 stycznia 1394 roku funkcjonował tu klasztor, pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i Santa Lucia. W owym czasie centrum miasta stanowił teren wokół Starej Weneckiej Twierdzy. Natomiast tu były przedmieścia. W 1713 roku, arcybiskup zlikwidował klasztor, pozostawiając w tym miejscu jedynie kościół pod tym samym wezwaniem. Budowla bardzo ucierpiała podczas hitlerowskich bombardowań 14 września 1943 roku. Całkowitemu zniszczeniu uległ dach. Z niewyjaśnionych dokładnie do dziś powodów, lokalne władze dokonały dalszej rozbiórki, pozostawiając nienaruszoną jedynie dzwonnicę. Ze względu na ogromne znaczenie zabytku, rząd Włoch zaofiarował pomoc materialną przy rewitalizacji obiektu. Niestety do dziś nie ma zainteresowania, ze strony władz Korfu.

Muzeum Banknotów

 

mieści się na pierwszym piętrze zabytkowego budynku, w którym, w 1840 roku, otwarto pierwszy oddział Banku Jońskiego na Korfu (na mapce oznaczony nr 16).  Kolekcja, ułożona wg chronologii, począwszy od 1822 roku. Warto tu wspomnieć, że muzeum otwarte jest tylko w godzinach 8:00 ÷ 15:00, przy czym w poniedziałki i wtorki zamknięte. Wejście jest bezpłatne. Natomiast jest tam przemiły człowiek, który bardzo chętnie oprowadza i opowiada. Miłym akcentem dla nas, Polaków jest fakt, że na jednym z banknotów był wizerunek Marii Curie Skłodowskiej.

Punkt widokowy na pas startowy

 

Jest to miejsce chyba najchętniej odwiedzane w Kerkirze. A ponieważ betonowy mur wystaje z wody tuż przed pasem startowym (na mapce oznaczony nr 17), obserwowanie lądujących lub startujących samolotów jest tu nie lada atrakcją. Miłe wrażenie robi biały kościółek na betonowej wysepce. Więcej na stronie https://zwiedzo-maniacy.pl/pas-startowy-na-korfu

Nowa Wenecka Twierdza

 

Fort (na mapie oznaczony nr 15znajduje się na wzgórzu św. Marka. Wenecjanie rozpoczęli budowę w 1537 roku, po pierwszym oblężeniu przez Turków Osmańskich. Obecne budowle pochodzą z lat 1815 ÷ 1863. Na samym szczycie znajduje się murowany budynek, który pełni dziś funkcję siedziby marynarki wojennej Korfu, z tego powodu obiekt zamknięty jest dla zwiedzających.

Ciekawostką jest fakt, że gubernatorzy Starej i Nowej Twierdzy wybierani byli przez senat na okres dwóch lat. Podczas zaprzysiężenia, tekst zawierał obietnicę, że podczas kadencji nie będą się ze sobą komunikować. Miało to dawać bezpieczeństwo miastu na wypadek gdyby jeden z nich chciał przekonać drugiego do zdrady przeciwko republice.

Płaskie przekrycie zawiera napis w języku greckim:

"ΕΙΣ ΜΝΕΙΑΝ ΑΙΣΙΟΥ ΗΜΕΡΑΣ ΕΠΑΝΟΔΟΥ ΕΚ ΜΕΓΑΛΗΣ ΒΡΕΤΑΝΝΙΑΣ ΘΩΜΑ ΜΑΙΤΛΑΝΔΟΥ ΩΣ ΕΥΘΥΝΤΗΡΩΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΝΗΣΩΝ ΙΟΝΙΚΩΝ ΠΟΛΙΤΑΙ ΚΕΡΚΥΡΑΙΟΙ ΑΝΕΣΤΗΣΑΝ ΕΤΕΙ ΣΩΤ αωιστ"

Co oznacza pochwałę dla komisarza Sir. Thomasa Maitlanda.

Ponieważ czas nie jest łaskawy dla budulca, jakim jest skała wapienna, w 2004 roku budowla przeszła gruntowną rewitalizację.

Ciekawostką może być fakt, że 15 września 1980, na Korfu rozpoczęto kręcenie głównych zdjęć do filmu "Tylko dla Twoich oczu", z serii James Bond. Pomnik Maitland jest widoczny w filmie.

Pomnik Maitland, zwany Rotundą Maitland

 

Na południowym krańcu Placu Spianada, znajduje się pomnik w kształcie rotundy (na mapie oznaczone nr 14), czyli budowli na planie koła. Powstał w 1821 roku jako uhonorowanie Komisarza Wysp Jońskich, którym w latach 1815 - 1823, był brytyjski oficer Sir Thomas Maitland. Przybył na wyspę 16 lutego 1816 roku, a już 25 października, 46 szlacheckich rodzin złożyło propozycję wybudowania łuku triumfalnego na jego cześć. Ostatecznie zmieniono plany na tematyczną rotundę. T. Maitland, oprócz stanowiska na Korfu, pełnił również funkcję gubernatora Malty, która była wtenczas brytyjską kolonią. A ponieważ występuje tam wapień o pięknym, kremowym kolorze, sprowadził materiał by użyć jako budulec. Rotunda opiera się na podziemnej, weneckiej cysternie z 1781 roku. Dwa wejścia umożliwiały dostęp do wody. Całość otacza 21 kolumn postawionych w stylu jońskim.

Plac Spianada

 

Plac (na mapie oznaczone nr 13), który w przeważającej części jest zawsze zielonym parkiem, jest największym placem w całej Grecji. Nazwa pochodzi od zwrotu weneckiego, w którym oznacza "otwarty teren płaski" i to właśnie Włosi ją nadali, gdy okupowali Korfu. Kolejni okupanci też mieli tu swój udział: ostateczną formę nadali jednak Francuzi podczas okupacji wysp jońskich i wojen napoleońskich, a Brytyjczycy wydzielili duży kawał do gry w krykieta.

Choć w XIII ÷ XVIII w. był to teren chroniący tzw. Starą Twierdzę, to dziś stanowi centrum miasta w którym, przez cały rok, mieszkańcy i turyści lubią spędzać czas.

Kerkira – stolica wyspy Korfu

 

Nazwa stolicy (choć tak naprawdę także wyspy) pochodzi od nimfy Kerkiry, którą upodobał sobie bóg mórz i oceanów, Posejdon. Porwał ja i sprowadził na Korfu, by odizolowaną od rodziny, mieć ją tylko dla siebie. Wkrótce powiła ona syna o imieniu Feak, od którego imienia nazwano pierwszy lud zamieszkujący wyspę. 

Mówi się o stolicy, że należy do najładniejszych i najbardziej eleganckich miast greckich. Zabudowania to mieszanina architektury z różnych epok i mocarstw. Ze średniowiecza pozostały dwie twierdze obronne, tzw. Stary i Nowy Fort. Jest też włoskie budownictwo z XVIII w., francuskie z przełomu XIX i XX w. i parki wzorowane na styl angielski. Znaleźć tu można zabytki sięgające czasów archaicznych, choć jak na Grecję jest tu ich stosunkowo niewiele. Można jednak przyjechać nie tylko w celu zwiedzania. Bo choć Korfu nie słynie z białych domków z niebieskimi okiennicami, przyjemnie jest się zagubić w wąskich uliczkach z ogromem zieleni i zachwycającymi nie tylko architektów, budowlami.

Spacerując po mieście można natomiast zauważyć coś, co dziwi albo nawet niekoniecznie zachwyca. Ponieważ temperatura na Korfu, nawet zimą, raczej nie spada poniżej 10 oC, nie ma tu obawy, że coś może zimą zamarznąć. A ponieważ, szczególnie w stolicy, mieszkania w kamienicy są niewielkie, wykorzystać trzeba każdy skrawek powierzchni użytkowej. Zdarza się więc, że instalacje np. kanalizacyjne prowadzone są na elewacji, czyli na zewnątrz budynku. Nas może to dziwić, jednak tu jest to spotykaną praktyką.  O ile widoczna kanalizacja może dziwić, o tyle stosy niewywożonych przez kilka dni śmieci w okresie letnim, gdy wysoka temperatura wzmaga i przyspiesza nieprzyjemną woń, budzi nie tylko zdziwienie, ale i szczerą niechęć. Niestety, przy największych zabytkach, w centrum miasta, na tyłach drogich kawiarni i restauracji, można spotkać mini - wysypiska śmieci. Mnie i moją rodzinę, zniechęcało to bardzo. Mimo tych dwóch aspektów, Korfu jest bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym. Sama stolica natomiast dosłownie pęka w szwach. Trudno znaleźć tu miejsce do zaparkowania w ciągu dnia, a od popołudnia do wieczora graniczy to z cudem. Pięknie podświetlone nie tylko zabytki, do późnych godzin nocnych otwarte kafejki, mini - koncerty grające na różnych skwerkach i placykach, przyciągają zarówno turystów jak i miejscowych.

Pałac św. Michała i Jerzego w stolicy wyspy

 

Długi, zaokrąglony budynek (na mapie oznaczone nr 12), znajdujący się na zwieńczeniu promenady Liston, to pałac w którym znajdowała się oficjalna siedziba rządu angielskiego, który w latach 1814 - 1864 okupował wyspę. Okazała budowla wybudowana została z wapienia, który podobno został specjalnie sprowadzony z Malty. W 1864 roku, gdy wszystkie siedem wysp jońskich (Kefalinia, Korfu, Zakintos, Leukada, Kithira, Itaka, Paksos) zostało włączonych do państwa greckiego, budynek ten należał do rodziny królewskiej, podczas wizyt na wyspie. Całe pierwsze piętro to bogato wyposażone komnaty mieszkalne. Drugie piętro przeznaczone było dla straży królewskiej, a piwnica dla służby.

Okres pierwszej wojny światowej to trudny czas. Jednak już w 1919 roku rozpoczęto przygotowania do otwarcia pierwszego w Grecji Muzeum Sztuki Azjatyckiej. I choć kolejna wojna to kolejne bombardowania, grabieże i spalenia, po renowacjach w latach 50, nadal znajduje się tu wspomniane muzeum. Sam budynek nawiązuje do stylu greckiego dzięki rzędowi kolumn w stylu doryckim. Elewacje frontową, na samym szczycie, wieńczy część łódki, która jest symbolem wyspy Korfu, w czasie angielskiej okupacji znajdowała sie tu angielska korona. Poniżej znajduje się siedem herbów reprezentujących siedem wysp jońskich.

Przed pałacem, w niewielkiej fontannie, stoi pomnik Sir Adamsa, więcej o nim na Mon Repos "Historia pewnej miłości". Ten angielski nadzorca był z wykształcenia architektem. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć było doprowadzenie, podziemnymi wodociagami, pitnej wody do miasta.