Monastyr Megalis Panagias na Samos

 

 

Klasztor został założony w 1586 r. Podobno zbudowano go na pozostałościach starożytnej świątyni Artemidy (bogini łowów) . Jest drugim co do wieku klasztorów na wyspie i zarazem jednym z najcenniejszych zabytków wyspy. Przechowywane są tu cenne przedmioty liturgiczne. Szczególną uwagę zwracają najstarsze na wyspie freski wewnątrz obiektów sakralnych.

Jest to bardzo sympatyczne, warte poświęcenia chwili, miejsce. Można się tu całkowicie wyciszyć. Przy ogromnym letnim upale, kościelne zabudowania, dają odpoczynek. Przy wejściu na teren klasztorny, rozwieszone są spódniczki dla zakrycia nagich nóg. Osoby, którym jest to nie w smak, powinny wcześniej przewidzieć, ze w miejscu sakralnym należy zachować skromność w ubraniu i zakryć nogi i ramiona.

 

klasztor otwarty w godzinach:  10:00 ÷ 13:00  oraz  17:30 ÷ 20:00

Kapliczka ukryta w grocie

 

W jaskini, na końcu długiego korytarza, jest urocza mała kapliczka poświęcona Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny. Z jedną z ikon, z wizerunkiem Matki Bożej, których znajduje się tu co najmniej kilka, wiąże się ciekawa legenda. Otóż obraz został kiedyś skradziony. W trakcie rejsu przez Morze Śródziemne, w trakcie  przeładunku, obraz wpadł złodziejom do wody. Niestety tak nieszczęśliwie, że uderzając o dno, rozbił się na pięć nierównych kawałków. W kolejnych latach, woda zwracała ikonę, kawałek po kawałku. Każda z części wypływała na brzeg morza w to samo miejsce wyspy Samos, by mieszkańcy mogli połączyć obraz w całość. Składanie portretu Matki Bożej trwało kilka lat. Tutejsza ludność mówi, że tyle czasu potrzebowało morze, by każdy kawałek trafił do odpowiednich osób.


 


 

Klasztor Panagia Vrondianis na Samos

 

Klasztor Panagia Vrondianis powstał w XVI w. Schowany jest wysoko w górach, w miejscu do którego prowadzi kręta i wąska dróżka. Monastyr jest specyficzny, jest najstarszym na wyspie obiektem chrześcijańskim. Surowe mury bez pomalowanych tynków ściennych nadają budynkom tajemniczości i powagi.  Mała ilość doniczek z kwiatami potęguje wrażenie osamotnienia.  Wielką sławą cieszą się, dobrze zachowane, piękne ikony. Przyjeżdżając do klasztoru należy pamiętać o stosownym stroju.


 

Klasztor Panagia Spiliani na Samos

 

W niewielkiej odległości od centrum Pythagorion, na zboczu góry Kastro, a dokładnie na wysokości 125 m n.p.m., znajdują się widoczne z daleka, śnieżnobiałe budowle. Jest to monastyr Agios Georgios. Klasztorne mury kryją ciekawą historię, dzięki której każdy turysta odwiedza to miejsce. Kościelny dziedziniec prowadzi do obszernej groty. W czasach okupacji rzymskiej, była tu siedziba wieszczki Fryto, do której przychodzili mieszkańcy by dowiedzieć się jaka czeka ich przyszłość. W czasach okupacji tureckiej, ukrywały się tu kobiety z dziećmi. Niektóre doniesienia twierdzą także, że schronienie przed Polikratesem, znalazł tu słynny matematyk,  Pitagoras,  gdy popadł w konflikt z władcą - tyranem. Bardziej prawdopodobne jest jednak doniesienie, że schronieniem tym była grota ukryta wysoko na zboczu góry Oros Kerkis.

 

klasztor otwarty w godzinach:  9:00 ÷ 14:00  oraz  17:00 ÷ 20:00

Masz coś do dodania? Napisz do mnie przez formularz poniżej,

lub wyślij e'mail na adres:

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!