Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

 

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ceny biletów


linki powiÄ…zane ze stronÄ…:

książki o Krecie i nie tylko

historia Krety

pamiÄ…tki z Grecji

grecka mitologia

wyznania Zeusa

z dzieckiem na Krecie

warto zobaczyć na Krecie

samochodem po Krecie

mapa Krety

przewodnik [pdf]

greckie przeboje

Mitologia a Pałac w Knossos

Minos, syn Zeusa, Króla Olimpu, byÅ‚ królem Knossos i mieszkaÅ‚ w ogromnym paÅ‚acu. Dobrym byÅ‚ czÅ‚owiekiem i wÅ‚adcÄ…. Niestety, życie przysporzyÅ‚o mu wiele cierpieÅ„. Å»ona Pasifae, zdradziÅ‚a go z bykiem. Wydaje siÄ™ nam to odrażajÄ…ce. Jednak w tamtych czasach znana byÅ‚a rozwiÄ…zÅ‚ość. ZwiÄ…zki małżeÅ„skie zakÅ‚adano miÄ™dzy czÅ‚onkami najbliższych rodzin, a seks ze zwierzÄ™tami także byÅ‚ czymÅ› dopuszczalnym. W każdym bÄ…dź razie, jako owoc zdrady narodziÅ‚ siÄ™ pół czÅ‚owiek, pół byk. Król Minos, w zÅ‚oÅ›ci nazwaÅ‚ dziwnego stwora Minotaurem i umieÅ›ciÅ‚ w labiryncie zaprojektowanym i wybudowanym przez sÅ‚ynnego i cenionego architekta, Dedala. Zdrada żony to nie koniec porażek króla. Bardzo dużą popularnoÅ›ciÄ… cieszyÅ‚y siÄ™ ateÅ„skie zawody poskramiania byków. W trakcie jednych z nich zginÄ…Å‚, dosÅ‚ownie rozszarpany na strzÄ™py, syn Minosa. W szale rozpaczy i ogromnej zÅ‚oÅ›ci, wÅ‚adca nakazaÅ‚ by co dziewięć lat, przysyÅ‚ano siedem dziewczÄ…t i siedmiu chÅ‚opców do labiryntu Minosowi na pożarcie.

Jednym ze statków przyjechał waleczny Tezeusz, syn króla Egeusza, z pobliskiego płw. Sounion. Faktycznie zdołał pokonać Minotaura, a dzięki nici Ariadny nie zgubił się w labiryncie. Król znów poczuł się oszukany i zdradzony przez los. W akcie zemsty kazał wrzucić do labiryntu Dedala z synem Ikarem.

Jak widać, powietrze w Knossos przepeÅ‚nione jest mitologiÄ…. Opowiadanie znane jest szkoÅ‚y. Nie można wiÄ™c przyjechać na KretÄ™ i nie odwiedzić paÅ‚acu w Knossos. Nawet gdy w sezonie sÄ… tu tÅ‚umy turystów a wysoka temperatura i palÄ…ce sÅ‚oÅ„ce bardzo mÄ™czÄ…, jest to obowiÄ…zkowy punkt.

Znaczenie Pałacu w Knossos

 

Jedno jest pewne, paÅ‚ac w Knossos to najÅ›wietniejszy paÅ‚ac z okresu 2.000 ÷ 1.400 r. p.n.e., czyli okresu minojskiego. Na powierzchni 20.000 m² wybudowano ponad tysiÄ…c pomieszczeÅ„. Teren zamieszkiwaÅ‚o ponad 10.000 ludzi. Prace wykopaliskowe ukazaÅ‚y, że paÅ‚ac byÅ‚ wielokrotnie przebudowywany i powiÄ™kszany. Zadziwia fakt, że mino okoÅ‚o 600 lat Å›wietnoÅ›ci, budowla tworzy funkcjonalnÄ… caÅ‚ość. Nie znaleziono żadnych pozostaÅ‚oÅ›ci murów obronnych. Kompleks paÅ‚acowy byÅ‚ wielopoziomowy, co Å›wiadczy o wysoko rozwiniÄ™tej wiedzy konstrukcyjnej. Dolne pomieszczenia to przede wszystkim maÅ‚e izby sÅ‚użące na magazyny, pomieszczenia gospodarcze i produkcyjne. Tu też prawdopodobnie byÅ‚ legendarny labirynt.  Kolejne kondygnacje przedzielone byÅ‚y pÅ‚askimi stropami, opartymi na Å›cianach i kolumnach. W centralnej części znajdowaÅ‚ siÄ™ rozlegÅ‚y dziedziniec, wokół którego rozlokowane byÅ‚y pomieszczenia reprezentacyjne i kultowe, a także sala tronowa. Posadzki wyÅ‚ożone byÅ‚y kamieniem, Å›ciany pomalowane wesoÅ‚ymi freskami. OÅ›wietlenie pochodziÅ‚o ze studni Å›wietlnych. Odkryto tu liczne zabytki; figurki, naczynia, gliptykÄ™ oraz tablice z pismem linearnym A i B. Wokół paÅ‚acu znajdowaÅ‚y siÄ™ wille z ogrodami zamożnych mieszkaÅ„ców, oraz domy o zwartej zabudowie dla biedniejszych. W niewielkiej odlegÅ‚oÅ›ci odkryto grobowce z okresu 1.750 ÷ 1.450 r. p.n.e.

Kompleks zwiedza siÄ™ stÄ…pajÄ…c po drewnianych kÅ‚adkach. Åšwiadczy to o tym, że nie wszystko jest dostÄ™pne i że caÅ‚y czas przeprowadza siÄ™ tu prace odkrywkowe. SpacerujÄ…c po wykopaliskach warto przyjrzeć siÄ™ licznym tablicom informacyjnym. Kolory, które napotykamy przy zwiedzaniu, to rekonstrukcja widziana oczami Evansa. Wielu krytykuje to rozwiÄ…zanie, choć wiÄ™kszość przyznaje, że nadane kolory  przybliżajÄ… wyobrażenie o epoce.

Historia Pałacu w Knossos

 

W wyniku szeroko zakrojonych prac wykopaliskowych stwierdzono, że pierwsze zasiedlenia siÄ™gajÄ… 6.500 r. p.n.e., choć odkryte ruiny powstaÅ‚y okoÅ‚o 2.000 r. p.n.e. Stwierdzono także, że okoÅ‚o 1.700 r. p.n.e. na Krecie byÅ‚o silne trzÄ™sienie ziemi, w wyniku którego zginęła ogromna część ludnoÅ›ci a wiÄ™kszość budowli ulegÅ‚a zniszczeniu. Przez okoÅ‚o 100 lat ludzie bali siÄ™ tu mieszkać. Dopiero okoÅ‚o 1.600 r. p.n.e. zdecydowano siÄ™ na odbudowÄ™ paÅ‚acu. Nowy byÅ‚ o wiele okazalszy, wielopoziomowy i bogato zdobiony. Dostrzega siÄ™ ogromny postÄ™p w Å›wiadomoÅ›ci architektonicznej. 1.400 r. p.n.e. to czas kolejnych zmian. WyspÄ… zawÅ‚adnÄ™li MykeÅ„czycy, którzy paÅ‚ac w Knossos dostosowali do swoich potrzeb. Nie wÅ‚adali jednak zbyt dÅ‚ugo, gdyż już w 1.375 r. p.n.e. nastÄ…piÅ‚a kolejna, wielka katastrofa. Nie wiadomo dokÅ‚adnie jaka, być może byÅ‚o to trzÄ™sienie ziemi, być może pożar, jednak ogromna część paÅ‚acu ulegÅ‚a zniszczeniu. Co wiÄ™cej, rok 1.200 p.n.e. to kolejna pamiÄ™tna data. Najeźdźcy zburzyli królestwo caÅ‚kowicie, praktycznie równajÄ…c je z ziemiÄ…. Burzliwe dzieje spowodowaÅ‚y, że nigdy wiÄ™cej miejsce to nie osiÄ…gnęło Å›wietnoÅ›ci sprzed tysiÄ…ca lat. Obecnie Brytyjska SzkoÅ‚a Archeologiczna zajmuje siÄ™ badaniem terenu.

Pałac w Knossos to obowiązkowy punkt każdego turysty

 

OkoÅ‚o 6 km na poÅ‚udniowy - wschód od stolicy wyspy Heraklion (Iraklion), leży niewielka miejscowość zamieszkana przez okoÅ‚o 300 mieszkaÅ„ców. ByÅ‚aby to wiÄ™c spokojna wieÅ› gdyby nie odkryte,  przez archeologia i antykwariusza Minosa Kalokairinosa, w 1978 roku, fragmenty ruin paÅ‚acu. Już wtedy wiadomo byÅ‚o, że jest to miejsce niezwykÅ‚e. Kilka lat później  (w 1899 r.) dalszymi odkrywkami zajÄ…Å‚ siÄ™ sir Arthur Evans (dyr Ashmolean  Museum w Oksfordzie). Szybko też kupiÅ‚ teren wzgórza gdyż zdawaÅ‚ sobie sprawÄ™, że dotychczasowe odkrycia to kropla w morzu tego, co jeszcze jest tu do odkrycia. Nie myliÅ‚ siÄ™. Szybko odsÅ‚oniÄ™to bowiem duży obszar paÅ‚acu z kultury minojskiej, tzn. z okresu 2 000 ÷ 1 400 r. p.n.e.

informacje dotyczÄ…ce:

  • poÅ‚ożenia,

  • cen biletów,

  • godzin otwarcia,

  • innych zabytków na Krecie

znajdziesz w kafelkach poniżej

PL

EN