Historia Pałacu w Knossos

 

W wyniku szeroko zakrojonych prac wykopaliskowych stwierdzono, że pierwsze zasiedlenia sięgają 6 500 r. p.n.e., choć odkryte ruiny powstały około 2 000 r. p.n.e. Stwierdzono także, że około 1 700 r. p.n.e. na Krecie było silne trzęsienie ziemi, w wyniku którego zginęła ogromna część ludności a większość budowli uległa zniszczeniu. Przez około 100 lat ludzie bali się tu mieszkać. Dopiero około 1 600 r. p.n.e. zdecydowano się na odbudowę pałacu. Nowy był o wiele okazalszy, wielopoziomowy i bogato zdobiony. Dostrzega się ogromny postęp w świadomości architektonicznej.

1 400 r. p.n.e. to czas kolejnych zmian. Wyspą zawładnęli Mykeńczycy, którzy pałac w Knossos dostosowali do swoich potrzeb. Nie władali jednak zbyt długo, gdyż już w 1375 r. p.n.e. nastąpiła wielka katastrofa. Dokładnie nie wiadomo co, być może było to trzęsienie ziemi, być może pożar, jednak ogromna część pałacu uległa zniszczeniu. Co więcej, rok

1 200 p.n.e. to kolejna pamiętna data. Najeźdźcy zburzyli królestwo całkowicie, praktycznie równając je z ziemią.

Burzliwe dzieje spowodowały, że nigdy więcej miejsce to nie osiągnęło świetności sprzed tysiąca lat.

Obecnie Brytyjska Szkoła Archeologiczna zajmuje się badaniem terenu.

 

 

Znaczenie Pałacu w Knossos

 

Jedno jest pewne. Pałac w Knossos to najświetniejszy pałac z okresu 2.000 ÷ 1.400 r. p.n.e., czyli okresu minojskiego. Na powierzchni 20.000 m2 wybudowano ponad tysiąc pomieszczeń. Teren zamieszkiwało ponad 10 000 ludzi.

Prace wykopaliskowe ukazały, że pałac był wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Zadziwia fakt, że mino około 600 lat świetności, budowla tworzy funkcjonalną całość. Nie znaleziono żadnych pozostałości murów obronnych.

Kompleks pałacowy był wielopoziomowy, co świadczy o wysoko rozwiniętej wiedzy konstrukcyjnej. Dolne pomieszczenia to przede wszystkim małe izby służące na magazyny, pomieszczenia gospodarcze i produkcyjne. Tu też prawdopodobnie był legendarny labirynt.  Kolejne kondygnacje przedzielone były płaskimi stropami, opartymi na ścianach i kolumnach. W centralnej części znajdował się rozległy dziedziniec, wokół którego rozlokowane były pomieszczenia reprezentacyjne i kultowe, a także sala tronowa. Posadzki wyłożone były kamieniem, ściany pomalowane wesołymi freskami. Oświetlenie pochodziło ze studni świetlnych. Odkryto tu liczne zabytki; figurki, naczynia, gliptykę oraz tablice z pismem linearnym A i B.

Wokół pałacu znajdowały się wille z ogrodami zamożnych mieszkańców, oraz domy o zwartej zabudowie dla biedniejszych. W niewielkiej odległości odkryto grobowce z okresu 1.750 ÷ 1.450 r. p.n.e.

Kompleks zwiedza się stąpając po drewnianych kładkach. Świadczy to o tym, że nie wszystko jest dostępne i że cały czas przeprowadza się tu prace odkrywkowe. Spacerując po wykopaliskach warto przyjrzeć się licznym tablicom informacyjnym.

Kolory, które napotykamy przy zwiedzaniu, to rekonstrukcja widziana oczami Evansa. Wielu krytykuje to rozwiązanie, choć większość przyznaje, że nadane kolory  przybliżają wyobrażenie o epoce.

Mitologia a Pałac w Knossos

 

   Minos, syn Zeusa, Króla Olimpu, był królem Knossos i mieszkał w ogromnym pałacu. Był dobrym człowiekiem i władcą. Niestety, życie przysporzyło mu wiele cierpień. Żona Pasifae, zdradziła go z bykiem. Wydaje się nam to odrażające. Jednak w tamtych czasach znana była rozwiązłość. Związki małżeńskie zakładano między członkami najbliższych rodzin, a seks ze zwierzętami także był czymś dopuszczalnym. W każdym bądź razie, owocem zdrady był pół człowiek, pół byk. Król Minos w złości, nazwał dziwnego stwora Minotaurem i umieścił w labiryncie. Labirynt zaprojektował i wybudował słynny i ceniony architekt, Dedal. Jednak to nie koniec nieszczęść króla. Bardzo dużą popularnością cieszyły się ateńskie zawody poskramiania byków. W trakcie jednych z nich, zginął rozszarpany doszczętnie, syn Minosa. W szale rozpaczy i ogromnej złości, nakazał by co dziewięć lat, przysyłano siedem dziewcząt i siedmiu chłopców do labiryntu Minosowi na pożarcie. 

Jednym ze statków przyjechał waleczny Tezeusz, syn króla Egeusza, z pobliskiego płw. Sounion. Faktycznie zdołał pokonać Minotaura, a dzięki nici Ariadny nie zgubił się w labiryncie. Król znów poczuł się oszukany i zdradzony przez los. W akcie zemsty kazał wrzucić do labiryntu Dedala z synem Ikarem.

    Jak widać, powietrze w Knossos przepełnione jest mitologią. Znamy ją ze szkoły czy opowiadań. Nie można więc przyjechać na Kretę i nie odwiedzić pałacu w Knossos. Nawet gdy w sezonie są tu tłumy turystów a wysoka temperatura i palące słońce bardzo męczą, jest to obowiązkowy punkt.

Mitologia a Pałac w Knossos

 

    Minos, syn Zeusa, Króla Olimpu, był Królem Knossos i mieszkał w ogromnym pałacu. Był dobrym człowiekiem i władcą. Niestety, życie przysporzyło mu wiele cierpień. Żona Pasifae, zdradziła go z bykiem. Wydaje się nam to odrażające. Jednak w tamtych czasach znana była rozwiązłość. Związki małżeńskie zakładano między członkami najbliższych rodzin. A seks ze zwierzętami także był czymś dopuszczalnym. W każdym bądź razie, owocem zdrady był pół człowiek, pół byk. Król Minos w złości, nazwał dziwnego stwora Minotaurem i umieścił w labiryncie. Labirynt zaprojektował i wybudował słynny i ceniony architekt, Dedal. Jednak to nie koniec nieszczęść króla. Bardzo dużą popularnością cieszyły się ateńskie zawody poskramiania byków. W trakcie jednych z nich, zginął rozszarpany doszczętnie, syn Minosa. W szale rozpaczy i ogromnej złości, król nakazał by co dziewięć lat, przysyłano siedem dziewcząt i siedmiu chłopców do labiryntu, Minosowi na pożarcie. Jednym ze statków przyjechał waleczny Tezeusz, syn króla Egeusza, z pobliskiego płw. Sounion.  Faktycznie zdołał pokonać Minotaura, a dzięki nici Ariadny  nie zgubił się w labiryncie. Król znów poczuł się oszukany i zdradzony przez los. W akcie zemsty kazał wrzucić do labiryntu Dedala z synem Ikarem.

   Jak widać, powietrze w Knossos przepełnione jest mitologią. Znamy ją ze szkoły czy opowiadań. Nie można więc przyjechać na Kretę i nie odwiedzić tego miejsca. Nawet gdy w sezonie są tu tłumy turystów a wysoka temperatura i palące słońce bardzo męczą.


 

Pałac w Knossos to obowiązkowy punkt każdego turysty

 

Około 6 km na południowy - wschód od stolicy wyspy, Heraklion ( Iraklion), leży niewielka miejscowość zamieszkana przez około 300 mieszkańców. Byłaby to więc spokojna wieś gdyby nie odkryte,  przez archeologia i antykwariusza Minosa Kalokairinosa, w 1978 roku, fragmenty ruin pałacu. Już wtedy wiadomo było, że jest to miejsce niezwykłe. Kilka lat później  (w 1899 r.) dalszymi odkrywkami zajął się sir Arthur Evans (dyr Ashmolean  Museum w Oksfordzie). Szybko też kupił teren wzgórza gdyż zdawał sobie sprawę, że dotychczasowe odkrycia to kropla w morzu tego, co jeszcze jest tu do odkrycia. Nie mylił się. Szybko odsłonięto bowiem duży obszar pałacu z kultury minojskiej, tzn. z okresu 2 000 ÷ 1 400 r. p.n.e.

5 - Pałac w Knossos

35.29796, 25.16312 

5 - Pałac w Knossos

35.29796, 25.16312 

ceny biletów i godziny otwarcia pałacu w Knossos

 

Cena biletów

pojedynczy bilet:  normalny 15 €,   ulgowy 8 €

pakiet biletowy:    normalny 16 €,   ulgowy 8 €

obejmuje dodatkowo Muzeum Archeologiczne w Heraklionie i Knossos)

 

Otwarte: 

codziennie:  8:00 ÷ 19:00

 

Dni bez opłat:

 • 6 marca (na pamiątkę Meliny Mercouri)

 • 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytków)

 • 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)

 • Ostatni weekend września (Dni Dziedzictwa Europejskiego)

 • 28 października

 • każda pierwsza niedziela od 1 listopada do 31 marca

 

Bilety ulgowe przysługują:

 • rodzicom podczas wizyt edukacyjnych szkół podstawowych,

 • obywatelom państwa członkowskiego Unii Europejskiej, którzy mają 65 lat, po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu w celu sprawdzenia wieku i kraju pochodzenia.

 • studentom wyższych uczelni, instytutów technologicznych lub równoważnych szkół państw spoza Unii Europejskiej, po przedstawieniu legitymacji studenckiej

Wstęp wolny przysługuje:

 • nauczycielom podczas wizyt edukacyjnych szkół i instytucji szkół podstawowych, średnich i wyższych oraz szkół wojskowych,

 • posiadaczom ważnej karty bezrobocia,

 • dziennikarzom po przedstawieniu swojej legitymacji dziennikarskiej,

 • rodzice z trójki dzieci i ich dzieci w wieku do 23 lat lub 24 lat, jeśli są studentami i niezależnie od wieku, jeśli są niepełnosprawni, po okazaniu poświadczenia rodziny wydanego przez gminę,

 • rodzicom rodzin wieloosobowych i ich dzieci do 23 roku życia, do 25 roku życia, jeśli wykonują swoją służbę wojskową lub studiują niezależnie od wieku, jeśli są niepełnosprawni, po okazaniu poświadczonego przebiegu z wieloma dziećmi z Najwyższą Konfederację Wielokrotnych Rodziców z Grecji (ASPE).

 • osobom niepełnosprawnym (67% lub więcej), po okazaniu poświadczenia niepełnosprawności wydanego przez Ministerstwo Zdrowia lub certyfikatu medycznego szpitala publicznego, w którym wyraźnie stwierdzono niepełnosprawność i odsetek niepełnosprawności

 • rodzinom niepełnym, po okazaniu poświadczenia rodziny wydanego przez gminę, w przypadku rozwiedzionych rodziców, tylko rodzicowi sprawującemu opiekę nad dziećmi,

 • studentom wyższych uczelni, instytutów technologicznych, szkół wojskowych lub równoważnych szkół państw członkowskich UE, a także szkół wyznaniowych, po okazaniu legitymacji studenckiej,

 • młodzieży, do 18 roku życia, po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu potwierdzającego wiek.

 

Wakacje:

 • 1 stycznia: zamknięte

 • 6 stycznia: 08:30 - 15:00

 • 25 marca: zamknięte

 • Wielki Piątek: 8: 00-12: 00

 • Wielka sobota: 08:00 - 19:00

 • 1 maja: zamknięte

 • Niedziela Wielkanocna: zamknięte

 • Dzień Ducha Świętego: 08:00 - 19:00

 • 15 sierpnia: 8: 00-20: 00

 • 28 października: 08:30 - 15:00

 • 25 grudnia: zamknięte

 • 26 grudnia: zamknięte

Wstęp wolny przysługuje:

 • nauczycielom podczas wizyt edukacyjnych szkół i instytucji szkół podstawowych, średnich i wyższych oraz szkół wojskowych,

 • posiadaczom ważnej karty bezrobocia,

 • dziennikarzom po przedstawieniu swojej legitymacji dziennikarskiej,

 • rodzice z trójki dzieci i ich dzieci w wieku do 23 lat lub 24 lat, jeśli są studentami i niezależnie od wieku, jeśli są niepełnosprawni, po okazaniu poświadczenia rodziny wydanego przez gminę,

 • rodzicom rodzin wieloosobowych i ich dzieci do 23 roku życia, do 25 roku życia, jeśli wykonują swoją służbę wojskową lub studiują niezależnie od wieku, jeśli są niepełnosprawni, po okazaniu poświadczonego przebiegu z wieloma dziećmi z Najwyższą Konfederację Wielokrotnych Rodziców z Grecji (ASPE).

 • osobom niepełnosprawnym (67% lub więcej), po okazaniu poświadczenia niepełnosprawności wydanego przez Ministerstwo Zdrowia lub certyfikatu medycznego szpitala publicznego, w którym wyraźnie stwierdzono niepełnosprawność i odsetek niepełnosprawności

 • rodzinom niepełnym, po okazaniu poświadczenia rodziny wydanego przez gminę, w przypadku rozwiedzionych rodziców, tylko rodzicowi sprawującemu opiekę nad dziećmi,

 • studentom wyższych uczelni, instytutów technologicznych, szkół wojskowych lub równoważnych szkół państw członkowskich UE, a także szkół wyznaniowych, po okazaniu legitymacji studenckiej,

 • młodzieży, do 18 roku życia, po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu potwierdzającego wiek.

 

Wakacje:

 • 1 stycznia: zamknięte

 • 6 stycznia: 08:30 - 15:00

 • 25 marca: zamknięte

 • Wielki Piątek: 8: 00-12: 00

 • Wielka sobota: 08:00 - 19:00

 • 1 maja: zamknięte

 • Niedziela Wielkanocna: zamknięte

 • Dzień Ducha Świętego: 08:00 - 19:00

 • 15 sierpnia: 8: 00-20: 00

 • 28 października: 08:30 - 15:00

 • 25 grudnia: zamknięte

 • 26 grudnia: zamknięte

cen biletów i godziny otwarcia pałacu w Knossos

 

Cena biletów

pojedynczy bilet:  normalny 15 €,   ulgowy 8 €

pakiet biletowy:    normalny 16 €,   ulgowy 8 € 

    (obejmuje dodatkowo Muzeum Archeologiczne w Heraklionie i Knossos)

 

Otwarte: 

- w sezonie letnim; codziennie:  8:00 ÷ 20:00, ostatni goście wpuszczani są 0 19:40

- w sezonie zimowym; codziennie:  8:00 ÷ 15:00, ostatni goście wpuszczani są 0 14:40

 

Dni bez opłat:

 • 6 marca (na pamiątkę Meliny Mercouri)

 • 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytków)

 • 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)

 • Ostatni weekend września (Dni Dziedzictwa Europejskiego)

 • 28 października

 • każda pierwsza niedziela od 1 listopada do 31 marca

 

Bilety ulgowe przysługują:

 • rodzicom podczas wizyt edukacyjnych szkół podstawowych,

 • obywatelom państwa członkowskiego Unii Europejskiej, którzy mają 65 lat, po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu w celu sprawdzenia wieku i kraju pochodzenia.

 • studentom wyższych uczelni, instytutów technologicznych lub równoważnych szkół państw spoza Unii Europejskiej, po przedstawieniu legitymacji studenckiej

Masz coś do dodania? Napisz do mnie przez formularz poniżej,

lub wyślij e'mail na adres:

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!