Powiązane linki

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

informacje dotyczące:

 • położenia, 

 • cen biletów,

 • godzin otwarcia, 

 • innych ważnych zabytków 

znajdziesz w kafelkach poniżej

Historia miasta Lindos

 

Uznaje się, że w XII w. p.n.e. Lindos było już prężnie działającą osadą. Wspomina o niej Homer w Iliadzie. Bowiem właśnie Lindos wysłało dwa statki na wojnę trojańską co świadczy o zamożności miasta. Wg archeologów było to najbardziej rozwijające się miejsce w tym okresie.

 

Rozwojowi sprzyjał fakt, że wyspa Rodos leży na granicy dzisiejszych trzech kontynentów; Europy, Azji i Afryki. Kupieckie statki pływały tędy na okrągło. Obawiając się piratów, szukały schronienia na noc. Lindos, które miało aż dwa porty, potrafiło wykorzystać sytuację. Przez wiele stuleci czerpało korzyści. W VII w. p.n.e. głośno było o koloniach lindyjskich a flota morska zawładnęła handlem i żeglugą Morza Śródziemnego. Co więcej, mieszkańcy nakreślili szkic kodeksu morskiego, znanego później jako Rodyjski Kodeks Morski.

 

VI w. p.n.e. to szczególnie dobry okres w dziejach miasta. Panował tu bowiem, aż przez 40 lat, Kleobulos uznany za jednego z siedmiu mędrców starożytnej Grecji. Wpadł on między innymi na pomysł, by dzieła publiczne finansowane były ze zbiórki od obywateli. Podobno dzieci z miasta chodziły od domostwa do domostwa i za śpiew pobierały datki, którymi później finansowano np. świątynię Ateny na miejscowym Akropolu. Tradycja zachowała się do dziś. Na przywitanie wiosny, odbywają się tu dziecięce koncerty, z pieśniami przypominającymi tamte, z przed lat.

 

W 1522 r. wyspę opuścił zakon św. Jana, który sprawował opiekę nad miastem. Turcy, którzy ich wyparli, nie interesowali się handlem i żeglugą. Powstały budynki, zwane domami kapitanów, których architektura jest unikatowa w całej Grecji. W XVIII w., gdy po morzu zaczęły pływać statki parowe, rozpoczął się upadek Lindos.

 

Dziś, choć codziennie przyjeżdżają tu tłumy turystów, nie ma hoteli. Zamieszkać można w wynajętym pomieszczeniu, urządzonym w stylu i warunkach jakich mieszkają Grecy. Są to małe, białe budynki, rozstawione bardzo blisko, w których gęstwinie bardzo łatwo się zagubić.

Plan Akropolu w Lindos

 

 1. Zaraz po przekroczeniu bramki, ukazuje się relief rufy statku z półokrągłą niszą. Wykuta eksedra, czyli półokrągła nisza, na obwodzie uwieńczona jest skalną ławeczką, na której zasiadał rząd miasta.

 2. Skalna płaskorzeźba pochodzi ze 170 r. p.n.e., kiedy to mieszkańcy postanowili uczcić pamięć Hagesandrosa, kapitana jednego ze statków. Wykonawcą był Pitokryt, który także był twórcą słynnej Nike z Samotraki. U podstawy reliefu znajduje się inskrypcja z III i IV w n.e. która informuje, że Aglochartos, kapłan świątyni Ateny, dowodził pracami renowacyjnymi. Uważa się, że świątynia była u szczytu świetności aż do 396 r., kiedy cesarz bizantyjski wydał rozkaz zniszczenia wszystkich pogańskich pozostałości. Ponieważ kapłan świątyni mocno się temu sprzeciwiał, został stracony. W okresie tym, zakazano także Igrzysk Olimpijskich.

 3. Wysokie schody prowadzące do zamku zbudowali rycerze w średniowieczu. Na bramie prowadzącej do zamku znajduje się herb Wielkiego Mistrza d'Aubussona.

 4. Z Zamku w okresie średniowiecza pozostały dwa budynki. 

 5. Kościół bizantyjski. Ze średniowiecza pozostały obiekty oznaczone na zdjęciu kolorem brązowym, a więc dwa budynki (4), kościół (5) i mur wokół szczytu wzgórza.

 6. Hellenistyczne krypty - półokrągłe kopuły zakrywające otwarte magazyny i cysterny wodne.

 7. Rzymska świątynia oraz eksedra która stanowiła bazę posągów. Przypuszcza się, w tym miejscu wprowadzano nowicjuszy w tajemnice kultu Ateny. Wokół rozstawionych była spora ilość posągów.

 8. Schody w okresu późnego hellenizmu

 9. Hellenistyczna Stoa rozłożona w kształcie litery π. Postawiono ją u schyłku III w. p.n.e. z  42 kolumn o łącznej długości budowli 82 m. Stoa była budowlą bardzo popularną w tym okresie. Dawała bowiem cień przed męczącym słońcem i zadaszenie w okresie deszczu. Stoa została odrestaurowana w okresie włoskiej okupacji. Niestety, nowe kolumny przy silnym wietrze trochę się chwieją, co spędza sen z powiek dzisiejszym archeologom.

 10. Schody prowadzące do propylejów, nazywane "schodami do nieba". Faktycznie wchodząc na stopnie widzi się najpierw tylko niebo, co potęguje wyobrażenia o tym, co jest dalej.

 11. Propyleje - stanowiące coś w rodzaju bramy. Ideą tej rozłożystej budowli było oddzielenie świata doczesnego od tego poświęconego bóstwom. Pielgrzym miał pozostawić za sobą wszystkie troski by dalej poświęcić się tylko modłom.

 12. Świątynia Ateny. Nie jest to tak bardzo okazała budowla jak ta w Atenach, gdyż jej długość wynosi zaledwie 22 m i 8 m szerokość. Jednak dzięki temu ładnie wtapia się w otoczenie. Świątynia, którą dziś podziwiamy, powstała w IV w. n.e. na ruinach poprzedniej. W centrum stał posąg Ateny w marmurze, drewnie, złocie i kości słoniowej, uważany był za wybitne dzieło sztuki greckiej. Niestety, wywieziony został do Konstantynopola, gdzie uległ zniszczeniu, wraz z innymi skarbami także stąd wywiezionymi.

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mury Akropolu w Lindos

9

5

6

8

4

3

2

7

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schody prowadzące do propylejów, nazywane "schodami do nieba". Faktycznie wchodząc na stopnie widzi się najpierw tylko niebo, co potęguje wyobrażenia o tym, co jest dalej.

11

13

12

10

9

6

 

    12

 

 

 

 

 

 

 

 

Świątynia Ateny. Nie jest to tak bardzo okazała budowla jak ta w Atenach, gdyż jej długość wynosi 22 m i 8 m szerokość. Jednak dzięki temu ładnie wtapia się w otoczenie. Świątynia, którą dziś podziwiamy, powstała w IV w. n.e. na ruinach poprzedniej. W centrum stał posąg Ateny w marmurze, drewnie, złocie i kości słoniowej, uważany był za wybitne dzieło sztuki greckiej. Niestety, wywieziony został do Konstantynopola, gdzie uległ zniszczeniu, wraz z innymi skarbami także stąd wywiezionymi.

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Widok na zatokę św. Pawła

  11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Propyleje - stanowiące coś w rodzaju bramy. Ideą tej rozłożystej budowli było oddzielenie świata doczesnego od tego poświęconego bóstwom. Pielgrzym miał pozostawić za sobą wszystkie troski by dalej poświęcić się tylko modłom.     9

Hellenistyczna Stoa rozłożona w kształcie litery π. Postawiono ją u schyłku III w. p.n.e. z 42 kolumn o łącznej długości budowli 82 m. Stoa była budowlą bardzo popularną w tym okresie. Dawała bowiem cień przed męczącym słońcem i zadaszenie w okresie deszczu. Stoa została odrestaurowana w okresie włoskiej okupacji. Niestety, nowe kolumny przy silnym wietrze trochę się chwieją, co spędza sen z powiek dzisiejszym archeologom.

              Schody z okresu późnego hellenizmu

Rzymska świątynia oraz eksedra która stanowiła bazę posągów. Przypuszcza się, że w tym miejscu wprowadzano nowicjuszy w tajemnice kultu Ateny. Wokół rozstawionych była spora ilość posągów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hellenistyczne krypty - półokrągłe kopuły zakrywające otwarte magazyny i cysterny wodne.