29 czerwca 2019

Miasta  Krety

CHANIA

 

Od okresu minojskiego było to jedno z najbardziej znaczących ośrodków na wyspie. W XIII w. Wenecjanie rozbudowali miasto. W 1537 r. otoczyli miasto murem ochronnym. Niestety, nie na wiele sie to zdało, gdyż właśnie to miasto Turcy zdobyli jako pierwsze w 1645 r. Co więcej, w 1851r. przenieśli tu centrum administracyjne Krety. Czas okupacji hitlerowskiej pozostawił kolejne zniszczenia.

Chanię turyści polubili szczególnie.

Port Wenecki został zbudowany w XIV w.  Usypany wał nie był miłym miejscem dla Kreteńczyków, bowiem Włosi i Turcy wykonywali tu kary śmierci. Sam port nigdy nie miał szczególnego znaczenia, gdyż mała głębokość morza w tym miejscu uniemożliwia wpływanie dużym statkom. W 1497 r. Wenecjanie dobudowali arsenały, czyli przylegające do siebie hale z kamienia z kolebkowymi sklepieniami. Używane były do przechowywania, w zimie, galer, oraz do deponowania uzbrojenia wojennego. Dziś rybacy mają tu swoje magazyny. Na końcu masywu stoi piękna latarnia morska.

Meczet Janczarów wybudowali Turcy zaraz po zdobyciu miasta, w 1645r. Janczarowie to była elitarna grupa żołnierzy, którzy porywali chrześcijańskich chłopców. Poddawano ich twardemu szkoleniu i zmuszano do przejścia na islam.

Stare miasto położone jest na południe od portu. Najstarsze budowle sięgają XIII w. a okalający miasto mur z XVI w. W czasie II wojny światowej zostały mocno zniszczone. Szczególne szkody wyrządziły naloty bombowe w 1941 r.

Topanas była dzielnicą zamieszkaną głównie przez Turków. Dziś jest to dzielnica wąskich, klimatycznych uliczek, pełnych sklepików i małych, stylowych hotelików.

W Evraiki było getto żydowskie z okresu najpierw weneckiego, później tureckiego. Żydzi poddawani tu byli strasznym represjom, większość żyła w ubóstwie. W czasie II wojny światowej, w 1944 r., Niemcy postanowili wywieść wszystkich do obozu zagłady. Statek eksplodował na morzu. Nikt nie przeżył.

Najstarszą dzielnicą jest Kastelli. Odkryte tu pozostałości murów wskazują na czwarte-tysiąclecie p.n.e. Natomiast znalezione pozostałości willi minojskich sugerują, że mógł tu stać pałac. Znaleziska wystawione są w Muzeum Archeologicznym. Niestety naloty niemieckie zniszczyły znaczną część wykopalisk.

W Chanii znajduje się ciekawe Muzeum Archeologiczne. Usytuowane jest w byłym klasztorze San Francesco z XVI w. Gdy Turcy zamienili na meczet, dobudowali część zachodnią. Trójnawowa bazylika kryje wspaniałe, chronologicznie ułożone, eksponaty. Bilety: 4 € / 2 €, czynne jest 8:00 ÷ 15:00 oprócz poniedziałków.

Na ulicy Zambeliou 43/45 turyści zlokalizowali loggię wenecką, po której niewiele zostało. Zachował się natomiast ciekawy herb z napisem "Nie będzie nisko ceniony ten, kto jest bogaty duchem".

 W dzielnicy Platia, znajduje się, bogato zdobiona, hala targowa w kształcie krzyża. Wybudowana została w 1923r. Można kupić tu dosłownie wszystko.

 

 

HERAKLION

 

    W czasach świetności Pałacu w Knossos, Iraklion było jego portem. Możliwe jest więc, że sięga 2.000 lat p.n.e. Nie ma jednak dowodów  na tę hipotezę. Obecne miasto zostało założone w 824 r. przez Saracenów. Nazywanym wtedy Heraklea, od Heraklesa. Jako siódme zadanie, wyprowadził byka z Krety. Saraceni pozwolili piratom korzystać z portu, co zaburzyło dobre stosunki z Cesarstwem Bizantyjskim. W 961 r. przybyli tu Bizantyjczycy, którzy całkowicie spalili miasto. Wszystkie pirackie łupy wywieźli do Konstantynopola. Gdy wyspę zdobyli Wenecjanie, miasto stało sie siedzibą gubernatora i otrzymało nazwę Candia, tak jak zresztą cała wyspa. Kwitł tu wtedy handel ze wschodem. Spowodowało to znaczny rozwój miasta. Wenecjanie budowali tu bogate wille. Kreteńczycy nie godzili się z tym, dlatego wciąż wybuchały tu nowe rewolucje. Wenecjanie postawili więc ogromny mur obronny w 1538 r. Mur miejscami jest gruby na 40 m i posiada aż 7 bastionów. Wybudowali też fortecę Koules.
    Gdy Turcy zdobyli już całą wyspę, o Iraklion musieli walczyć przez 21 lat. Czas ten okupiony został śmiercią 30.000 Kreteńczyków i 120.000 Turków. 27.IX.1669 r., okupanci zdobyli miasto. Nazwali je Megalo Kastro, co znaczy Wielki Zamek. Chrześcijanie opuścili zniszczone miasto, które pod nowymi rządami bardzo upadło gospodarczo. Dopiero po przyłączeniu do Krety, w 1913 r. odzyskał dawne znaczenie. 
    II wojna światowa pozostawiła wiele zniszczeń.
W 1971r. Iraklion został stolicą Krety. Dziś jest to miasto bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.
    Ciekawe miejsca:
- Mieszcząca się w porcie, forteca wenecka.
- Mury miejskie z bastionem Martinengo.
- Muzeum Archeologiczne. Jest to drugie, co do wielkości muzeum Grecji, oczywiście po Muzeum Narodowym w Atenach. 
- Fontanna Morosini. Znajduje się w centrum miasta Wybudowana została w 1628r. przez weneckiego gubernatora weneckiego, Francesco Morosiniego. Ozdobą fontanny są cztery lwy, oraz ozdoby ścian przedstawiające różne historie z mitologii greckiej.
    W 1239r. Wenecjanie wybudowali tu kościół San Marco. W czasie panowania tureckiego zorganizowano tu meczet. Budynek został odrestaurowany w 1960r. Dziś służy jako sala wystawowa. 

 

 

MARGARITES

 

    Miała miejscowość ukryta w górach, a dokładnie u podnóża najwyższej góry na wyspie, Psiloritis. Nie ma tu banku, poczty ani tym bardziej galerii handlowej, za to jedna ulica i mnóstwo zakładów garncarskich. Trudno powiedzieć, czy jest tu taniej, ale z całą pewnością wyroby wykonane są tu metodą tradycyjną.  Wiele warsztatów wystawione ma koło garncarskie na którym, przy turystach, rzemieślnicy wykonują istne cuda. 
Garncarze w Margarites nie oceniają wysoko wazonów jak na zdjęciu, po prawej. 
Podobne wyrabiane są masowo i wypalane w piecu elektrycznym. 
Dzban po lewej wykonany jest ręcznie a później wypalany w tradycyjnym piecu. 
Zaokrąglone kształty nawiązują do przeznaczenia. Kobiety trzymając za ucho naczynia,  niosły na ramieniu. Podstawka jest potrzebna aby dzban nie przewrócił się

Masz coś do dodania? Napisz do mnie przez formularz poniżej,

lub wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!