Więcej informacji znajdziesz w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach


 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

największe greckie przeboje

Keramejkos

Ateny z nastolatką

Ateny zimą

Wszystko pochodzi od Greki

książki o Grecji

Ateny mniej znane

największe zabytki Aten cz. 1

największe zabytki Aten cz. 2

grecka mitologia

ceny biletów

przewodnik po Atenach

pamiątka z Grecji

tanie jedzenie w Atenach

wokół Aten

mapa Aten

greckie przeboje

historia Aten

słynny Grek Zorba

greckie jedzenie w Atenach

Wspomnienia Zeusa


powiązane linki

Narodowe Muzeum Historyczne w Atenach

nieprzypadkowo nazwę ma bardzo zbliżoną do Narodowego Muzeum Archeologicznego. Bowiem chociaż turyści zwiedzają słynny Akropol, oraz zabytki w centrum stolicy Grecji i wspomniane wcześniej muzeum, do Muzeum Historycznego raczej nie trafiają. A jest to niezwykle ważne miejsce dla wszystkich Greków. Co więcej, uczniowie mają tu, dokładnie tak samo jak w Narodowym Muzeum Archeologicznym, obowiązkowe lekcje historii.

Towarzystwo Historyczno - Etnologiczne Grecji

powstało w 1882 roku. Data związana jest z pierwszym oficjalnym wystąpieniem publicznym. Wygłoszony wówczas apel do bojowników i ministerstw, poruszył serca całego narodu. W niedługim czasie rodziny poległych w rewolucji 1821 r. oraz Ministerstwo Wojny i Marynarki wojennej, przekazały eksponaty w których były w posiadaniu, a które związane były z walkami wyzwoleńczymi.

Dawny Parlament w Atenach

zgodnie z Ministerstwem Kultury i Sportu,  był pierwszym miejscem w którym, po odzyskaniu niepodległości w 1830 roku, gromadził się sejm i senat. Minęło jednak kilka lat, gdyż dopiero w 1858 rozpoczęła się budowa, która ukończona została w sierpniu 1875 roku.  W wybudowanym przez francuskiego architekta i dzięki wsparciu królowej Amelii,  11 sierpnia 1875 roku, oficjalnie rozpoczął swoje obrady senat.

W 1935 roku parlament przeniósł się do dzisiejszej siedziby, przy placu Syntagma. Dwa lata później budynek oficjalnie został przekazany został Towarzystwu Historyczno - Etnologicznemu. 

Niestety, II wojna światowa pokrzyżowała plany. W przeddzień oficjalnych nalotów, wszystkie eksponaty zostały starannie zapakowane i schowane w prywatnych mieszkaniach i w piwnicy Politechniki Ateńskiej.

Koniec wojny to nie tylko tzw. eldorado. Ogrom nieszczęść związanych z utratą bliskich oraz ruinami po wielu bombardowaniach, zmusił Towarzystwo do oddania budynku w celu utworzenia "domu biednych dziewcząt".

Rok 1960 uznaje sie dopiero jako otwarcie Narodowego Muzeum Historycznego w Dawnym Parlamencie Grecji.

Zwiedzanie Narodowego Muzeum Historycznego

najczęściej zaczyna się od miejsca ówczesnych obrad. Sala przystosowana jest do zajęć szkolnych, dlatego można tu wrócić w każdej chwili wolnej od uczniów. Miłe jest to, że każdy eksponat jest opisany interaktywnymi tablicami wyposażonymi w różne języki (niestety, nie w j. polski). 

Statua przed wejściem do muzeum

to Theodoros Kolokotronis na koniu, przywódca rewolucji w 1821 roku. Dlaczego akurat on? Był greckim generałem i przywódcą wojny o niepodległość w latach 1821 ÷ 1829 przeciwko Imperium Osmańskiemu. Jako wybitnie zasłużona postać dla odzyskania niepodległości, pochowany leży na pierwszym cmentarzu ateńskim.