Więcej informacji w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach
Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.
Proszę o niewiele, o polubienie 😇
powiązane linki
Rzeźbę, w kawałkach wydobyto z wraku statku leżącego u wybrzeży wyspy Eubea, w latach dwudziestych XX w. Odkryte części udało się połączyć w całość w 1971 r. Niestety brakuje kilku części; np. wodzy, które trzymał chłopiec lewą ręką podczas jazdy, brakuje także bata którym, prawą ręką, okładał zwierzę. Mimo wszystko eksponat jest bardzo cenny, ze względu chociażby na jego dynamikę. Bruzdy na czole chłopca świadczą o jego ogromnym wysiłku. Powstanie zabytku datuje się na około 140 r. p.n.e.
to szczególny typ posągu, charakterystyczny dla sztuki greckiej z okresu 640 ÷ 630 r. p.n.e. Zawsze przedstawia nagiego, młodego mężczyznę z rozpuszczonymi, falowanymi włosami i z rękoma luźno opuszczonymi wzdłuż ciała. Młodzieniec ma zagadkowy, tzw. archaiczny uśmiech.
Prezentowany w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach duży posąg (mierzy 281 cm), nieznanego autora, pochodzi z około 590 ÷ 580 r. p.n.e.. Znaleziony został w świątyni Posejdona na przylądku Sunion. W posągu zrekonstruowano lewą stronę sylwetki; część twarzy, ramienia i nogi. Anatomia młodzieńca wskazuje na ogromny wpływ sztuki egipskiej w okresie powstania kurosa.
Maska Agamemnona, która znaleziona została przez Heinricha Schliemanna, w jednym z grobów znajdujących się w Mykenach. Archeolog uznał, że odkryty przedmiot pochodzi z grobu wielkiego wojownika, Agamemnona. Wykonana ze złotej blachy, przedstawia twarz mężczyzny z brodą i wąsami. Hipoteza ta jednak jest dziś szeroko kwestionowana. Jej powstanie bowiem datuje się na około 1 500 r. p.n.e., co świadczy, że jest starsza niż okres panowania i data śmierci króla Myken. Z całą pewnością jednak bogactwo maski i grobu w którym ją znaleziono, świadczy o królewskim przeznaczeniu grobowca.
Od połowy XX w. bada się i analizuje pochodzenie eksponatu.
Jedyne malowidło ścienne z Akrotiri (dziś znane jako Santorini), które zostało znalezione na miejscu, obejmujące trzy ściany tego samego pokoju. Ukazuje krajobraz skalistego terenu przed erupcją wulkaniczną. Czerwone lilie z żółtymi łodygami dominują. w formacjach wulkanicznych czerwonych i grafitowych. Przelatujące górą jaskółki samotne lub w parach symbolicznie ogłaszają coroczne odrodzenie natury
Pokój miał półkę na ścianie i otwór na komunikację z mniejszym pokojem