przewodnik [pdf]

informacje dotyczÄ…ce:

  • poÅ‚ożenia, 

  • cen biletów,

  • godzin otwarcia, 

  • innych ważnych zabytków 

znajdziesz w kafelkach poniżej


powiÄ…zane linki

wszystko pochodzi od Greki

co zobaczyć na Kos

grecka mitologia

z dzieckiem na Kos

ceny biletów

samochodem po Kos

najnowsze greckie przeboje

pamiÄ…tki z Grecji

mapa Kos

Stadion Panatenajski w Atenach

Jak nazwa wskazuje, jest miejscem ciekawym przyrodniczo. Stąd bowiem wypływają źródła, które zaopatrują wyspę w wodę słodką, a więc źródlaną. Miejsce jest bardzo urokliwe i przyjemne latem, bowiem liczna tu zieleń nadaje przyjemny klimat i zieloną, bardzo naturalną kolorystykę miejsca. Miejsce nie do końca jest dziełem natury. Włoscy inżynierowie zbudowali tunel transportujący wodę z naturalnego źródła.

wiÄ™cej na stronie  dolina siedmiu źródeÅ‚ 

Dolina siedmiu źródeł

Stadion Panatenajski w Atenach

Platan Hippokratesa

Na niewielkim placu, tuż na tyłach zabytkowego budynku, w którym obecnie znajduje się główna siedziba policji, rośnie najsłynniejsze na wyspie drzewo, zwane platanem Hippokratessa. Wg legendy, posadzone zostało przez samego ojca medycyny, uczonego medyka.

 

MieszkaÅ„cy Kos twierdzÄ…, że tu nauczaÅ‚ wielki mÄ™drzec, gdyż miaÅ‚ wielu naÅ›ladowców, którzy doceniali jego mÄ…drość i jego nauki. OkoÅ‚o 60 r. n.e. na wyspÄ™ przyjechaÅ‚ Å›w. PaweÅ‚ z Tarsu, który zasÅ‚ynÄ…Å‚ z wÄ™drówek po Grecji, w której gÅ‚osiÅ‚ tzw. dobrÄ… nowinÄ™. Wg podaÅ„, także pod tym drzewem gÅ‚osiÅ‚ nauki Chrystusa i nawracaÅ‚ na chrzeÅ›cijaÅ„stwo. 

 

ReasumujÄ…c, znaczyÅ‚oby, że platan musiaÅ‚by mieć okoÅ‚o dwóch i pół tysiÄ…ca lat, z czym nie zgadzajÄ… siÄ™ botanicy. DowodzÄ… oni bowiem, że drzewo nie ma wiÄ™cej niż sześćset lat. Mimo tych sprzecznych informacji, miejsce odwiedzane jest przez każdego turystÄ™. 

 

Z daleka widać, że platan jest bardzo starym drzewem, pieÅ„ poorany przez grzyby i owady, ma Å›rednicÄ™ aż czterech metrów. Korona natomiast aż osiemnaÅ›cie metrów. Stanowi wiÄ™c duży ciężar, co w połączeniu z silnymi wiatrami wiejÄ…cymi tu szczególnie w okresie od jesieni do wiosny, stanowi ogromne obciążenie dla przeoranego zÄ™bem czasu, pnia. Dlatego, w 1975 roku, oparto jÄ… na metalowym rusztowaniu. 

 

Całość otoczona jest niewysokim murkiem, by nikomu nie przyszło do głowy wspinanie się na historyczne drzewo.

Hipokrates czy Hippokrates

 

Filolodzy postulują by imię mędrca starożytności, pisać przez "pp", jako bliższą prawdzie. Bowiem Hipokrates przez "p", po grecku znaczy podwładny. Hippokrates przez "pp", natomiast - koniowładny.

 

 

 

 

Hippokrates na wyspie Kos

 

Hippokrates urodził się na Kos około 460 r. p.n.e. Jego ojciec, Heraklides, był medykiem.

 

Przekazał synowi miłość do badań ludzkiego ciała. Jako młody człowiek, Hippokrates wyjechał do Egiptu zgłębiać wiedzę u tamtejszych mędrców. Tamtejsza kultura była bowiem bardziej już rozwinięta. Podróżował po Grecji, szczególnie dużo czasu spędził w Grecji Środkowej i Atenach.

 

Choć jego nauki dziś nie wydają się niczym szczególnym, to jednak uznawany jest za ojca medycyny, gdyż jako pierwszy wprowadził wiele zasad, do dziś cenionych w sztuce lekarskiej.

 

Jego podstawowa zasada  brzmiaÅ‚a: "Po pierwsze nie szkodzić choremu", dalej: "Zdrowie chorego najwyższym prawem". UważaÅ‚, że głównÄ… siłą leczÄ…cÄ… jest natura, którÄ… lekarz czasem musi wspomóc. DoceniaÅ‚ dietÄ™ i higienÄ™, dowodziÅ‚, ze przeciwdziaÅ‚ajÄ… chorobom. WalczyÅ‚ z przesÄ…dem, że epilepsja to opÄ™tanie przed demona. ZaÅ‚ożyÅ‚ szkołę, w której razem z uczniami stworzyÅ‚ urzÄ…dzenie do redukcji skoliozy, opisaÅ‚ sposób amputacji koÅ„czyn, leczenie wszelakich ran.

 

Wprowadził wiele terminów do dziś używanych, jak np.; rak, prognosis, therapia, epidemia, diagnosis...

 

Uważał, że wygląd człowieka mówi o jego stanie zdrowia, szczególnie twarz. Znane jest powiedzenie "twarz Hippokratesa", jako oznaczające zbliżającą się śmierć. Bowiem jego rysy były bardzo ostre, oczy miał zapadnięte a twarz wychudzoną o ziemistym kolorze.

 

ZmarÅ‚ w 377 r. p.n.e. w dzisiejszej Tesalii, majÄ…c ogromnÄ… sÅ‚awÄ™ i uznanie, zarówno wÅ›ród uczonych jak i ludnoÅ›ci. PozostawiÅ‚ po sobie wiele dzieÅ‚ z dziedziny anatomii, patologii, chirurgii, poÅ‚ożnictwa i różnych zabiegów lekarskich, które dÅ‚ugo krążyÅ‚y po caÅ‚ej Grecji. Najważniejsze z nich to tzw. Prognozy Koskie (nazwa pochodzi od wyspy Kos), Aforyzmy. Do dziÅ› najsÅ‚ynniejsza jest PrzysiÄ™ga, która zawieraÅ‚a podstawy dzisiejszej etyki lekarskiej, a którÄ… w starożytnoÅ›ci skÅ‚adali lekarze. Jednak poddaje siÄ™ pod wÄ…tpliwość jego autorstwo. Dowodzi siÄ™ bowiem, że spisane zostaÅ‚y przez jego uczniów, już po Å›mierci nauczyciela.

Co jest wokół Platanu Hippokratesa

 

Plac, na którym rośnie historyczne drzewo, jeszcze do niedawno prowadziło do Fortu, czyli Zamku Joannitów. Niestety, niedawne, bo w lipcu 2017 r., trzęsienie ziemi, choć nie pociągnęło za sobą skutków śmiertelnych, naruszyło konstrukcję kilku ważnych zabytkowych budowli na wyspie. Skutkiem czego, od 21.VII.2017 r. m.in. Fort jest zamknięty dla zwiedzających.

 

Warto jednak wejść na mostek prowadzący do niedawnej bramy wejściowej, gdyż bardzo ładny jest stąd widok na port, miasto i aleję wysadzaną wysokimi palmami i pamiątkowymi kulami armatnimi, pamiętajace czasy oblężenia tureckiego.

 

Obok platanu Hipokratesa znajduje się meczet Gazi Hassan Pasza, zwany ze względu na kolumnową arkadę, meczetem loggia. Sama budowla nie jest typowa dla tureckich miejsc świętych, gdyż nie znajdziemy tu kopuły, tylko czterospadowy dach. Jednak wysoki minaret, widoczny z daleka, który o dziwo nie uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 2017 r., świadczy jednoznacznie o historii budowli. Ciekawe są okna na drugim piętrze z koronkowym wykończeniem. Zgodnie z muzułmańską tradycją, przed wejściem do miejsca świętego należy się obmyć.

 

Przed meczetem stoi więc fontanna z kopulastym przekryciem. Niestety, właśnie ona ucierpiała najbardziej podczas wspominanego trzęsienia.

 

Miłym miejscem jest kawiarnia. Wieczorami tu trudno o stolik, gdyż muzycy skutecznie umilają czas. Nastrój udziela się każdemu, wielu przychodzi tu właśnie po zachodzie słońca by posłuchać muzyki klasycznej na żywo.

Obok Platanu Hipokratesa jest meczet, który ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w 2017 r.

To, czy Platan Hipokratesa, jest faktycznie tym zasadzonym przez uczonego medyka,

dziś poddawane jest pod wątpliwość.

Rzeźba z IV w. p.n.e. przedstawiajaca Hippocratesa, znajdujaca się w Muzeum Archeologicznym w stolicy wyspy Kos

Masz coÅ› do dodania? Napisz do mnie przez formularz poniżej,

lub wyślij e'mail na adres:

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!