Z poziomu terenu wystaje sześcienny cokół z bloków wapiennych, zakończony gzymsem, na którym stoi okrągły tholos ozdobiony sześcioma półkolumnami z korynckimi głowicami. Podobno tu po raz pierwszy kolumny korynckie zostały wykorzystane na zewnątrz świątyni. Dalej, czyli wyżej, znajduje się fryz przedstawiający boga Dionizosa. Wszystko przykryte jest jednym blokiem marmurowym, na którym dawniej umieszczony był brązowy trójnóg.

 

Pomnik Lizykratesa jest dziś, z podobno wielu ówczesnych zwycięskich trofeów ustawionych wzdłuż drogi i jedynym zachowanym.

Więcej informacji w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach


 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

największe greckie przeboje

Ateny z nastolatką

Ateny zimą

Wszystko pochodzi od Greki

książki o Grecji

Ateny mniej znane

największe zabytki Aten cz. 1

największe zabytki Aten cz. 2

grecka mitologia

ceny biletów

przewodnik po Atenach

pamiątka z Grecji

tanie jedzenie w Atenach

wokół Aten

mapa Aten

greckie przeboje

historia Aten

słynny Grek Zorba

greckie jedzenie w Atenach

Wspomnienia Zeusa


powiązane linki

Wśród butików i tawern, na ateńskiej dzielnicy Plaka

kryje się, najczęściej mijana przez turystów bez zauważenia, pamiątka z IV w. p.n.e., a będąca symbolem zwycięstwa w sztuce, która do dziś budzi podziw.

Pomnik Lizykratesa znajduje się na placu o tej samej nazwie

U stóp Akropolu znajduje się Teatr Dionizosa, będący pierwowzorem wszystkich greckich teatrów. To o nim uczniowie dowiadują się w szkołach. O tym, że najpierw grał jeden aktor w dziwnej, kamiennej masce. Z czasem na scenie pojawiać się mogło dwóch, by w końcu tragedia wystawiana była przez trzech aktorów. Zawsze byli to mężczyźni, w dziwnych butach na koturnach i w maskach.

Architektura teatru była równie specyficzna i z czasem mocno się rozbudowywała. 

Starożytne, teatralne przedstawienia skrywają zawody

które były zarezerwowane dla wybranej społeczności, czyli tej najzamożniejszej. Wielkie Dionizyje trwały pięć, nawet sześć dni na przełomie marca i kwietnia. Rozpoczynały się przedpremierowymi pokazami, w trakcie których uczestnicy konkursów przedstawiali się publiczności, także poprzez próbne przedstawienia. Następnie, pod osłoną nocy, procesja wnosiła posąg Dionizosa do Aten. Warto tu wspomnieć, że ówczesna procesja nie przypominała dzisiejszej. Była wesoła i trwała wśród śpiewów i tańców suto zakrapianych wysokoprocentowym winie. Pierwszy dzień mijał na składaniu ofiar z kozła i śpiewach młodych mężczyzn. Kolejny dzień, czyli trzeci, to wystawienia polityczne, w formie komediowej. Dopiero czwarty, piąty i szósty dzień to prezentacje trzech kolejnych aktorów, którzy przedstawiali swoje tragedie. To one poddane były ocenie, z których zwycięzcą był zawsze tylko jeden.

W 334 r. p.n.e. zwycięzcą Wielkich Dionizjów był chór Lizykratesa

Trudno dziś dociec z kim współzawodniczył oraz czym się wyróżnił, ale... wygrał. Nagrodą był trójnóg. Tak, jak inni zwycięzcy z poprzednich lat, umieścił swoje trofeum na ulicy Tripodon. A ponieważ pochodził z zamożnej rodziny, owego roku pokrył koszty przedstawień w Teatrze Dionizosa a trofeum umieścił na 9-metrowym pomniku - tak, by każdy z daleka mógł go zobaczyć.

Dziś jest jedynym z licznych tu kiedyś trofeów. Często też mijanym bo nieznanym, a jednak

architektura Pomnika Lizykratesa jest dobrze przemyślana

Stadion Panatenajski w Atenach

Keramejkos

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

wyślij e'mail na adres: