Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

 

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

przewodnik jest wynikiem mojej pracy, doceń proszę i daj łapkę :)

Przewodnik po Teneryfie

 

Teneryfa - według wielu, najpiękniejsza z Wysp Kanaryjskich. Mówi się o niej, że panuje tu wieczna wiosna. Zawsze zielona, z temperaturą około 25oC przez cały rok, choć pod pewnym warunkiem. Otóż w samym centrum wyspy, jest ogromny wulkan Teide. Góra zatrzymuje zimne prądy nawiewające od północy. Teneryfa dzieli się na dwie części, bardzo różniące sie klimatem, ciepłą południową i zimną północną. Warto też wiedzieć, że wg mieszkańców najcieplejszym rejonem są klify, zwane Los Gigantes. Dlatego przyjeżdżając zimą, właśnie te rejony najlepiej wybrać jako bazę hotelową.

Teneryfa słynie z pięknych parków zoologicznych. Trzy najważniejsze zwiedzić trzeba. Warto odwiedzić wspomniany wcześniej wulkan Teide. Sam wjazd kolejką oddaje klimat wulkanicznej wyspy. Dobrze, przynajmniej na kilka miesięcy przy wakacjami, zarezerwować na oficjalnej stronie Narodowego Parku Teide, bezpłatny bilet na wejście na szczyt wulkanu. Na Teneryfę przyjeżdżają miłośnicy kolarstwa górskiego lub pieszego podróżowania szlakami. Szczególnie piękne, ze względu na krajobrazy, są góry Anaga w północnej części wyspy. Znajduje się tam osobliwa miejscowość, Chinamada. Mieszkańcy nie budują tam domów, tylko drążą jaskinie. Wystarczy więc postawić tylko jedną ścianę fasadową. Oczywiście więcej informacji znajdziesz w przewodniku.

Przewodnik [pdf] po Lanzarote i Teneryfie

 

Jadąc na wakacje warto coś zobaczyć, zwiedzić... Przewodnik [pdf] jest wygodny, bo nie musisz dźwigać książki, tylko telefon, który i tak zawsze masz pod ręką. Ściągnij przed wyjazdem mój przewodnik. Znajdziesz w nim najciekawsze miejsca, których ominięcie byłoby grzechem o ile nie interesuje Cię tylko hotelowy basen i bar. Oczywiście zapraszam też na moją stronę, gdzie o wiele dokładniej wszystko opisałam.

Przewodnik po Lanzarote

 

Lanzarote - jedna z Wysp Kanaryjskich ciesząca się ogromnym zainteresowaniem turystów. Statystycznie mówi się, że jest to trzecia pod względem zimowej temperatury, po Grand Canarii i Teneryfie. Faktycznie, jednego roku marzłam gdy tylko zaszło słońce, kolejnego temperatura nie spadała poniżej 25o C. Zachęcam do przyjazdu właśnie wtedy, gdy w Polsce brakuje słońca. Tu można doładować baterie. Co więcej, wspaniałym wspomnieniem będzie kąpiel w oceanie np. w Nowy Rok, czyli 1 stycznia. Bowiem właśnie o tej porze roku, Lanzarote cieszy się największym popytem wśród turystów.

Ale Lanzarote to nie tylko czysta, oceaniczna woda i wysoka temperatura o każdej porze roku. Wyspa jest specyficzna, bowiem architekt Manrique dosłownie ją "stworzył". Zadbał, by stawiano tu niskie, białe domy, z niebieskimi lub zielonymi okiennicami z ogromną ilością zieleni, szczególnie palm, co na tle czarnej, wulkanicznej ziemi robi wrażenie na każdym turyście. Jest tu kilka posiadłości, dziś udostępnionych dla zwiedzających, które robią wrażenie nie tylko na architektach. Choć Ci szczególnie chętnie tu przyjeżdżają, by szukać natchnienia dla własnej pracy. Manrique wykorzystał wulkaniczną genezę wyspy i związane z tym formacje skalne, by wzbudzić zachwyt każdego. Po więcej informacji zapraszam do przewodnika.

   Nie wyobrażam sobie wyjazdu, w jakiekolwiek miejsce Grecji, bez towarzystwa greckiej muzyki. Przyznam, że nie rozumiem dlaczego w hotelach słychać największe światowe przeboje, a pomijane są szlagiery miejscowe. Jedynie będąc na Samos, może dzięki temu, że był to mały hotelik, zapoczątkowaliśmy puszczanie greckich przebojów. Gdy pytaliśmy animatorów czy barmanów dlaczego tak jest, usłyszeliśmy, że turystów interesują aktualne przeboje ze światowych list przebojów a nie ich, miejscowe. Wiadomo, hotelowi zależy by klient był zadowolony... 
   Dziś nie rozumiem dlaczego długo zwlekałam z wyjazdem na wyspę Rodos. Oprócz zalet opisanych na zakładce "Rodos", zachwycił mnie tam fakt, że wszędzie słyszałam greckie przeboje, także w hotelu, w którym mieszkałam. Czasem przechodząc obok sklepiku czy tawerny, podałam głośno który to wykonawca. Zachwyt Greka był ogromny. Gdy w dodatku odezwał się mój mąż który, ucząc się od trzech lat greckiego, zna język całkiem dobrze, byliśmy goszczeni na specjalnych warunkach. W sklepiku, w którym zakupiłam nową płytkę, Greczynka opowiadała, jak Grecja płakała w lutym 2015, gdy w wypadku samochodowym zginął Padelis Padelidis. Faktycznie, jeszcze latem 2017 roku, wszędzie słyszałam na wyspie tego wykonawcę. 
   Zachęcam do zainteresowania się greckimi przebojami. Oczywiście najsłynniejsza piosenka to ta z filmu "Grek Zorba", jednak zapewniam, że choć jest dla nas najbardziej rozpoznawalna, nie jest jedynym greckim przebojem, i z całą pewnością nie najczęściej, przez Greków, słuchanym.
   Młode Greczynki zachwycone są piosenkarzem - Andonis Remos. Właśnie jego płytę kupiłam sobie ostatnio. Sprzedawczyni dosłownie rozpływała się opowiadając jak go uwielbia :)