książki o Grecji

pamiątki z Grecji

grecka mitologia

ciekawe miejsca na Korfu

historia wyspy

samochodem po Korfu

mapa Korfu

najnowsze greckie przeboje


linki powiązane ze stroną:

położenie - patrz mapa Korfu w kafelce poniżej

Świątynia Artemidy jest jednym z największych

zabytków starożytnego (nie tylko) Korfu

 

Wszyscy zachwycają się Partenonem, czyli świątynią Ateny na Akropolu w Atenach. Natomiast pomiędzy Partenonem a świątynią Artemidy jest dużo podobieństwa;

  • obie budowle stały na stylobacie, czyli podwyższeniu nadającemu płaską i równą powierzchnię,

  • główna komora, tzw. cela, otoczona była kolumnadą, zawsze 8 kolumn z przodu i z tyłu, oraz po 17 wzdłuż ścian podłużnych,

  • miały fryz składający się z metopów i trialiefów, oraz architraw,

  • trójkątny tympanon nadawał spadek dachu.

Partenon jest znacznie młodszy, gdyż jego budowę rozpoczęto w 447 r. p.n.e. a ukończono w 432 r. p.n.e., Świątynia Artemidy powstała natomiast aż w 580 r. p.n.e., jest więc o przeszło wiek starsza. Dlatego to właśnie budowla na Korfu jest pierwszą świątynią, która zawierała wszystkie elementy stylu doryckiego. Dla porównania, Partenon miał 4 kolumny w stylu jońskim. Budowla na Korfu jako pierwsza zbudowana była wyłącznie z kamienia.

Oczywiście świątynia Artemidy była mniejsza, nie tak pięknie rzeźbiona i nie tak bogato przyozdobiona. Posąg bogini na Korfu nie był tak ogromny i nie był ze złota i kości słoniowej, jak Atena na Akropolu. Wszystko to dlatego, że Ateny były bogatym i głównym polis. Kazały innym państwom - miastom, także Korfu, płacić sobie daniny.

elementy stylu doryckiego Partenonu

rekonstrukcja świątyni Artemidy na Korfu

Zwiedzanie świątyni Artemidy na Korfu

 

Świątynię odkrył Wilhelm II, cesarz niemiecki. Miał on na Korfu letnią rezydencję, tzw. Achillion. Jest to piękny pałac, tłumnie i chętnie odwiedzany przez każdego turystę, wybudowany przez cesarzową Elżbietę, zwaną Sissi. Wilhelm II interesował się archeologią i grecką mitologią. Podczas wakacji spędzanych na Korfu, w czasie gdy cały świat przygotowywał się do I wojny światowej, bardzo zaangażował się w prowadzenie wykopalisk.

Do dziś niewiele pozostało. Z całą pewnością nic, co świadczyło by o wielkim znaczeniu świątyni. Raptem szczątki fundamentu i kilka trudnych do zdiagnozowania, szczątków ścian i kolumn. Nie mniej jednak, wystarczyło to do całkowitej rekonstrukcji architektonicznych detali budowli.

W Muzeum Archeologicznym na Korfu (obecnie zamknięte) znajduje się tylny, zachodni tympanon. Wschodni, wejściowy zachował się fragmentarycznie. Trójkątna, ogromna płaskorzeźba, bo długa na 17 m, a wysoka w szczycie (kształt trójkąta) 3,18 m, przedstawia mityczne postacie. Rzeźby uznane są jako pierwsze doryckie a greckiej architekturze. The New York Times opisał jako "najwspanialszy przykład archaicznej rzeźby świątynnej".

Masz coś do dodania? Napisz do mnie przez formularz poniżej,

lub wyślij e'mail na adres:

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!