współrzędne do nawigacji:  37.975832, 23.733783

współrzędne do nawigacji: 

37.975832, 23.733783

Gdzie tanio zjeść w Atenach

 

Planując samodzielny wyjazd do Aten, najczęściej wybieram hotel ze śniadaniem. Znaczy to, że posiłki jem na mieście. Zawsze zależy mi, by nie były zbyt drogie, same zabytki wystarczająco dużo kosztują a przecież trzeba też jakieś pamiątki zakupić. Ponieważ Ateny już dość dobrze zwiedziłam, zorganizowałam też wycieczkę szkolną, gdzie musiałam zaplanować koszty, także posiłków i nie w wysokich cenach. Poniżej przedstawiam spostrzeżenia dotyczące posiłków na mieście.

grecka kawa

 

Ateńczycy rano nie piją kawy w domu. Idąc do pracy kupują w drodze np. na autobus (często też kanapkę). Grecka kawa jest niedroga i wyjątkowo dobra. Polecam lokalną sieć kawiarni Gregory's z jasno-zielonym greckim logo, gdzie kawa kosztuje od 1,10 € ÷ 2,20 € - jest naprawdę wyśmienita (cennik na zdjęciu poniżej). Dlaczego polecam? Bo sieć nie jest międzynarodowa tylko grecka - szybka, czysta, dobra i tania. Nie tylko latem, najsłynniejsza jest frepe, mocno spieniona. Warto zwrócić uwagę na ilość cukru, który Grecy sypią do kawy dużymi łyżkami. Dla nas, Polaków może być mocno przesłodzona.

posiłek w biegu

 

Przeróżne kanapki, tortille, pokrojone i ciepłe pizze też można względnie tanio kupić na mieście. Praktycznie od 1,5 ÷ 3 € za dużą bułkę z szynką, serem i warzywami, do 3 ÷ 5 € za pizzę, wielkości małej polskiej. Oczywiście ceny nie dotyczą lokali, tylko budek z szybkim jedzeniem. Choć i tam zawsze są stoliki, więc można spokojnie delektować się posiłkiem, a przy okazji podpatrzeć życie Ateńczyków. Przy wyjściu z metra Acropoli, naprzeciw siebie są dwa tanie bary.

  1. Souvlaki-gyros to, wg wielu, najtańszy posiłek w Atenach, ważne też, ze otwarte całodobowo. Największy zestaw, z czterema porcjami mięsa suvlaki, frytkami, sałatką, sosem tzatziki i sporą bułką kosztuje 7,70  €.

  2. Naprzeciwko baru jest pizzeria, w której można kupić pizzę w kawałkach na ciepło, jest tania i świeża. Niezależnie od pory dnia zawsze jest tam duży wybór.

Naleśniki wytrawne i na słodko

 

Wiem, że zabrzmi to jak typowa reklama, ale obojętnie z kim byłam w Atenach, zawsze miejsce to odwiedzaliśmy kilka razy. Na szkolnej wycieczce, uczniowie wciąż tu chcieli wracać. Bar Crepa, znajdujący się tuż przy placu Monastiraki, oferuje szeroki wybór w całkiem przystępnej cenie. Wprawdzie w porównaniu z poprzednim rokiem, cena wzrosła o około 1,- € jednak wciąż są tanie, sycące i pyszne. Podawane z różnymi słodkimi kremami smakują najmłodszym, ale moim zdaniem wyśmienite są z serem, różnymi warzywami i ewentualnie z mięsem.

Ceny kształtują się od 4,- € do 9,- € to już za super wypasione. 

Grecki gyros w greckiej tawernie

Tawerna Bairaktaris opisana została na stronie greckie jedzenie. Można wejść do środka i zjeść naprawdę syto i dobrze. Można też kupić naprawdę dobrego gyrosa na wynos. Mięso do wyboru, z pomidorem, cebulką i pysznym sosem tatziki, za jedyne 2,50 €. Restauracja znajduje się zaraz przy placu Monastiraki. Zasłynęła tym, że film opisujący prawdziwe greckie jedzenie w Atenach, gościł także tutaj.

McDonald's i KFC w Atenach

 

W samym centrum, przy placu Syntagma, jest, jedyny w mieście, całodobowy Mc'donalds, cennik na zdjęciu poniżej. Osobiście polecam greek-maca, gdyż moim zdaniem jest to typowo grecki fast food.  Niestety, jest to (tak mi się wydaje) jedyna restauracja tej sieci, zawsze jest tam ogrom klientów, szczególnie turystów. Często zwyczajnie nie ma miejsca by usiąść i spokojnie zjeść. W pobliskim KFC również zrobiłam zdjęcie menu, które zamieściłam poniżej. O tyle lepsze miejsce, że mniej tłumnie oblegane i zawsze znajdzie się miejsce gdzie można spokojnie zjeść.

posiłek w supermarkecie

 

Moje pierwsze zwiedzanie Aten było bardzo hardcorowe. Z miejsca noclegowego raniutko szłam około 3 km do autobusu, po godzinie jazdy przesiadałam się na metro. Oczywiście wieczorem, po całodziennym zwiedzaniu, był powrót w odwrotnej kolejności. W warunkach 20oC nie jest to żaden wyczyn, jednak przy sporym upale, wymagało poświęcenia. Cóż, Ateny i zabytki związane z miastem były dla mnie zbyt cenne by być blisko i ich nie zobaczyć. W każdym bądź razie po drodze mijałam duży hipermarket, który znajduje się przy stacji Eliniko metra linii czerwonej, a więc nr 2. Nauczyłam się odwiedzać ten duży sklep, w którym można też kupić sałatki na wynos, ciepłe posiłki o wiele tańsze niż w centrum Aten, czy wino i słodycze jako pamiątkę po wizycie w antycznym mieście. Polecam wino Samos, o którym więcej na stronie o tej wspaniałej wyspie lub suszone (w naturalny sposób, bez szkodliwych azotanów) owoce, które za o wiele niższą cenę niż w Polsce można tu kupić, chałwę - polecam szczególnie macedońską najzwyklejszą, gdyż nie jest sucha, a dosłownie pływa w sezamowym oleju.


powiązane linki

informacje dotyczące:

  • położenia, 

  • cen biletów,

  • godzin otwarcia, 

  • innych ważnych zabytków w Atenach i okolicach

znajdziesz w kafelkach poniżej

Wspomnienia Zeusa

greckie jedzenie w Atenach

słynny Grek Zorba

historia Aten

greckie przeboje

mapa Aten

wokół Aten

tanie jedzenie w Atenach

pamiątka z Grecji

przewodnik po Atenach

ceny biletów

grecka mitologia

największe zabytki Aten cz. 2

największe zabytki Aten cz. 1

Ateny mniej znane

książki o Grecji

Wszystko pochodzi od Greki

Ateny zimą

Ateny z nastolatką

współrzędne do nawigacji:  37.968664, 23.729825

współrzędne do nawigacji: 

37.968664, 23.729825

współrzędne do nawigacji:  37.968664, 23.729825

współrzędne do nawigacji:  37.976320, 23.726322

współrzędne do nawigacji:  37.976320, 23.726322

największe greckie przeboje

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇