Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

 

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

przewodnik [pdf]

informacje dotyczÄ…ce:

  • poÅ‚ożenia, 

  • cen biletów,

  • godzin otwarcia, 

  • innych ważnych zabytków 

znajdziesz w kafelkach poniżej


powiÄ…zane linki

wszystko pochodzi od Greki

co zobaczyć na Kos

grecka mitologia

z dzieckiem na Kos

ceny biletów

samochodem po Kos

najnowsze greckie przeboje

pamiÄ…tki z Grecji

mapa Kos

Fort Joannitów w stolicy wyspy Kos

 

Zamek jest największym i najlepiej zachowanym zabytkiem na wyspie. Stanowi pozostałość po Zakonie św. Jana z Jerozolimy, zwanego Zakonem Joannitów. Objęli oni wyspę w posiadanie w 1314 r. i stacjonowali tu aż do 1522 r., kiedy to Kos zdobyte zostało przez Turków Osmańskich. W międzyczasie w XV i XVI w. fort został unowocześniony i znacznie powiększony. Choć wcześniej zamek przetrwał liczne trzęsienia ziemi, trudny okres dla mieszkańców to czasy drugiej wojny światowej, gdy okupantem byli Włosi. Po zawieszeniu broni w dniu 8.IX.1943r., twierdza stała się miejscem gehenny dla tysięcy jeńców stłoczonych na terenie fortu.

 

 

 

Zamek Joannitów na Kos

 

MajÄ…tek Joannitów do dziÅ› budzi podziw i zdumienie. Wprawdzie Zakon, zaÅ‚ożony w XI w., by dziaÅ‚ać charytatywnie, miaÅ‚ nieść pomoc potrzebujÄ…cym, szczególnie chorym pielgrzymom, staÅ‚ siÄ™ w efekcie bardzo dochodowÄ… instytucjÄ…. Główna siedziba Zakonu w tym czasie byÅ‚a na pobliskiej wyspie Rodos, jednak i tu rycerze zakonni stacjonowali. MajÄ…tku trzeba byÅ‚o strzec nie tylko przed ludnoÅ›ciÄ…, ale przede wszystkim przed najeźdźcami. Mury wiÄ™c byÅ‚y kamienne o kilku - metrowej gruboÅ›ci z fosÄ… wypeÅ‚nionÄ… wodÄ…. DziÅ› wspomniana fosa stanowi przyjemnÄ… do spacerowania alejÄ™ wysadzanÄ… palmami. Sympatyczny most nad uliczkÄ… stanowi dziÅ› punkt widokowy (gdyż fort jest zamkniÄ™ty dla zwiedajÄ…cych) zachwycajÄ…cy nawet najbardziej wytrawnego turystÄ™. UÅ‚ożone wzdÅ‚uż drogi kamienne kule armatnie sÄ… oryginalnÄ… pozostaÅ‚oÅ›ciÄ… z czasów Å›redniowiecza. Zadziwia jak wielkÄ… Å›rednicÄ™ musiaÅ‚a mieć lufa armatnia.

 

Zamek udostÄ™pniony byÅ‚ dla zwiedzajÄ…cych do 2017 r., jednak w wyniku trzÄ™sienia ziemi, uszkodzeniu ulegÅ‚y masywne mury. W efekcie dziÅ› można podziwiać Zamek Joannitów, zwany Fortem tylko z zewnÄ…trz. Mury to podwójny, masywny pierÅ›cieÅ„, bardzo mocny i dosÅ‚ownie najeżony basztami. Do budowy wykorzystano kamienie ze stanowisk archeologicznych. ÅšwiadczÄ… o tym różne detale, widoczne goÅ‚ym okiem; np. nad bramÄ… wejÅ›ciowÄ…, dziÅ› zamkniÄ™tÄ…, znajduje siÄ™ fryz z maskami i girlandami, albo bazaltowe kolumny z bazyliki wczesnochrzeÅ›cijaÅ„skiej. Niestety, nie można dziÅ› zwiedzać i zobaczyć Åšredniowiecznego Fortu Joannitów, ale ciekawe sÄ…, znajdujÄ…ce siÄ™ w północnej części zamku, magazyny zrekonstruowane podczas wÅ‚oskiej okupacji.

 

DziÅ› mieszczÄ… lapidarium, w którym można byÅ‚o obejrzeć, gdy zamek byÅ‚ udostepniony dla turystów, starożytne oÅ‚tarze, rzeźby i inskrypcje.

pozostałe zabytki w stolicy wyspy Kos

Stadion Panatenajski w Atenach

Jak nazwa wskazuje, jest miejscem ciekawym przyrodniczo. Stąd bowiem wypływają źródła, które zaopatrują wyspę w wodę słodką, a więc źródlaną. Miejsce jest bardzo urokliwe i przyjemne latem, bowiem liczna tu zieleń nadaje przyjemny klimat i zieloną, bardzo naturalną kolorystykę miejsca. Miejsce nie do końca jest dziełem natury. Włoscy inżynierowie zbudowali tunel transportujący wodę z naturalnego źródła.

wiÄ™cej na stronie  dolina siedmiu źródeÅ‚ 

Dolina siedmiu źródeł

Stadion Panatenajski w Atenach