powiązane linki
Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.
Proszę o niewiele, o polubienie 😇
Wjeżdżając do Chalkidy od północny lub będąc w Nowym Muzeum Archeologicznym (w stolicy wyspy są dwa muzea archeologiczne, polecam odwiedzić oba) warto odwiedzić akwedukt Kamares.
Z daleka widać, że zachował się w całkiem dobrym stanie. Dwanaście nienaruszonych łuków prezentuje się doskonale. Konstrukcja wkomponowana w ulicę Sitron, która jest obwodnicą dla stolicy, narażona jest na silne drgania, jeździ tu bowiem dużo samochodów, także dostawczych. Miejmy nadzieję, że drgania nie zniszczą zabytku.
Trudno doszukać się dokładniejszych informacji, wiadomo jednak, że zachowało się dwanaście łuków oraz trzy kolumny bez przekrycia.
Jak można się łatwo domyślić to, co dziś możemy podziwiać, stanowi część akweduktu doprowadzającego wodę do Chalkidy. Źródła podają, że zachowało się dwanaście odcinków wzdłuż drogi Chalkida - Dokos. Znalazłam jednak tylko dwa: jeden opisywany, drugi na trasie prowadzącej do Monodriou (oznaczony na mapie w kafelce na dole strony).
Uznaje się, że zbudowany został przez Rzymian, później użytkowali go Wenecjanie. Okres okupacji tureckiej to także czas eksploatacji akweduktu. Oznacza to, że służył ludności przez wiele stuleci. Kres w użytkowaniu nastąpił w wyniku silnego trzęsienia ziemi we wrześniu 1854 r. Uszkodzenia były na tyle duże, że Turcy nie podjęli się kolejnej naprawy budowli. Od tego czasu akwedukt nie dostarcza wody dla miasta.
Nie lada zagadką jest skąd woda była doprowadzana do Chalkidy, czyli gdzie budowla miała swój początek. Nie znalazłam na ten temat pewnych informacji, chociaż:
jednym z forów podana została informacja, iż z Kampii,
uzyskałam informację od osoby mieszkającej w Grecji, iż akwedukt początek miał w Steni, obszaru obfitującego w źródła wody.
Niezależnie, każdy obszar obfituje w wodę źródlaną i piękną soczystą zieleń i oddalony jest o około 30 km od Chalkidy.
Jeśli więc woda była tematycznym akweduktem doprowadzana do stolicy wyspy, budowla była bardzo długa. Stanowi więc o dobrze rozwiniętej technice inżynierskiej.
Warto wiedzieć, że w epokach: paleolitu, geometrycznym, klasycznym i rzymskim, Kamares było osadą, po której znaleziono pozostałości po: trzech mykeńskich grobowcach, fundamentach starożytnego sanktuarium a także chrześcijańskich grobowcach i świątyniach.
Niestety, wszystko to nie jest udostępnione dla zwiedzających.
Ciekawostka:
Jakieś 600 metrów na południe od Akweduktu Kamares, idąc wzdłuż drogi Sitron, natknąć się można na niewielki zbiornik wodny z kaczuszkami wyczekującymi poczęstunku. To niepozorne miejsce kryje w sobie dwa akcenty:
związany z grecką mitologią, gdyż ten niewielki staw nazwany jest Źródłem Aretuzy, czyli nimfy źródeł i lasów oraz towarzyszki bogini Artemidy,
historyczny, gdyż murek pamięta czasy starożytne.