Nie wyobrażam sobie wyjazdu, w jakiekolwiek miejsce Grecji, bez towarzystwa greckiej muzyki. Przyznam, że nie rozumiem dlaczego w hotelach słychać największe światowe przeboje, a pomijane są szlagiery miejscowe. Jedynie będąc na Samos, może dzięki temu, że był to mały hotelik, zapoczątkowaliśmy puszczanie greckich przebojów. Gdy pytaliśmy animatorów czy barmanów dlaczego tak jest, usłyszeliśmy, że turystów interesują aktualne przeboje ze światowych list przebojów a nie ich, miejscowe. Wiadomo, hotelowi zależy by klient był zadowolony... 
   Dziś nie rozumiem dlaczego długo zwlekałam z wyjazdem na wyspę Rodos. Oprócz zalet opisanych na zakładce "Rodos", zachwycił mnie tam fakt, że wszędzie słyszałam greckie przeboje, także w hotelu, w którym mieszkałam. Czasem przechodząc obok sklepiku czy tawerny, podałam głośno który to wykonawca. Zachwyt Greka był ogromny. Gdy w dodatku odezwał się mój mąż który, ucząc się od trzech lat greckiego, zna język całkiem dobrze, byliśmy goszczeni na specjalnych warunkach. W sklepiku, w którym zakupiłam nową płytkę, Greczynka opowiadała, jak Grecja płakała w lutym 2015, gdy w wypadku samochodowym zginął Padelis Padelidis. Faktycznie, jeszcze latem 2017 roku, wszędzie słyszałam na wyspie tego wykonawcę. 
   Zachęcam do zainteresowania się greckimi przebojami. Oczywiście najsłynniejsza piosenka to ta z filmu "Grek Zorba", jednak zapewniam, że choć jest dla nas najbardziej rozpoznawalna, nie jest jedynym greckim przebojem, i z całą pewnością nie najczęściej, przez Greków, słuchanym.
   Młode Greczynki zachwycone są piosenkarzem - Andonis Remos. Właśnie jego płytę kupiłam sobie ostatnio. Sprzedawczyni dosłownie rozpływała się opowiadając jak go uwielbia :)

9.VII.2017r. orkierstra Emmetron, przed Odeonem Hadriana

Grek Zorba, czyli taniec sirtaki

 

Każdy, będąc na wakacjach w Grecji, prędzej czy później trafia na tzw. wieczór grecki. Tancerze, w tradycyjnych strojach ludowych tańczą taniec sirtaki, który my nazywamy zorbą.

Taniec dość świeży, bo powstał w 1964 r., na potrzeby filmu "Grek Zorba"

Jesli chcesz się nauczyć podstawowych kroków - zobacz tu

Pochodzenie greckiej muzyki

Rebetiko przynieśli uchodźcy z Azji Mniejszej. Stanowiła popularną grecką muzykę ludową w okresie od końca XIX w do roku 1950. Dla wielu Rebetiko była muzyką ludzi żyjących na marginesie społecznym. Głównymi tematami była miłość, zbrodnia, więzienie i narkotyki. Utwory grane były na instrumentach: baglamas, gitara, czasem skrzypce, fortepian, bębenek (tamburyn) i kołatki.

 

Znani greccy wykonawcy Rebetiko to:

  • Markos Vamvakaris - urodzony 10.V.1905 r. w Syros. Greccy kompozytorzy doceniają jego wkład w rozwój greckiej muzyki i uznają go za swego nauczyciela. - Wasilis Tsitsanis - Choć żył w latach 1915 ÷ 1984, do dziś jest powszechnie znanym greckim wykonawcą Rebetiko. Uznawany za założyciela muzyki Rebetiko i Laiko.

  • Roza Eskenazi - Urodziła się w Stambule, jednak od początku XX w. mieszkała w Salonikach. Uznawana jest za jedną z najsłynniejszych greckich piosenkarek Rebetiko.

  • Yanis Papaioannou - Grecki kompozytor, żył w latach 1910 ÷ 1989. Studiował fortepian w Atenach i orkiestrację w Salonikach.

  • Sotiria Bellou - Często wspominana jest w różnego rodzaju przewodnikach jako sławna grecka piosenkarka i wykonawca greckiego stylu Rebetiko. Alpha TV wybrałą ją jako artystkę najwyższej klasy.

 

Grecka muzyka ludowa

W połowie XX w. Rebetiko zaczęło tracić słuchaczy. Aby wyjść naprzeciw nowoczesności, "starzy" Rebeticy, jak np. Tsitsanis zaczęli umieszczać elementy europejskie w greckich piosenkach. W ten sposób Rebetika przeszła w muzykę ludową. Z pomocą radia i filmu ludowe greckie piosenki stały się powszechne i znane. Ludowe utwory grane były w klubach co spowodowało, że przy tej muzyce tańczono i spędzano wieczory.

 

Tematyka ludowych greckich utworów była podzielona na dwa główne nurty:

  • ciężka - o tematyce związanej z problemami społecznymi i ekonomicznymi zwykłych ludzi po wojnie, a więc ubóstwo, migracja, różnice społeczne i oczywiście o miłości,

  • lekka - afro-ludowa, przyniosła egzotyczny styl z wesołymi arabsko-perskimi i latynoskimi elementami.

 

Grecka piosenka artystyczna

Pojawiła się na początku 1960 r. Ma bardziej europejski charakter i często łączy muzykę ludową ze współczesną poezją grecką. W okresie dyktatury (1967 r. ÷ 1974 r.) wielu ludzi pokochało grecką piosenkę dzięki ukrytym w niej przekazom.

największe greckie przeboje

pochodzenie greckiej muzyki

Pantelis Pantelidis


links related to the website:

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!