Kobieta w starożytnej Grecji

 

W okresie największego rozkwitu Koryntu, kobiety pozbawione były praw obywatelskich. Młode dziewczęta, bo już nawet w wieku  12 lat, wydawane były za mąż. Przy czym o wyborze męża decydował ojciec, lub prawny opiekun. Małżeństwo zawierano głównie z dwóch powodów; po pierwsze; dla pomnażania majątku, gdyż młoda dziewczyna musiała wnieść posag do nowej rodziny, po drugie; by rodzić dzieci. Uczucia nie miały tu znaczenia. Rodzenie "nowych" obywateli było obowiązkiem. Porządna kobieta nie wychodziła na ulicę np. na spacer czy po zakupy. Nie brała udziału w życiu miasta. Z przyjaciółkami mogła się spotkać, ale tylko w zaciszu swojego domostwa. Nie mogła nawet nic sama kupić. Do tego celu miała własnych niewolników.

Na ulicy spotykano kobiety prostytutki, które sytuacja materialna zmusiła do wyjścia na ulicę, lub Hetery.

 

 

Kategorie prostytucji w Koryncie

 

Wśród greckich polis, Korynt wiódł prym w seksualnej rozwiązłości. Położony na przecięciu szlaków handlowych, słynący z bogactwa i pięknej architektury, ściągał przybyszów z całego ówczesnego świata. Dostatnie i beztroskie życie sprawiło, że mieszkańcy oddawali się coraz bardziej wyrafinowanym rozrywkom. A ponieważ zamożność przyjezdnych była bardzo różnorodna, oferta Koryntu także musiała być zróżnicowana.
Pornai należały do najtańszych prostytutek. Rekrutowane do burdeli niewolnice lub kobiety nie mające prawnego opiekuna, były utrzymywane przez państwo. Ustanowił to Solon by powstrzymać cudzołóstwo. Dziewczyna, aby uwolnić się z sytuacji, musiała udowodnić, że ma prawnego opiekuna.

Metojki, czyli wolne kobiety, stały na wyższym poziomie prostytucji. Pracowały na ulicach i zarabiały same na siebie. Publicznie obnażały się, a na podeszwie obuwia miały wyryty napis "chodź za mną". Ślad pozostawiony na drodze zachęcać miał mężczyzn.

Na szczycie drabiny cudzołóstwa stały Hetery.

 

 

Hetery, czyli Córy Koryntu

 

były kobietami niezależnymi. Wykształcone, dotrzymywały towarzystwa tym, których było na nie stać. W odróżnieniu od prostytutek z ulicy czy burdeli, Hetery miały zadbane i pachnące ciało, były pięknie ubrane i uczesane, ale też odznaczały się inteligencją, sprytem i urodą. Były niezależne i cenione w społeczeństwie. Ich rola nie ograniczała się do świadczenia usług seksualnych.  Zaszczytem była możliwość spędzenia z nimi nocy, gdyż stać było na nie tylko najzamożniejszych władców, polityków czy kupców. Często, tak było w Koryncie, skupiały się wokół świątyni Afrodyty, uprawiając tzw. prostytucję sakralną. Prostytucja była więc formą oddawania czci bogini, a one same były kapłankami. Sanktuaria bogaciły się dzięki sowitym sumom wpłacanym przez "wiernych".

W odróżnieniu od greckich mężatek, Hetery mogły uczestniczyć z życiu publicznym.

Hetery, czyli Córy Koryntu

23 czerwca 2019
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!