powiązane linki

historia Eretrii

mapa Aten

mapa Evii

pamiątka z Grecji

grecka mitologia

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Kościół Świętej Paraskevi w Chalkidzie na Evii

Kim była Paraskevi

Jej rodzicami byli: Agathon i Politia i, chociaż byli pochodzenia greckiego, mieszkali wspólnie w małej wiosce pod Rzymem. Stanowili wzór kochającej się, chrześcijańskiej rodziny. Jedyną ich bolączką była bezdzietność. Po wielu latach ich modlitwy zostały wysłuchane. Politia zaszła w ciążę. Nie jest znana data narodzin córeczki, przyjmuje się, że był to okres pomiędzy 117 a 138 r. n.e., czyli za panowania rzymskiego cesarza Hadriana. Uznaje się też, że dziewczynka urodziła się w piątek, gdyż jej imię po grecku oznacza właśnie ten dzień tygodnia.

 

Dowody świętości Paraskevi

 

Paraskevi, wyrosła na oczytaną, piękną dziewczynę. I, chociaż miała wielu zalotników, życie postanowiła oddać Bogu. Jako główny cel założyła sobie nawrócić tych, którzy oddawali cześć pogańskim bożkom.

W wieku 30 lat opuściła dom rodzinny by głosić wiarę chrześcijańską. Szybko działaniami swoimi wzbudziła niepokój cesarza Antoninusa Piusa. Została aresztowana w wiosce Therapia pod Konstantynopolem. Przesłuchania i tortury nie nakłoniły do wyrzeczenia się wiary.

Jedną z tortur było nałożenie na jej głowę metalowego hełmu z gwoździami i zaciskanie imadłem. Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich było to, że twarz dziewczyny nie przejawiała żadnych oznak bólu. Na wieść o tym, wściekły cesarz kazał zanurzyć Paraskevi w oleju ze smołą. Z kotła wyszła bez żadnych odparzeń. Została więc oskarżona o używanie magii. Wówczas wściekła dziewczyna rzuciła gorący płyn w twarz imperatora. Ten nie zdążył się odsunąć, a olej ze smołą wypalił mu oczy. Przerażony zaczął błagać dziewczynę o wyleczenie oczu. Paraskevi przywróciła wzrok cesarzowi. Cud sprawił, że Antonius nawrócił się zaprzestał jakiegokolwiek prześladowania chrześcijan.

 

W 161 r. n.e. zmarł cesarz Antonius Pius. Tron objął cesarz Marek Aureliusz, za którego czasów panowania, w 165 r. ludność rzymską nawiedziła plaga zwana Dżumą Antonina. Trwała 15 lat i pochłonęła od 5 do 10 milionów istnień ludzkich (wskaźnik śmiertelności wynosił 25 %). Dziś uważa się, że była to odra lub ospa.

Cesarz winę przypisał chrześcijanom. Paraskevi, jako krzewicielka "nowej wiary" znów została pojmana. Wrzucona do dołu z wężem, uczyniła znak krzyża, który okazał się kolejnym cudem gdyż gad zmarł.

 

Około 180 r. n.e. Tarazjusz, rzymski urzędnik zaprowadził Paraskevi do pogańskiej świątyni poświęconej Apollowi. Kobieta, gdy uczyniła znak krzyża, wszystkie figury bożków rozbiły się jakby rażone gromem. Czyn ten rozwścieczył gapiów. Dotkliwie pobili kobietę. Tarazjusz, mając namacalne poparcie tłumu, kazał ściąć głowę chrześcijance.

 

Agia Paraskevi została patronką Chalkidy, stolicy Evii. 26 lipca jest dniem, w którym uroczyście czczona jest jej pamięć.

 

Kościół Agia Paraskevi

to tak naprawdę drewniana bazylika, której dokładna data powstania nie jest znana. Przyjmuje się, ze powstała między V a VIII w. n.e.

Pomimo dużych rozmiarów, jest prosta w konstrukcji o długości 38,4 m i szerokości 19,9 m. Wewnątrz znajdują się trzy nawy; główna i dwie boczne oddzielone kolumnadą, która nie jest jednolita na całej długości.

Kościół poświęcony Świętej Paraskevi, w czasie okupacji tureckiej zamieniony został w meczet, później nawet w koszary i magazyn.

Okres wenecki pozostawił pochówek władców okupantów pod kaplicami.

Wiadomo też, że kościół powstał na ruinach starożytnej świątyni poświęconej Zeusowi.