powiązane linki

historia Eretrii

mapa Aten

mapa Evii

pamiątka z Grecji

grecka mitologia

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Muzeum Archeologiczne Chalkidy na wyspie Evia

Muzeum Archeologiczne Chalkidy

Warto wiedzieć, że w Chalkidzie, stolicy wyspy Eueba sa dwa Muzea Archeologiczne:

  • Muzeum Archeologiczne Chalkidy (tzw. stare muzeum archeologiczne), oraz

  • Muzeum Archeologiczne Chalkidy "Arethousa" (tzw. nowe muzeum archeologiczne).


 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Muzeum Archeologiczne Chalkidy

Muzeum Archeologiczne Chalkidy

czyli tzw. stare muzeum archeologiczne, mieści się w budynku z początku XX w. Budynek należy do państwa greckiego. Posiada dziedziniec oraz trzy sale w których wystawione są eksponaty zebrane z całej Eubei. Choć w porównaniu z nowym, jest skromne i małe, warto je odwiedzić nie tylko ze względu na niską cenę. Znajduje się w samym centrum miasta, więc trudno je pominąć odwiedzając stolicę Evii.

Ekspozycja Muzeum została zorganizowana w taki sposób, aby z jednej strony pokrótce przedstawiać historię wyspy, z drugiej uwydatniać szczególne jednostki tematyczne zabytków antycznych, które okazują się szczególnie pouczające dla zwiedzającego. Na dziedzińcu prezentowane są pomniki nagrobne, uchwały, elementy architektury i rzeźby z okresu klasycznego, hellenistycznego i rzymskiego. W trzech salach Muzeum prowadzona jest chronologiczna klasyfikacja gablot i eksponowanych obiektów począwszy od epoki paleolitu (ok. 100 000 lat p.n.e.) a skończywszy na czasach rzymskich.

Muzeum Archeologiczne Chalkidy, zwane Arethusa

Położenie i nazwa nowego muzeum archeologicznego w Chalkidzie nie jest przypadkowa, gdyż:

  1. Mieści się w budynku poprzemysłowym (z początku XX wieku), który sam w sobie uznany jest za zabytek. Klimat budynku udziela się zwiedzającym, gdyż zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz budowli, odnowione mury i zadaszenie nawiązują do czasów pierwotnej eksploatacji.

  2. Położenie muzeum bliskie jest mitycznym źródłom Arethuzy, od których muzeum otrzymało swoją nazwę. Arethusa była nimfą źródeł i lasów, ale także towarzyszką bogini Artemidy, której świątynia znajduje się na obrzeżach miasta (mapa Evii wskazuje dokładne położenie).

Muzeum przedstawia eksponaty z Evii i Skyros, podzielone jest tematycznie i chronologicznie. Obejmuje okres od III tysiąclecia p.n.e. do czasów osmańskich.