powiązane linki

historia Eretrii

mapa Aten

mapa Evii

pamiątka z Grecji

grecka mitologia

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Evia / Euboea

Dlaczego tym razem padło na tę wyspę? Trochę z przypadku. Z jednej strony miałam dość zwiedzania kolejny raz tego samego, znanego mi miejsca, z drugiej  - chciałam w końcu zwiedzić Thassos. Niestety, chociaż wyspa jest malutka, zależało mi aby wybrać hotel w stolicy, gdzie jest dużo do zwiedzenia i przespacerowania, a jak na ironię, właśnie wszędzie indziej, tylko nie tam, znajdowałam miejsca noclegowe na miarę moich możliwości finansowych.

 

Tak więc padło na Evię, czyli wyspę połączoną dwoma mostami z attyką. Szybko zorientowałam się, że chociaż nie sposób odszukać dla nas, Polaków hotelu w stolicy (Chalkida) lub w Eretrii, czyli także dużym mieście, w którym na dodatek jest wiele wykopalisk archeologicznych, to na obrzeżach wspomnianych miast już tak.

W efekcie właśnie pakuję się na wyjazd do hotelu oddalonego o około 4 km od Eretrii na Eubea i...

 

jestem już zakochana w tej mało popularnej dla Polaków wyspie. Okazuje się bowiem, że:

  1. Euebea ma co najmniej tak samo bogatą historię sięgającą starożytności, jak Ateny. Co więcej, jest tu ogrom wykopalisk archeologicznych, których zwiedzanie udostępnione jest przez całą dobę, co pozwala zwiedzać w nieograniczony sposób i wiele razy.

  2. Obrzeża miasta Eretria oddalone są od hotelu o około 4 km. Dużo? Może tak. Jednak wiem, że jadąc we dwójkę z mężem, bez problemu jesteśmy w stanie przejść dystans w obie strony. Nie bez powodu wszak wybraliśmy termin wyjazdu na przełom września i października, gdy największe upały dawno już zelżały.

  3. Wyspa Evia oferuje turystom wiele ciekawych miejsc nie związanych z historią Grecji, czego przykładem:

    • są smocze domy, czyli prowizoryczne pomieszczenia, których nazwy wynikają z przekonania, że jako zbudowane z na tyle ogromnych głazów, że nie do udźwignięcia przez człowieka, nie mogły powstać przy pomocy tylko i wyłącznie ludzkich rąk,

    • jest duża ilość malowniczo położonych wodospadów, do których prowadzą piesze szlaki, także wąwozy wypełnione wodą, dzięki którym Evię nazywa się wyspą wodospadów,

    • są zjawiskowe plaże, nie tylko dzięki turkusowej wodzie oraz drobnemu, złocistemu piaskowi, ale także dlatego, że są poukrywane w niewielkich zatoczkach, na których z dużym prawdopodobieństwem można być jedynym plażowiczem.