powiązane linki

historia Eretrii

mapa Aten

mapa Evii

pamiątka z Grecji

grecka mitologia

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Smocze domy na Evii
Smocze domy na Evii

Smocze domy na Evii

 

Starożytna Evia ma wiele do zaoferowania turystom, czego szczególnym przykładem jest Eretria. Eubea (taka jest właściwa nazwa tematycznej wyspy) ma coś więcej - coś, czego nie ma w żadnym innym greckim miejscu, czyli tzw. smocze domy.

 

Nazwa "smocze domy" wynika z tego, że w momencie ich odkrycia stwierdzono, iż jako zbudowane z ogromnych, a co za tym idzie, niezwykle ciężkich głazów, nie mogły powstać przy użyciu rąk ludzkich.

 

Budowle, zawsze parterowe, choć niezwykle proste w konstrukcji, tworzą w rzucie kształt prostokąta. Ściany postawiono ze stosunkowo cienkich, czyli płaskich kamieni ułożonych jeden na drugim bez spoiny. Ewentualne wolne przestrzenie wypełniono mniejszymi kamyczkami.

Otwór, czy to okienny czy drzwiowy, to najczęściej konstrukcja składająca się z dwóch pionowych filarów (które czasem były pomijane), oraz belki nadprożowej.

 

Szczególne zainteresowanie wzbudza natomiast strop. Ogromne, płaskie kamienie ułożone zostały tak, aby w kolejnych warstwach coraz mocniej zakrywały wnętrze. Konstrukcja wydaje się imponująca, gdyż ogromne płyty ułożone zostały z niezwykłą znajomością statyki.

Cechą charakterystyczną smoczych domów jest pozostawiony w pośrodku przekrycia otwór, przez które wpadało światło dnia. Otwory były najczęściej długie i wąskie, ale zdarzył się okrągły.

 

Chociaż wstępnie wydawałoby się, że te proste choć zbudowane z wiedzą konstrukcyjną budowle, sięgać będą kilku tysięcy lat p.n.e., historycy datują ich powstanie na V w. p.n.e., a nawet czas wczesno-hellenistyczny czyli między 336 a 30 rokiem p.n.e.

 

Przeznaczenie smoczych domów do dziś nie jest pewne. Ponieważ ich położenie wydaje się strategiczne, zawsze wysoko, z wręcz nieograniczonym i nadzorczym widokiem, w momencie ich odkrycia uznano, że były schronami lub innymi budynkami o znaczeniu wojskowym. Później pojawiła się hipoteza, że były to mieszkania z zagrodami. Dziś przyjmuje się, że stanowiły budynki o znaczeniu religijnym.

 

Większość smoczych domów zachowała się do dziś w dobrym stanie. Najwięcej znajduje się w pobliżu miejscowości Styra i Karysta oraz na szczycie Ochi.

 

Dostępne są całodobowo, jednak zawsze prowadzi do nich kręta droga a później wspinaczka. Oznakowanie nie jest najlepsze, dlatego nie zaleca się poszukiwanie smoczych domów późnym popołudniem.