Roman Agora

 

Gdy Rzymianie zdobyli Ateny, jedną z pierwszych inwestycji było wybudowanie, w I w. p.n.e., Agory - Roman Agory.  Miała ona zdecydowanie charakter komercyjny. Służyła przede wszystkim handlowi. Wejście było przez bramę, która zachowała się do dzisiaj. Do dzisiaj także można tu wyczytać edykt Hadriana regulujący podatek od sprzedanej oliwy. Bardzo dobrze zachowała się wieża wiatrów, do której można wejść. Na ośmiobocznej budowli znajdują cię ciekawe płaskorzeźby.

Ważny zabytek Roman Agory - Wieża wiatrów 

 

Ośmioboczna budowla z ok. 40 r. p.n.e. ufundowana przez astronoma i matematyka Andronikosa z Kyrros. Było  to obserwatorium astronomiczne, wskazywało kierunek wiatru, był tu zegar wodny, który wskazywał upływ czasu poprzez zmianę poziomu wody w cylindrze. Poniżej przekrycia na ścianach wieży umieszczono płaskorzeźby przedstawiające bóstwa wiatru: 

  • Boreasza dmącego w muszlę,

  • Kajkiasza pozbywającego się gradu z tarczy,

  • Apeliotesa niosącego pszenicę i owoce,

  • Eurosa przyzywającego huragan,

  • Notosa odwracającego urnę i przyzywającego deszcz,

  • Lipsa dmuchającego w żagle statku,

  • Zefira rozrzucającego kwiaty,

  • Skirona niosącego naczynie z węglem drzewnym.

Pod każdą postacią dodatkowo znajdował się zegar słoneczny.

W czasach późniejszych wieża pełniła rolę dzwonnicy i była mieszkaniem dla tańczących derwiszów.

 

Szalet miejski na Roman Agorze

Znajdował się tu największy w Atenach szalet publiczny, mogący pomieścić jednocześnie 70 osób. Został zbudowany dla kupców przyjeżdżających z dalekich stron. Budynek składał się z poczekalni i obszernego pomieszczenia. Wzdłuż ścian budynku ustawiono marmurowe siedziska, pod którymi biegł kanał odprowadzający ścieki. 

 

Medresa

Na terenie Roman Agory, w 1721 r. została założona Muzułmańska szkoła teologiczna. Studenci zgłębiali tu nauki Koranu. Po wybuchu powstania greckiego, medresa została przekształcona w wyjątkowo surowe więzienie. Rosnące tu drzewo wykorzystywane było do wieszania skazańców. W XX w budynek został zburzony, została po nim tylko samotna ozdobna brama.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Więcej informacji w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach

Powiązane linki