Gdy Rzymianie zdobyli Ateny, jedną z pierwszych inwestycji było wybudowanie, w I w. p.n.e., Agory - Roman Agory. Miała ona zdecydowanie charakter komercyjny. Służyła przede wszystkim handlowi. Wejście było przez bramę, która zachowała się do dzisiaj. Do dzisiaj także można tu wyczytać edykt Hadriana regulujący podatek od sprzedanej oliwy. Bardzo dobrze zachowała się wieża wiatrów, do której można wejść. Na ośmiobocznej budowli znajdują cię ciekawe płaskorzeźby.
Ośmioboczna budowla z ok. 40 r. p.n.e. ufundowana przez astronoma i matematyka Andronikosa z Kyrros. Było to obserwatorium astronomiczne, wskazywało kierunek wiatru, był tu zegar wodny, który wskazywał upływ czasu poprzez zmianę poziomu wody w cylindrze. Poniżej przekrycia na ścianach wieży umieszczono płaskorzeźby przedstawiające bóstwa wiatru:
Boreasza dmącego w muszlę,
Kajkiasza pozbywającego się gradu z tarczy,
Apeliotesa niosącego pszenicę i owoce,
Eurosa przyzywającego huragan,
Notosa odwracającego urnę i przyzywającego deszcz,
Lipsa dmuchającego w żagle statku,
Zefira rozrzucającego kwiaty,
Skirona niosącego naczynie z węglem drzewnym.
Pod każdą postacią dodatkowo znajdował się zegar słoneczny.
W czasach późniejszych wieża pełniła rolę dzwonnicy i była mieszkaniem dla tańczących derwiszów.
Znajdował się tu największy w Atenach szalet publiczny, mogący pomieścić jednocześnie 70 osób. Został zbudowany dla kupców przyjeżdżających z dalekich stron. Budynek składał się z poczekalni i obszernego pomieszczenia. Wzdłuż ścian budynku ustawiono marmurowe siedziska, pod którymi biegł kanał odprowadzający ścieki.
Na terenie Roman Agory, w 1721 r. została założona Muzułmańska szkoła teologiczna. Studenci zgłębiali tu nauki Koranu. Po wybuchu powstania greckiego, medresa została przekształcona w wyjątkowo surowe więzienie. Rosnące tu drzewo wykorzystywane było do wieszania skazańców. W XX w budynek został zburzony, została po nim tylko samotna ozdobna brama.
Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.
Proszę o niewiele, o polubienie 😇
Więcej informacji w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach