Mało kto wie, że w gmachu Narodowego Muzeum Archeologicznego znajduje się także Muzeum Epigraficzne. Nie trzeba zwracać uwagi na obsługę mocno zdziwioną Waszym przybyciem, tylko przekonać, że nie jest sie kolejnym błądzącym. Muzeum wydaje się skromne, a jednak ma wiele do zaoferowania tym, którzy do Aten przyjechali by dowiedzieć się czegoś więcej niż główne przewodniki.
Cmentarz podzielony jest na kilka sektorów; katolicki, stary, z urnami oraz zasłużonych. Najstarsze grobowce udekorowane są posągami charakteryzującymi pochowaną osobę. Kamienne postacie są niezwykle wymowne nawet dla laika. Na wielu pomnikach grobowych zobaczyć można dzieła sztuki przypominające starożytne zabytki.
Gdy pierwszy raz odwiedziłam Ateny, trafiłam tu tylko dlatego, że miejsce objęte było tzw. karnetem na kilka zabytków. Później dowiedziałam się, że Lykeion było szkołą założona przez Arystotelesa. Ciekawym wydaje się pytanie jak tego dokonał, jeśli wg ówczesnego prawa nie będąc Ateńczykiem, nie mógł być w posiadaniu jakiejkolwiek własności ziemskiej Polis.
to nie tylko punkt widokowy na pobliski Akropol. To tu rodziła się ateńska demokracja. Eklezja miała tu obrady. Zgromadzenia odbywały sie w liczbie przynajmniej 6 000 prawnionych mężczyzn. Podejmowali uchwały, które przegłosowywane były jawnie, czyli przez podniesienie ręki.
mieści się w dawnym parlamencie. To właśnie tu, po odzyskaniu niepodległości obradował sejm i senat. Dopiero w 1935 roku parlament przeniósł sie do nowej siedziby przy placu Syntagma. Wystawione eksponaty podarowały rodziny poległych w rewolucji o niepodległość.
Spacer ulicami Anafiotiki to dosłownie przeciskanie się niezwykle wąskimi uliczkami. Faktycznie, tęższe osoby mogą mieć czasem problem z przejściem. Portale najczęściej ukazują wyszukane miejsca z czystymi fasadami gęsto ukwieconymi. Może właśnie dlatego pozwoliłam sobie zaprezentować uliczki zwyczajne.
Wśród butików i tawern, na ateńskiej dzielnicy Plaka kryje się, najczęściej mijana przez turystów bez zauważenia, pamiątka z IV w. p.n.e., a będąca symbolem zwycięstwa w sztuce, która do dziś budzi podziw każdego z nas.
Wielka i Mała Katedra
Wielka Katedra Metropolitalna to najważniejsza świątynia Aten. Tzw. Mała Katedra to przycupnięta w cieniu głównej, malutka kapliczka. A jednak to właśnie ona dla turystów spoza kościoła prawosławnego, jest ciekawym obiektem.