Może chcesz coś dodać?
Albo się czymś podzielić?
wyślij e'mail na adres:
kontakt@zwiedzo-maniacy.pl
Dokument dotyczący budowy muru wokół cmentarza z roku 1837 wskazuje, że jest to czas oficjalnego jego utworzenia. jak długo wcześniej chowano tu zmarłych? Nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że w 1842 roku opracowano przepisy dotyczące jego funkcjonowania. W kolejny latach, dokładnie między 1857 a 1861 rokiem ustanowiono wytyczenie ścieżek i posadzono drzewa.
Cmentarz podzielony jest na kilka sektorów; katolicki, stary, z urnami oraz zasłużonych. Najstarsze grobowce udekorowane są posągami charakteryzującymi pochowaną osobę. Kamienne postacie są niezwykle wymowne nawet dla laika. Na wielu pomnikach grobowych zobaczyć można dzieła sztuki przypominające starożytne zabytki.
Jednym z najsłynniejszych jest kamienna postać uznana za greckie dzieło sztuki, tzw. "Śpiąca Panna" (ukazana na zdjęciu poniżej), stworzona w 1878 r. przez rzeźbiarza Giannoulisa Chalepasa.
Grobowiec w kształcie Pomnika Lizykratesa do złudzenia przypominający oryginalny stojący w centrum sklepikowej i restauracyjnej części Aten.
Ciekawym dla nas, Polaków akcentem jest grób Andreasa Georgosa Papandreou, greckiego premiera aż przez 3 kadencje; dwie następujące po sobie w latach 1981 ÷ 1989 oraz nieco później 1993 ÷ 1996 r. Dlaczego ważne jest to dla nas, Polaków? Wszystko za sprawą matki, Zofii Mineyko, która była Polką.
Miłośnicy greckiej starożytności wiedzą, że jest tu pochowany domorosły niemiecki archeolog-amator, czyli Johann Ludwig Heinrich Julius Schiliemann. Jego grobowiec wybudowany został w kształcie greckiej świątyni. Budowla, bo inaczej nie można nazwać ozdobień grobowca, ukazuje wszystkie zdobienia charakteryzujące starożytną architekturę, czyli prostopadłościenny kształt, kolumny w stylu doryckim, architraw, fryz składający sie z tryglifów i metopów, gzymsu, tympanonu i akroterionów. Ciekawym wydaje się fryz dolny i górny, który ukazuje prace archeologów.
nazwa nie oznacza czasu powstania, gdyż są starsze miejsca pochówku w stolicy Grecji. Pierwszy w tym przypadku stanowi stwierdzenie, że jest najważniejszy, czyli główny. I, choć wiele osób uważa za co najmniej niesmaczne zwiedzanie cmentarza czy zachęcanie do tego, to nawet biorąc pod uwagę, że jest to miejsce święte, słynne polskie Powązki także są odwiedzane przez szkoły podstawowe i turystów. Z całą odpowiedzialnością osobiście zachęcam do odwiedzenia tego miejsca.
Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.
Proszę o niewiele, o polubienie 😇
Więcej informacji w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach