Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Keramejkos

Stadion Panatenajski w Atenach

Pnyx, ze względu na znaczenie polityczne stopniowo był udoskonalany i rozbudowywany, i tak wyróżnia się trzy etapy:

tylko dlatego, że brak ingerencji współczesności. Dokładnie to, jak i co się zachowało, można zwiedzić i doczytać na tablicach informacyjnych.

Dziś nie widać dawnej świetności miejsca

bowiem w starożytności właśnie tu przemawiali mówcy ateńscy, odbywały się tu także spotkania Eklezji, czyli demokratyczne zgromadzenia ludowe obradujące w najważniejszych dla Polis, sprawach.

Pnyks to nie tylko ateński punkt widokowy,

a zarazem wspaniały punkt widokowy na Akropol. Jako, że jest to część parku miejskiego, to nawet w upalne lato jest tu przyjemnie, a starożytne święte wzgórze prezentuje się stąd całej swej okazałości. Warto tu przyjść szczególnie na zachód słońca, by najpierw oglądać święte budowle w pomarańczowej poświacie a później, dla tych bardziej wytrwałych, kolejne części Akropolu podświetlane w coraz bardziej ogarniającej ciemności nocy.

Warto zabrać ze sobą coś do przekąszenia, zimą kocyk lub coś cieplejszego, by faktycznie usiąść na kamiennej ścianie oporowej i pozachwycać się, ale...

Ateński Pnyx to wschodnia część stoku wzgórza Filoppapou

Eklezja, czyli zgromadzenie ludowe - co to takiego?

Jak długo obradowała tu Eklezja, czyli zgromadzenie ludowe, nie wiadomo dokładnie.  Przyjmuje się, że w I w. p.n.e. obrady i głosowania Eklezji odbywały się w Teatrze Dionizosa.

I etap przypada na początek V w. p.n.e. Niewiele wiadomo - przyjmuje się, że na zboczu wzgórza mogło usiąść między  6 000 a nawet 13 000 osób.

 

II etap przypada na przełom V i IV w. p.n.e. Prawdopodobnie utworzono schodkową ścianę tarasu oraz skalne schody na nią prowadzące od strony Ancient Agory.

 

III etap to druga połowa IV w. p.n.e. Od strony północnej postawiony został masywny mur. To, czego dziś nie widać, a o czym świadczą pozostawione opisy ówczesnych mówców i polityków, to długa załamana stoa oraz półokrągła platforma. Dziś o świetności i rozmiarze miejsca nie sposób dowieźć bez wczytania się w tablicę informacyjną na wzgórzu.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Członkami mogli być mężczyźni, tylko rodowici Ateńczycy, którzy ukończyli 20 lat i przeszli dwustopniowe szkolenie. Wcześniejszy udział był bezprawny i mógł zakończyć się nawet śmiercią. Wszyscy uprawnieni mogli brać udział w głosowaniu jawnym, czyli przez podniesienie ręki lub przegrupowanie się (np. za na lewo, przeciw na prawo). A ponieważ kworum to minimum 6 000 (chociaż uprawnionych było 30 ÷ 40 tysięcy) mężczyzn, często nie liczono głosów dokładnie, tylko "na oko". Za udział w głosowaniu, obywatel dostawał niewielkie wynagrodzenie, które rekompensowało opuszczony dzień w pracy.

Powiązane linki