PL

PL

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Keramejkos

Stadion Panatenajski w Atenach

w miejscu oznaczonym na mapie Aten w kafelce poniżej z tytułem "tablica", znajduje się niepozorny, kamienny pomnik. Upamiętnia on wydarzenie, które miało miejsce 27 kwietnia 1941 roku. Rankiem niemiecka władza wkroczyła do Aten. Najeźdźcy żołnierze weszli na Akropol i nakazali młodemu Evzonowi zdjąć flagę grecką, a na maszt wciągnąć swastykę. Młody człowiek wykonał polecenie w części, gdyż w zdjętą flagę sam się zawinął i skoczył z murów Akropolu, ginąc na miejscu. 

Ciekawostka

nie tylko ze względu na specyficzną architekturę. Na szczycie osady znajduje się punkt widokowy z którego, poza Akropolem który jest tuż - tuż, to jednak za plecami, rozciąga się piękny widok na Ateny.

Anafiotikę warto odwiedzić

to dosłownie przeciskanie się niezwykle wąskimi uliczkami. Faktycznie, tęższe osoby mogą mieć czasem problem z przejściem. Portale najczęściej ukazują wyszukane miejsca z czystymi fasadami gęsto ukwieconymi. Może właśnie dlatego pozwoliłam sobie zaprezentować uliczki zwyczajne.

Spacer ulicami Anafiotiki

Gdy po wielu latach tureckiej niewoli, Grecja odzyskała niepodległość w 1830 r., Ateny były niewielką i podupadłą wioską. Rolę stolicy pełniło Nauplion. Otton I, który w latach 1832 ÷ 1862 sprawował rządy, przeniósł metropolię do Aten. Pałac (dzisiejszy Parlament) dla królewskiej rodziny, budowali m.in. imigranci z wysp, także ze wspomnianej wyżej Anafi. Nocami, gdy wszyscy spali, powoli - dzień po dniu - tworzyli dla swoich rodzin namiastkę swojskiej wioski. Owa samowolka budowlana, bo inaczej nie można tego nazwać, dodatkowo w niezwykle charakterystycznym miejscu, jakim jest Akropol, okazało się budową zgodną z ówczesnym prawem. Podobno dla tych, którzy nie prowadzili prac budowlanych za dnia, własność przyznawana była samoistnie.

Co wspólnego ma wyspa Anafi z Atenami

Nazwa nie jest przypadkowa.  Nawiązuje do niewielkiej greckiej wioski Anafi, która leży na wyspie o tej samej nazwie. Stanowi jedną z 220 Cyklad, czyli wysp na Morzu Egejskim. Osada charakteryzuje się prostą i niezwykle gęstą zabudową. Białe domki bez wyszukanych ozdób z niebieskimi okiennicami ozdobione są jedynie gęsto rosnącymi i kwitnącymi przez cały rok, bungewillami.  

Osada Anafiotika leży u podnóża Akropolu w Atenach

rozłożona u stóp Akropolu. Nie można tu nie zajrzeć, gdyż odwiedzając starożytne wzgórze czy Muzeum Akropolu, niezwykle klimatyczne tawerny i butiki zachęcają z daleka do zagubienia się w wąskich uliczkach. Nieważne, że każdy przewodnik potwierdzi, że ceny są tu wyższe nawet niż na lotnisku a tawerny serwują posiłki tylko z nazwy przypominające prawdziwe greckie jedzenie. Potwierdzeniem tezy jest chociażby to, że Grecy się tu nie stołują.

A jednak wiedząc o tym, uwielbiam spacerowanie uliczkami Plaki, usiąść w jakiejkolwiek tawernie, czy zakupić małe co nieco.

Plaka, choć położona w samym sercu Aten, kończy granice przy największych zabytkach starożytnej Grecji, warto odwiedzić tu Pomnik Lizykratesa oraz Anafiotikę.

Plaka to najbardziej klimatyczna dzielnica Aten

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Więcej informacji w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach

Powiązane linki