więcej na stronie: PUNKTY WIDOKOWE
więcej na stronie: PARLAMENT
Wybudowany w drugiej połowie XIX. Miała tu być jedna z aren pierwszych igrzysk olimpijskich. Faktycznie, służyła jako hala walk szermierczych. Dziś nie ma stałego przeznaczenia. Organizowane są tu konferencje i wydarzenia państwowe. Budynek znajduje się w zadbanym ogrodzie.
Powstały w XIX w na polecenie żony Ottona I. Był to elegancki park w stylu romantycznym z roślinami zwożonymi z odległych krajów. Teren przylegał do pałacu, więc mieszczanie nie mieli do niego dostępu. W 1974 r., gdy monarchia grecka upadła, park udostępniono wszystkim. Dziś jest to sympatycznie miejsce ciszy i schronienia przed upalnym słońcem.
więcej na stronie: STADION PANATENAJSKI
Stadion wybudowano w IV w p.n.e. pomiędzy dwoma wzgórzami. W zboczach wzniesień znajdowały się siedzenia dla widowni. Rozgrywano tu, w czasach Grecji Starożytnej, zawody sportowe podczas Wielkich Panatenajów, natomiast w czasach rzymskich, na arenie walczyli gladiatorzy. W latach 140 - 144 Herod Attyk przebudował widownię, wznosząc ją z marmuru.
Wartę honorową, przez całą dobę, pełnią gwardziści zwani Ewzonami. Co godzinę odbywa się zmiana warty. W niedzielę o 11:00 jest wyjątkowo uroczysta, bierze w niej udział mały pododdział i orkiestra wojskowa
Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach jest największym muzeum w Grecji, które każdego roku odwiedza ogrom turystów. Mieszczą się tu eksponaty począwszy od szóstego tysiąclecia p.n.e. aż do późnej starożytności.
więcej na stronie: NARODOWE MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
to przede wszystkim punkty widokowe. Rozpościera się z nich bowiem piękny widok na całe miasto. Oczywiście najczęściej wypatrywany jest Akropol, który ponieważ również jest wzgórzem, prezentuje się dosłownie w całej swej okazałości. Przy niewielkim zainteresowaniu, zapraszam jednak do zaznajomienia się z historią tych miejsc, często bardzo ciekawą.
więcej na stronie: AKADEMIA
Akademia Ateńska, wraz z Uniwersytetem i Biblioteką Narodową powstały w pierwszej połowie XX w. Wszystkie trzy budynki zaprojektowane zostały przez tego samego architekta, Duńczyka Theofila Freiherr von Hansen.
więcej na stronie: MUZEUM AKROPOLU
Jak nazwa wskazuje, Muzeum Akropolu odnoszące się do zabytków Akropolu i jego najbliższego otoczenia. Zaprojektowane wg projektu francuskiego architekta Bernarda Tschumi, otwarte zostało 20. VI. 2009 r.
na stronie ATENY znajdziesz podstawowe
zabytki - tu opisane są kolejne