Keramejkos  jest ważnym zabytkiem Aten

Każdy, kto przyjeżdża do Aten, najpierw udaje się na Akropol. Później ewentualnie przejdzie przez Agory; grecką i rzymską, odwiedzi Bibliotekę Hadriana, Świątynię Zeusa, no, jeszcze Parlament, wszak nie można nie nagrać zmiany warty. Wielu turystów odwiedzi Muzeum Akropolu, gdyż Narodowe Muzeum Archeologiczne już jest troszkę dalej. I właściwie na tym się kończy. Miło jest pochodzić klimatycznymi uliczkami Aten, gdzie można kupić cudowne pamiątki, nieważne, że trzy razy droższe niż na lotnisku.  

 

Pozwolę sobie polecić jeszcze jedno bardzo ważne miejsce. Przyznaję, że gdy pierwszy raz byłam w Atenach, trafiłam tam tylko dlatego, że był objęty karnetem na sześć zabytków.

 

Dopiero na miejscu, gdy czytałam historię starożytnego Keramejkos, zdałam sobie sprawę, jak ważne jest to miejsce.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Więcej informacji w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach

Powiązane linki

Keramejkos to starożytny cmentarz dla zamożnych

Nazwa dzielnicy pochodzi od Keramejkosa, patrona garncarzy. W czasach antycznych była to dobrze opłacana profesja.


W V w p.n.e. postawiono tu mury miejskie, za którym był cmentarz dla najbogatszych mieszczan. Najbardziej wyszukane groby rozlokowane były wzdłuż Alei Grobowców, zarezerwowane dla wybitnych Ateńczyków. Pochowano tu m.in. Peryklesa (polityk, reformator ateńskiej demokracji), Solona (ateński mąż stanu, znacząco przyczynił się do ateńskiej demokracji), czy Demostenesa (słynny mówca grecki, zażarty przeciwnik dominacji greckiej).

 

Pojedyncze mogiły można oglądać także w miejscowym muzeum.


W Keramejkos początek miała Święta Droga którą podążała Procesja Panatenajska w czasie świąt Wielkich Panatenajów.


Panatenaje to święto upamiętniające narodziny Ateny. Pizystrat uczynił je naczelną uroczystością ateńską w VI w. p.n.e. Święto obchodzono co roku jako Małe Panatenaje, a co cztery lata jako szczególnie uroczyste Wielkie Panatenaje.

 

Przedstawione jest na fryzie w świątyni Partenon.

 

W Keramejkos przygotowywano Procesję Panatenajską

 

Małe Panatenaje były świętem jednodniowym. Posągom Ateny w mieście zakładano wówczas nowe szaty zwane peplos oraz składano ofiary. Potem następowały konkursy taneczne.


Wielkie Panatenaje były najbardziej uroczystszym świętem w starożytnych Atenach. Rozpoczynały się całonocnym czuwaniem przed właściwymi obchodami. Rankiem młodzieńcy ateńscy ścigali się z pochodniami, biegnąc z gaju za murami miasta na szczyt Akropolu.

 

Następnie rozpoczynała się procesja całej społeczności Aten spod Bramy Dipylońskiej w Keramejkos aż do Partenonu, gdzie składano bogate ofiary, natomiast samemu posągowi Ateny zakładano peplos.

 

Szaty te szyte były przez dziewczęta z najzamożniejszych rodzin, a podczas procesji niesione były na maszcie zamontowanym na rydwanie w kształcie statku.

 

Materiał peplos robiony był z wełny, miał żółtą barwę i pokryty był wzorami.

 

W dalszej kolejności odbywały się wyścigi rydwanów, gonitwy koni, zawody lekkoatletyczne i konkursy muzyczne, trwające przez kilka dni.

 

Zwycięzcy otrzymywali w nagrodę amfory z oliwą ze świętych gajów oliwnych, tzw. amfory panatenajskie.

 

Obchody obejmowały też taniec nagich mężczyzn, mających tylko hełm i tarczę, dla upamiętnienia zwycięstwa Ateny nad gigantami.

Starożytne Keramjekos to miejsce tętniące życiem

W trakcie badań archeologicznych odkryto dwie bramy. Pierwsza, Święta Brama, stała na drodze w kierunku Eleusis. Tędy podążała Procesja Panatenajska na Akropol. Ponieważ z czasem stawała się zbyt wąska, obok zbudowano szerszą, podwójną, tzw. Dipylon.


Na początku IV w p.n.e. wzniesiono Pompejon - prostokątny dziedziniec otoczony kolumnadą. Tu przygotowywano procesję. Wybrani obywatele, wysocy urzędnicy i kapłani uczestniczyli w organizowanej tu uczcie, w trakcie której spożywali mięso ze złożonych ofiar.