Więcej informacji znajdziesz w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach


 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

największe greckie przeboje

Ateny z nastolatką

Ateny zimą

Wszystko pochodzi od Greki

książki o Grecji

Ateny mniej znane

największe zabytki Aten cz. 1

największe zabytki Aten cz. 2

grecka mitologia

ceny biletów

przewodnik po Atenach

pamiątka z Grecji

tanie jedzenie w Atenach

wokół Aten

mapa Aten

greckie przeboje

historia Aten

słynny Grek Zorba

greckie jedzenie w Atenach

Wspomnienia Zeusa


powiązane linki

Trzeci i ostatni budynek z tzw. Trylogii, to Biblioteka Narodowa, której zamysł powstał zaraz po odzyskaniu przez Grecję niepodległości. Pierwotnie mieściła się na wyspie Egina, ale w 1834 r. została przeniesiona do Aten. Budowa obecnego budynku trwała od 1887 r. do 1902 r. Finansowana była przez braci Vagliano oraz greckich emigrantów żyjących w Rosjii. Jak poprzednie budynki, ten również, w dużej części wykonany jest z marmuru pentelickiego. Jest tu propylon w porządku doryckim, do którego prowadzą półkoliste schody dwuskrzydłowe. W Bibliotece Narodowej znajduje się ponad 3 000 000 książek na mapach, grafikach, kolekcjach gazet, kodeksów rękopisów w jezyku greckim i w innych jężykach, począwszy od IX w. aż do wieku XX. Jest to obecnie największa na świecie kolekcja greckich manuskryptów.

Akademia Ateńska została ustanowiona decyzją konstytucyjną, w dniu 18 marca 1926 r. jako Akademia Nauk, Literatury i Sztuk Pięknych. Tego samego dnia powołano także jej pierwszych członków, którzy byli wybitnymi przedstawicielami nauki oraz ówczesnej twórczości intelektualnej i artystycznej.

Założenie Akademii Ateńskiej, której nazwa odzwierciedla Akademię Platona i duchowy urok starożytnych Aten, było zwieńczeniem długiego i żmudnego okresu wysiłków na rzecz greckiego założenia. Za tymi wysiłkami stoi ideologia czasu, która łączyła niezależność narodową z historyczną przeszłością i rozwojem edukacji.

W krytycznych okresach narodowych, na przykład podczas okupacji lub zawieszenia obrad parlamentarnych, takich jak np. dyktatura w 1967 r., Akademia Ateńska walczyła o swoją moralną i duchową niezależność.

Praca i stanowiska Akademii Ateńskiej miały i nadal mają wpływ na społeczeństwo greckie. Świadczą o tym między innymi darowizny i spuścizny osób i instytucji. Akademia służy bowiem głównemu celowi: wzmacnianiu badań naukowych, finansowaniu publikacji, a także przyznawaniu stypendiów naukowych, które wyrównują różnice społeczne.

Pomysł założenia Uniwersytetu w Grecji istniał od czasów walki o niepodległość.

14 kwietnia 1837 r. to data wydania dekretu „O ustanowieniu uniwersytetu”, który doprowadził do powstania uczelni. Niespełna trzy tygodnie później, bo 3 maja 1837 r., otwarty został Uniwersytet Ateński. Była to pierwsza uczelnia nie tylko państwa greckiego, ale także całego Półwyspu Bałkańskiego i szerszego regionu wschodniej części Morza Śródziemnego.

Pierwotnie mieścił się w odrestaurowanym budynku osmańskim w dzielnicy Plaka, w którym obecnie znajduje się Muzeum Uniwersyteckie. Z racji budynku, nazwany został Osmańskim. Obejmował tylko cztery wydziały a uczyło się w nim 52 studentów. Mimo to, ponieważ był pierwszą uczelnią w nowo powstałym państwie greckim, odgrywał ważną rolę społeczno-historyczną.

W 1841 r. uczelnię przeniesiono do obecnego budynku, a od roku 1932 nazwano Narodowym i Kapodistryjskim Uniwersytetem Ateńskim. Miano zyskała dzięki Ioannisowi Kapodistriasowi, który był pierwszym, po odzyskaniu niepodległości, gubernatorem Grecji.

Dziś w głównym budynku mieści się Biuro Rektora, Senat, Sala Wielkiej Ceremonii i inne ważne służby centralne. Dziedziniec (propyleje) zyskał wartość społeczno-historyczną, ponieważ stał się miejscem wieców politycznych, protestów społecznych i demonstracji studentów.

Do roku akademickiego 1925/26 Uniwersytet Ateński był jedynym uniwersytetem w Grecji.

Akademia Ateńska

Biblioteka Narodowa w Atenach