Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Keramejkos

Stadion Panatenajski w Atenach

architektura Pomnika Lizykratesa jest dobrze przemyślana

Trudno dziś dociec z kim współzawodniczył oraz czym się wyróżnił, ale... wygrał. Nagrodą był trójnóg. Tak, jak inni zwycięzcy z poprzednich lat, umieścił swoje trofeum na ulicy Tripodon. A ponieważ pochodził z zamożnej rodziny, owego roku pokrył koszty przedstawień w Teatrze Dionizosa a trofeum umieścił na 9-metrowym pomniku - tak, by każdy z daleka mógł go zobaczyć.

Dziś jest jedynym z licznych tu kiedyś trofeów. Często też mijanym bo nieznanym, a jednak

W 334 r. p.n.e. zwycięzcą Wielkich Dionizjów był chór Lizykratesa

które były zarezerwowane dla wybranej społeczności, czyli tej najzamożniejszej. Wielkie Dionizyje trwały pięć, nawet sześć dni na przełomie marca i kwietnia. Rozpoczynały się przedpremierowymi pokazami, w trakcie których uczestnicy konkursów przedstawiali się publiczności, także poprzez próbne przedstawienia. Następnie, pod osłoną nocy, procesja wnosiła posąg Dionizosa do Aten. Warto tu wspomnieć, że ówczesna procesja nie przypominała dzisiejszej. Była wesoła i trwała wśród śpiewów i tańców suto zakrapianych wysokoprocentowym winie. Pierwszy dzień mijał na składaniu ofiar z kozła i śpiewach młodych mężczyzn. Kolejny dzień, czyli trzeci, to wystawienia polityczne, w formie komediowej. Dopiero czwarty, piąty i szósty dzień to prezentacje trzech kolejnych aktorów, którzy przedstawiali swoje tragedie. To one poddane były ocenie, z których zwycięzcą był zawsze tylko jeden.

Starożytne, teatralne przedstawienia skrywają zawody

U stóp Akropolu znajduje się Teatr Dionizosa, będący pierwowzorem wszystkich greckich teatrów. To o nim uczniowie dowiadują się w szkołach. O tym, że najpierw grał jeden aktor w dziwnej, kamiennej masce. Z czasem na scenie pojawiać się mogło dwóch, by w końcu tragedia wystawiana była przez trzech aktorów. Zawsze byli to mężczyźni, w dziwnych butach na koturnach i w maskach.

Architektura teatru była równie specyficzna i z czasem mocno się rozbudowywała. 

Pomnik Lizykratesa znajduje się na placu o tej samej nazwie

kryje się, najczęściej mijana przez turystów bez zauważenia, pamiątka z IV w. p.n.e., a będąca symbolem zwycięstwa w sztuce, która do dziś budzi podziw.

Wśród butików i tawern, na ateńskiej dzielnicy Plaka

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Więcej informacji w Przewodniku Ateny dostępnym na stronie: Przewodnik po Atenach

Z poziomu terenu wystaje sześcienny cokół z bloków wapiennych, zakończony gzymsem, na którym stoi okrągły tholos ozdobiony sześcioma półkolumnami z korynckimi głowicami. Podobno tu po raz pierwszy kolumny korynckie zostały wykorzystane na zewnątrz świątyni. Dalej, czyli wyżej, znajduje się fryz przedstawiający boga Dionizosa. Wszystko przykryte jest jednym blokiem marmurowym, na którym dawniej umieszczony był brązowy trójnóg.

 

Pomnik Lizykratesa jest dziś, z podobno wielu ówczesnych zwycięskich trofeów ustawionych wzdłuż drogi i jedynym zachowanym.

Powiązane linki