Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

 

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

największe greckie przeboje

Ateny z nastolatką

Ateny zimą

Wszystko pochodzi od Greki

książki o Grecji

Ateny mniej znane

największe zabytki Aten cz. 1

największe zabytki Aten cz. 2

grecka mitologia

ceny biletów

przewodnik po Atenach

pamiątka z Grecji

tanie jedzenie w Atenach

wokół Aten

mapa Aten

greckie przeboje

historia Aten

słynny Grek Zorba

greckie jedzenie w Atenach

Wspomnienia Zeusa

informacje dotyczące:

  • położenia, 

  • cen biletów,

  • godzin otwarcia, 

  • innych ważnych zabytków w Atenach i okolicach

znajdziesz w kafelkach poniżej


powiązane linki

Ciekawostka związana ze Stadionem Panatenajskim:

 

Na Stadionie Panatenajskim kończą się biegi maratońskie w Atenach, w których każdy może uczestniczyć. Nazwa "maraton" pochodzi od miejscowości Maraton w Grecji. To tam, w 490 r p.n.e. odbyła się zwycięska dla Greków, bitwa z Persami. 9 000 Ateńczyków i 600 Platejczyków stanęło przeciwko 25 000 piechoty perskiej i 1 000 jazdy konnej. W bitwie zginęło 6 400 wojowników po stronie perskiej a tylko 192 Ateńczyków. Po przegranej bitwie, armia perska wyruszyła w kierunku bezbronnych Aten. Aby zapobiec katastrofie, hoplita Filippides pobiegł, w pełnym rynsztunku ważącym ok. 30 kg, by ostrzec miasto przed grożącym niebezpieczeństwem. Wg podań pokonał dystans 42 km i 192 m, dokładnie tyle, ile mierzy dzisiejszy bieg maratoński. Posłaniec, po wykonaniu zadania, padł martwy z wycieńczenia.

Michel Bréal, francuski filolog, zainspirowany historią marszu zasugerował Pierre'owi de Coubertinowi, by włączył bieg na dystansie odpowiadającym odległości z Maratonu do Aten, do programu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach. Dziś bieg maratoński odbywa się na całym świecie.

 

Stadion Panatenajski w Atenach

 

Stadion wybudowano w IV w p.n.e. pomiędzy dwoma wzgórzami. W zboczach wzniesień znajdowały się siedzenia dla widowni. Rozgrywano tu, w czasach Grecji Starożytnej, zawody sportowe podczas Wielkich Panatenajów, natomiast w czasach rzymskich, na arenie walczyli gladiatorzy. W latach 140 ÷ 144 Herod Attyk przebudował widownię, wznosząc ją z marmuru. W czasach nowożytnych, zrekonstruowano stadion z powodu igrzysk w 1896 r. Może pomieścić nawet 60 tys. widzów. W czasie igrzysk w 2004 r. zorganizowano tu tylko zawody łucznicze oraz finały chodu i biegu maratońskiego.

Warto kupić bilet i zwiedzić obiekt. Przejść się tunelem, którym kiedyś wchodzili na arenę zawodnicy. W małym muzeum znajdują się okazy związane ze stadionem. A ze szczytu widowni rozpościera się piękny widok na okolicę.

PL

EN