powiązane linki

historia Eretrii

mapa Aten

mapa Evii

pamiątka z Grecji

grecka mitologia

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Wody termalne na Evii
Wody termalne na Evii

Gorące źródła na Eubea

W północnej części wyspy Evia, zarówno w samym centrum jak i okolicach miasta Loutra Edipsou, znajdują się naturalne źródła wód termalnych.

 

Historia wód termalnych na Evii

sięga czasów starożytnych. Źródła podają, że są tutaj od przynajmniej 20 tysięcy lat!

Zgodnie z mitologią, podobno sama Atena zabiegała o ich powstanie.

Inna opowieść twierdzi, że narodził się tu Hellen, mityczny praojciec Hellenów, czyli pierwszych Greków. Według dzisiejszej wiedzy, jego synowie byli przodkami pierwszych greckich plemion; Eolów, Dorów, Achajów i Jonów.

Pewne jest natomiast, że z kąpieli w źródłach termalnych na Evii korzystali m.in.:

  • Arystoteles, jeden z trzech najważniejszych (obok Platona i Sokratesa) filozofów starożytnej Grecji,

  • Hadrian, cesarz rzymski w latach 117 - 138 n.e.,

  • Marek Aureliusz, cesarz rzymski w latach 161 - 180 n.e.,

  • Winston Churchill, dwukrotny premier Wielkiej Brytanii, a także laureat literackiej Nagrody Nobla,

  • Maria Callas, grecka śpiewaczka nazywana swego czasu, primadonną stulecia.

Gorące źródła w Loutra Edipsou na Evii

Główne źródła znajdują się w Edipsos, oddalonego o zaledwie 4 km na północ od Loutra Edipsou. Wody termalne wędrują ponad 2,5 tysiąca kilometrów w głębi ziemi w temperaturze od 34 do 82 stopni. W nadmorskiej i wypoczynkowej miejscowości, Loutra Edipsou znajduje swoje ujście w około aż 80 miejscach!

Na bazie leczniczych wód bogatych w siarkę, deweloperzy zbudowali hotele. Turyści leczą tutaj swoje problemy zdrowotne związane głównie z reumatyzmem czy bólami kręgosłupa.

I, chociaż kąpieliska z gorącymi źródłami (o których poniżej) są dostępne bezpłatnie, pobyt w tutejszym hotelu pozwoli schorowanym korzystać z ciepłych wód bez ograniczeń.

 

Kąpiel w gorących źródłach Eubei

Dla osób z licznymi schorzeniami zaleca się wykupienie pobytu w tutejszym hotelu. Rozpiętość tutejszych cen i "gwiazdek" jest na tyle duża, że każdy może znaleźć coś skrojonego na własne potrzeby i możliwości.

Evia to wyspa ciekawa pod względem historycznym i krajobrazowym, oferująca atrakcje dla osób w każdym wieku. Miejscowość Loutra Edipsou umożliwia odwiedziny "na chwilę". Miejsc parkingowych rankiem, nawet w środku sezonu nie brakuje.

Źródła termalne są widoczne przy samym wjeździe do miasta. Zapach siarki unosi się w powietrzu całego miasta. Żółto-czerwone formacje skalne, z licznymi jaskiniami i wodnymi przejściami oraz ze spienioną wodą lub mini wodospadami są ciekawym doświadczeniem dla osób w każdym wieku, także dla tych najmłodszych.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że zapach siarki może dla wielu być uciążliwy. Także, wysoka temperatura wód przy przeszło 30 stopniach powietrza w środku letniego sezonu może nie dla każdego może być miłym doświadczeniem.

Dostęp do gorących źródeł jest dostępny przez cały rok. To właśnie z ich powodu wiele osób decyduje się na odwiedziny Evii w sezonie zimowym.

Ich umiejscowienie znajdziesz na mapie w kafelce u dołu strony.

Jaskinia Sulli w Loutra Edipsou

czyli, cesarza rzymskiego który podobno leczył tutaj artretyzm nóg. Na zewnątrz pieczary znajdują się greckie inskrypcje oddające hołd ówczesnym rzymskim przywódcom.

Położenie jaskini znajdziesz na mapie w kafelce u dołu strony.