Masz coÅ› do dodania? Napisz do mnie przez formularz poniżej,

lub wyślij e'mail na adres:

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Zwiedzanie Koryntu:

 

godziny otwarcia:

zima          8:30 Ã· 15:30

lato            8:00 Ã· 20:00

 

cena biletu:

8,- normalny / 4,- ulgowy

obejmuje starożytny Korynt, Acrokorynt i Muzeum Archeologiczne w Koryncie

 

współrzędne do nawigacji:

 

parking przed wykopaliskami starożytnego Koryntu:

37.905950, 22.878096

 

parking przed wejściem na Acrocorynt:

37.889672, 22.868200

książki o Grecji

pamiÄ…tki z Grecji

grecka mitologia

wspomnienia Zeusa

kierunki

najnowsze greckie przeboje

mapa Koryntu

wakacje z nastolatkÄ…

Ciekawostki zwiÄ…zane z Koryntem

 

 

Kto choć trochę interesuje się archeologią musi, prędzej czy później trafić do Koryntu.

 

Ciekawym miejscem jest Acrocorinth.  Wprawdzie Heter, zwanych córami Koryntu, już tu nie spotkacie, to jednak sama historia o nich jest niesamowita. ByÅ‚y to bowiem wyksztaÅ‚cone i bogate kobiety, bÄ™dÄ…ce jednoczeÅ›nie kochankami. Z ich usÅ‚ug byle kto nie mógÅ‚ skorzystać, bowiem wyceniaÅ‚y swój czas niezwykle wysoko. Ich sÅ‚awa siÄ™gaÅ‚a daleko, dlatego do miasta przyjeżdżali politycy, wodzowie czy filozofowie; oczywiÅ›cie pod warunkiem, że stać ich byÅ‚o na usÅ‚ugi kapÅ‚anek Å›wiÄ…tyni Afrodyty. Hetery byÅ‚y piÄ™kne, zamożne i... miaÅ‚y niepisanÄ…, ale ogromnÄ… wÅ‚adzÄ™. Mężczyźni czÄ™sto w chwili rozkoszy zdradzali najwiÄ™ksze sekrety paÅ„stwowe. Kobiety natomiast potrafiÅ‚y to wykorzystać.

 

SÅ‚ynnym miejscem jest KanaÅ‚ Koryncki. Można go podziwiać z góry, stojÄ…c na jednym z szeÅ›ciu mostów, lub przepÅ‚ynąć statkiem wycieczkowym lub wÅ‚asnym. Jego wykopanie w litej skale zajęło 2,5 tysiÄ…ca lat. Próbowano go wydrążyć już w VI w. p.n.e. Zdawano sobie sprawÄ™, że bardzo uÅ‚atwiÅ‚by żeglugÄ™ i zwiÄ™kszyÅ‚ bezpieczeÅ„stwo poruszania siÄ™ po morzu. Niestety, w tamtych czasach technika byÅ‚a na zbyt niskim poziomie. Do budowy zabierano siÄ™ wielokrotnie. Kolejni najeźdźcy, podczas okupacji, także ponawiali próby budowy. Dopiero pod koniec XIX w., niezwykle bogaty grecki polityk i przemysÅ‚owiec, dokoÅ„czyÅ‚ dzieÅ‚o budowy.  OkazaÅ‚o siÄ™, że ciut późno - dzisiejsze statki sÄ… zbyt duże. Jest to jednak miejsce niezwykle efektowne turystycznie.

 

Do Starożytnego Miasta Korynt, w 50 r. n.e. po raz pierwszy przybył św. Paweł. Apostoł bardzo dużo podróżował by głosić Słowo Boże, co w tamtych czasach nie było łatwe. Odbył się tu nad nim osąd i biczowanie. Nieprzychylność mieszczan nie zniechęcała Pawła, wręcz przeciwnie. Wracał tu. Kilkukrotne wizyty zaowocowały Pierwszym i Drugim Listem do Koryntian. Zamieszczone są w Nowym Testamencie. Przypuszcza się jednak, że listów było więcej, przynajmniej cztery.

 

Z Koryntem związana jest znana (podobno) anegdota, sięgająca IV w. p.n.e. Przyjechał tu bowiem Aleksander Wielki, król macedoński. Każdy mu się kłaniał, ustępował miejsca i wychwalał pod niebiosa. W tym samym czasie przebywał w mieście filozof Diogenes, podobno mieszkał w beczce. W odróżnieniu, człowiek ten nie kłaniał się przywódcy. Zaintrygowany Aleksander udał się ze świtą do filozofa. Stanął nad opalającym się i zaczepnie spytał czego ten pragnąłby. Diogenes podniósł się nieco i wsparłszy na przedramionach odpowiedział "wyjdź z mego światła". Zuchwałość człowieka podobno mocno rozbawiła króla.

 

Koryntianie znani byli z zamiłowania do sztuki, której jednym z nurtów jest architektura. To tu rozwinął się koryncki porządek - kolejny po doryckim i jońskim.

PL

EN