Masz coÅ› do dodania? Napisz do mnie przez formularz poniżej,

lub wyślij e'mail na adres:

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

książki o Grecji

pamiÄ…tki z Grecji

grecka mitologia

wspomnienia Zeusa

kierunki

najnowsze greckie przeboje

mapa Koryntu

wakacje z nastolatkÄ…


 linki powiÄ…zane

Zwiedzanie Koryntu:

 

godziny otwarcia:

zima          8:30 Ã· 15:30

lato            8:00 Ã· 20:00

 

cena biletu:

8,- normalny / 4,- ulgowy

obejmuje starożytny Korynt, Acrokorynt i Muzeum Archeologiczne w Koryncie

 

współrzędne do nawigacji:

 

parking przed wykopaliskami starożytnego Koryntu:

37.905950, 22.878096

 

parking przed wejściem na Acrocorynt:

37.889672, 22.868200

Zwiedzanie Akrokoryntu

 

Niewielki kawałek drogi, bo raptem 3,5 km dzieli Starożytny Korynt od Akropolu. Warto więc tu przyjechać. Polecam zabrać sporą ilość napoju, gdyż wbrew pozorom przejście całego zabytku zajmuje sporo czasu. Zwiedzać można całkowicie za darmo, przynajmniej tak było do sezonu 2018 roku. Nie ma jednak pewności co do godzin otwarcia. Jak się dowiedziałam, każdego roku może być inaczej, w zależności od zatrudnienia ilości osób nadzorujących wykopalisko archeologiczne. Nie mniej jednak przyjeżdżając tu w godzinach 9:00 ÷ 15:00, nie będzie problemu z dostaniem się.

Nazwa góry o wysokości 575 m n.p.m., nie jest przypadkowa. Akro, znaczy akropol, czyli wzgórze, oraz Korynt, czyli nazwa miasta, albo w starożytności Polis, czyli miasto - państwo.

Od VII w. p.n.e., czyli od poczÄ…tku  istnienia, miejsce byÅ‚o twierdzÄ…. Już wtedy powstaÅ‚y pierwsze umocnienia, które w kolejnych wiekach byÅ‚y umacniane i rozbudowywane. O tym, jak silne i ważne byÅ‚o to miejsce, Å›wiadczy fakt, że Akrokorynt połączony byÅ‚ z miastem i portem Lechaio, dÅ‚ugimi murami.

Przyjeżdżając na parking i spacerując po wyznaczonych drogach widać, że właśnie mury zachowały się najlepiej. Ich łączna długość sięga aż 5 km. Wzmocnione wieżami i bastionami, ułożone są w trzech rzędach. Ich budowa przypomina Stare Miasto na Rodos, gdzie stacjonował Zakon Joannitów.

Do zabytku prowadzi brukowana droga przecinana trzema bramami. JedynÄ… zamkniÄ™tÄ… budowlÄ…, czyli z czterema Å›cianami i przekryciem, jest odrestaurowany niewielki, jednonawowy koÅ›ciółek  Å›w. Dimitrosa. Budowle, a raczej ich ruiny, to przeglÄ…d różnych epok. Ze sÅ‚ynnej Å›wiÄ…tyni Afrodyty, datowanej na V i IV w. p.n.e., pozostaÅ‚ zarys fundamentów. Znana jest ze Å›wiÄ…tynnej prostytucji, w której być kapÅ‚ankÄ… znaczyÅ‚o zaszczyty, dobrobyt i wÅ‚adzÄ™. DziÅ› mówi siÄ™ o nich Córy Koryntu. Znajduje siÄ™ tu źródÅ‚o Peireni, która zasila fontannÄ™ w Starożytnym Koryncie. Podobno źródÅ‚o nie wysychaÅ‚o nawet w najgorÄ™tszym okresie lata. StaÅ‚y dostÄ™p do wody byÅ‚ bardzo ważny szczególnie w trakcie oblężenia.  Na zboczu góry znajdujÄ… siÄ™ pozostaÅ‚oÅ›ci po Agorze. DziÅ› po dawnych sanktuariach, teatrach, sklepach, a nawet chodnikach niewiele zostaÅ‚o. WÅ‚aÅ›ciwie tylko zarysy budowli, niewiele wystajÄ…ce ponad poziom terenu.

Z okresu tureckiego całkiem dobrze zachował się meczet, dziś już jednak bez minaretu. Wenecjanie pozostawili trójnawową świątynię, której ruiny znajdują sie na terenie wspomnianej wcześniej Agory.

Historia Akrokoryntu

 

Najstarsze mury pochodzą aż z przełomu VII i VI wieku p.n.e., jednak zostały one rozbudowane i umocnione w IV w. p.n.e.

W 337 r. p.n.e., po wojnie Macedonii z Atenami,  w Koryncie odbyÅ‚ siÄ™ kongres, w wyniku którego ustanowiono traktat zwany ZwiÄ…zkiem Korynckim. Od macedoÅ„skiej okupacji w 243 r. p.n.e., z zaskoczenia i pod osÅ‚onÄ… nocy, wyzwoliÅ‚ Aratos, grecki polityk.

W 146 r. p.n.e. caÅ‚y Korynt zostaÅ‚ zdobyty przez Rzymian, którzy w odwecie za heroiczna walkÄ™ mieszkaÅ„ców, zrównali miasto z ziemiÄ…. Nie oszczÄ™dzili ludnoÅ›ci, mordowali i brali w niewolÄ™ bez jakichkolwiek zahamowaÅ„.  

W 44 r. p.n.e. Juliusz Cezar kazał odbudować mur z materiałów budowlanych po starożytnym mieście Korynt.

Około 50 roku przyjechał tu Św. Paweł z Tarsu. Wizyty zaowocowały napisaniem I i II listu do Koryntian. Oba znajdują się w Nowym Testamencie. Jednym z głównych tematów była rozwiązłość seksualna. Rzymianie bowiem utworzyli tu stolicę kolonii z kosmopolitycznym centrum rozrywki. Horacy o tym miejscu napisał: "...nie każdemu jest dane odwiedzić Korynt..."

W VI w. zaczyna sie tu era chrześcijańska.

 

Akrokorynt

 

Zaledwie 3,5 km dzieli starożytne miasto Korynt od Akrokorinthos, czyli akropolu. Wzgórze dominuje w okolicy, rozpoÅ›ciera siÄ™ wiÄ™c stÄ…d widok na lÄ…d i morze. WÅ‚aÅ›nie dlatego jest to miejsce bardzo mocno ufortyfikowane. PoczÄ…wszy od starożytnoÅ›ci przez Å›redniowiecze, aż do XIX w., gdy Korynt zostaÅ‚ wyzwolony i oddany Grecji, wzgórze stanowiÅ‚o punkt obserwacyjny i obronny. DziÅ› jednak akropol sÅ‚ynie z zupeÅ‚nie innej przyczyny. WÅ‚aÅ›nie tu znajdowaÅ‚a siÄ™ Å›wiÄ…tynia Afrodyty, po której dziÅ› pozostaÅ‚y tylko fundamenty. Z całą pewnoÅ›ciÄ… każdy sÅ‚yszaÅ‚ o "Córach Koryntu". ByÅ‚y one kapÅ‚ankami bogini, zamożnymi i wpÅ‚ywowymi kobietami, umilajÄ…cymi czas najbogatszym i najbardziej wpÅ‚ywowym dostojnikom. Przypuszcza siÄ™, że mężczyźni, czyli kapÅ‚ani trudnili siÄ™ tÄ… samÄ… profesjÄ… i mieli nie mniej "klientów".  

PL

EN