Wakacje na Kos

 

Kos jest małą wyspą, której powierzchnia to niecałe 290 km2. Stanowi więc tylko około 1 / 5 popularnej Rodos, albo nawet 1 / 30 mitologicznej Krety. Jest to korzystne przy podróżach po wyspie, gdyż nie trzeba pokonywać dużej ilości kilometrów każdego dnia no i finansowo, gdyż benzyna sporo tu kosztuje. Jest bardzo popularną wyspą wśród wakacyjnych, greckich kierunków. Nic dziwnego, są tu i piękne krajobrazy i ogrom zabytków, a duża ilość wiecznie kwitnącej zieleni, urzeka nawet najbardziej wymagających. Bardzo popularną bazą hotelową, jest tętniąca życiem o każdej porze dnia i nocy, miejscowość Kardamena. Ogrom uroczych sklepików, tawern i klubów, w cieszącej oko scenerii portu, no i pysznych lodów w popularnej na wyspie sieci Special, w której gałki są przeogromne (w cenie 1,60 € / gałkę) sprawi, że wakacje będą na pewno udane. Rodziny z dziećmi wybierają okolice Tigaki. Piękne, rozłożyste hotele z bazą rozrywkową dla dużych i małych to nie wszystko. Bowiem kilometrami ciągną się tu szerokie i piaszczyste (co w Grecji jest rzadkie) plaże. Podobno rozłożone są na prawie dziesięciu kilometrach.

Są jednak turyści, którzy szukają spokojnego hotelu, w której okolicy jest dużo do zwiedzenia i zobaczenia. Na nich czeka stolica o nazwie jak wyspa, a więc Kos. To właśnie tu skoncentrowanych jest najwięcej zabytków z czasów starożytnych i średniowiecznych, często dostępnych całkowicie bezpłatnie. Ciekawostką jest fakt, że hotele oddalone są kilka kilometrów od centrum, dlatego popularne są tu rowery. I to na tyle bardzo, że chodnik jest na tyle wąski, że nie mogą iść dwie osoby obok siebie, natomiast trasy rowerowe są równe i szerokie. Wynajęcie dwukółka na tydzień to koszt około 15,- €.

Na wyspie urodził się, w 460 r. p.n.e. Hipokrates, nazywany ojcem medycyny. Nie można, będąc tu, nie zobaczyć najważniejszego stanowiska archeologicznego - Asklepiejonu, którego nazwa pochodzi od opiekuna wyspy, Asklepiosa, boga sztuki lekarskiej. Aby ominąć tłumy z wycieczek fakultatywnych, warto przyjechać na otwarcie, czyli 8:00. Przy niewielkim szczęściu można wtedy zabytki zwiedzić w osamotnieniu.

Popularnym miejscem jest niewielka miejscowość Zia. Słynie ona z tego... że jest znana. I choć fakt ten może zniechęcić, warto poddać się i odwiedzić to miejsce. Zachody słońca są tu podobno piękne jak nigdzie indziej (wiem z opowiadań, gdyż odwiedziłam miejscowość w dzień). Jednak i samo miasteczko jest przeurocze. Ogromną przyjemność sprawia zagubienie się w wąskich uliczkach sklepików i tawern.

Po więcej informacji zapraszam na kolejne strony.


linki powiązane ze stroną:

książki o Grecji

pamiątki z Grecji

grecka mitologia

z dzieckiem na Kos

ceny biletów

samochodem po Kos

mapa Kos

najnowsze greckie przeboje

Masz coś do dodania? Napisz do mnie przez formularz poniżej,

lub wyślij e'mail na adres:

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!