W mieście Kos zabytków jest tak dużo, że jednodniowa wycieczka fakultatywna to zdecydowanie za mało. Stolica wyspy to typowe greckie miasto, w którym stąpa się po zabytkach. Jest oczywiście kilka miejsc sztandarowych, których ominięcie byłoby grzechem, a jednak spacerując ulicami, dosłownie co skrzyżowanie są odkrywki miejsc archeologicznych, nie mniej ważnych.
Słynny na Kos, zamek Antimachia, znajduje się na szerokim płaskowyżu, niedaleko lotniska, a więc w centralnej części wyspy. Miejsce stworzone wprost na fort, gdyż rozpościera się stąd widok na dalekie krańce lądu. Twierdzę zbudowali Rycerze Zakonu Joannitów, którzy na Rodos mieli główną siedzibę. Centrum dowodzenia mieli w stolicy Kos, tu było więzienie dla potępionych rycerzy, którzy nadużywali pozycji lub w jakikolwiek sposób wykazywali nieposłuszeństwo dla obowiązujących zasad zakonu.
Old Pyli (zwany też Paleo Pyli) to stara, dawno opuszczona osada, rozłożona u stóp bizantyjskiego fortu. Zamek zyskał silne fortyfikacje, a więc masywne mury obronne, gdy Kos rządzone było przez Zakon Rycerzy Joannitów. Po twierdzy nie zostało dziś wiele do zwiedzania. Jednak, ponieważ znajduje się na szczycie sporego wzniesienia, rozpościera się z niego piękny widok na pobliskie wyspy; Pserimos i Kalymnos, oraz niedaleką Turcję.
W Grecji przeważają tereny górzyste. Niestety, powoduje to, że plaże w większości są tu kamieniste. A jednak na Kos, oprócz niezwykle czystej wody, są tu długie i piaszczyste plaże. Najczęściej daleko od brzegu zachowują małą głębokość, więc dzieci mogą się tu bawić pod opieką dorosłych. Ogromnym powodzeniem cieszy sie plaża rozłożona u stóp wykopalisk archeologicznych.
Już przed wyjazdem warto zastanowić się nie tylko nad tym hotelem, ale także nad miastem w którym owe miejsce noclegowe się znajduje. W przypadku wyspy Kos jest to bardzo ważne. W stolicy i jej okolicach, znajduje się wiele hoteli, jednak zwykle bez basenów ze zjeżdżalniami. Jest tu natomiast bardzo dużo do zwiedzania i przespacerowania. Są natomiast urocze małe miasteczka, przygotowane dla turystów. Maja piękne plaże, rozłożyste i piaszczyste plaże. Miastem rozłożonym nie nad brzegiem morza, ale tłumnie odwiedzanym jest Zia.
Badania archeologiczne dowodzą, że już w III w. p.n.e. stał tu teatr. W niedalekiej odległości znajdowała się świątynia poświęcona Asklepiosowi (mitologicznemu opiekunowi wyspy) i jego córce, Higiei. To, co dziś można zobaczyć, to pozostałości teatru z I w. n.e., a więc z okresu panowania Imperium Rzymskiego. W całkiem dobrym stanie pozostały dwa pierwsze rzędy siedzeń. Odkryto orkestrę i proscenium. Widownia natomiast oparta była na naturalnym wzniesieniu i wykonana z białego marmuru.
powstał po śmierci słynnego medyka - Hippokratesa, w otoczeniu lasów z dala od gwaru miasta i wszelkich zabudowań. Początkowo, miało to być miejsce wypoczynku i rehabilitacji po chorobie. Później powstał tu szpital i uzdrowisko, a nawet szkoła. Wszelkie budowle rozłożone są na sporym obszarze. Wyżynne ukształtowanie wymusiło zagospodarowanie terenu na trzech tarasach, połączonych szerokimi schodami.