ceny biletów

Przewodnik po Krecie pomoże Ci odkryć najwspanialsze zabytki wyspy

 

Znajdziesz tu nie tylko opis ciekawych miejsc, ale propozycje tras do zwiedzania samochodem. Wystarczy wybrać trasę, resztę podpowie przewodnik z mapą

Kreta to wyspa powiązana z mitologią tak mocno, jak chyba żadna inna. Pozwoliłam więc sobie wcielić się w Zeusa. Dlaczego akurat w boga Olimpu? Jest przynajmniej kilka hipotez, komu należy się Kreta. Czy legendarnemu bykowi o imieniu Minotaur, który co dziewięć lat pożerał siedem dziewczynek i siedmiu chłopców? A może słynnemu Dedalowi, który zasłynął ucieczką z miejsca, z którego ucieczka jest niemożliwa. Który w końcu dotarł gdzie chciał, ale bez ukochanego syna. Jak zapewne niejeden z zainteresowanych, ja również stwierdzam, że wyspa należy do Zeusa. Tu się urodził, spędził całą swoją młodość. Tu, w postaci byka sprowadził Europę, dając początek naszemu kontynentowi. Pod postacią orła posiadł księżniczkę, co zaowocowało synami, których bardzo kochał i cenił. Jeden z nich dał początek nowej dynastii, dynastii minojskiej. Z całą pewnością wyspa Kreta należy się jemu.

Dlaczego nie ma on tu świątyń? Może o nich nie wiemy? Trudno jaskinię, w której się narodził, porównać do świątyni jaką ma Atena na Akropolu, czy Hera w Heraion na Samos. Może dlatego, że oceniliśmy go. Stwierdziliśmy, że za dużo zdrad popełnił wobec siostry - żony. Nie wiem dlaczego.

Przewodnik, który serdecznie polecam do wydrukowania na wakacje, zawiera wstęp napisany oczami Zeusa. Pozwoliłam sobie na polubienie boga, który wg wielu był bogiem sprawiedliwym. Pozwoliłam sobie i Państwu, na próbę przybliżenia jego postaci.


linki powiązane ze stroną:

książki o Krecie i nie tylko

historia Krety

pamiątki z Grecji

grecka mitologia

wyznania Zeusa

z dzieckiem na Krecie

warto zobaczyć na Krecie

samochodem po Krecie

mapa Krety

przewodnik [pdf]

greckie przeboje

PL

EN

Masz coś do dodania? Napisz do mnie przez formularz poniżej,

lub wyślij e'mail na adres:

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!