Rzeźba z IV w. p.n.e. przedstawiajaca Hippocratesa, znajdujaca się w Muzeum Archeologicznym w stolicy wyspy Kos

To, czy Platan Hipokratesa, jest faktycznie tym zasadzonym przez uczonego medyka,

dziś poddawane jest pod wątpliwość.

Obok Platanu Hipokratesa jest meczet, który ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w 2017 r.

Hipokrates czy Hippokrates

 

Filolodzy postulują by imię mędrca starożytności, pisać przez "pp", jako bliższą prawdzie. Bowiem Hipokrates przez "p", po grecku znaczy podwładny. Hippokrates przez "pp", natomiast - koniowładny.

 

 

 

 

Hippokrates na wyspie Kos

 

Hippokrates urodził się na Kos około 460 r. p.n.e. Jego ojciec, Heraklides, był medykiem.

 

Przekazał synowi miłość do badań ludzkiego ciała. Jako młody człowiek, Hippokrates wyjechał do Egiptu zgłębiać wiedzę u tamtejszych mędrców. Tamtejsza kultura była bowiem bardziej już rozwinięta. Podróżował po Grecji, szczególnie dużo czasu spędził w Grecji Środkowej i Atenach.

 

Choć jego nauki dziś nie wydają się niczym szczególnym, to jednak uznawany jest za ojca medycyny, gdyż jako pierwszy wprowadził wiele zasad, do dziś cenionych w sztuce lekarskiej.

 

Jego podstawowa zasada  brzmiała: "Po pierwsze nie szkodzić choremu", dalej: "Zdrowie chorego najwyższym prawem". Uważał, że główną siłą leczącą jest natura, którą lekarz czasem musi wspomóc. Doceniał dietę i higienę, dowodził, ze przeciwdziałają chorobom. Walczył z przesądem, że epilepsja to opętanie przed demona. Założył szkołę, w której razem z uczniami stworzył urządzenie do redukcji skoliozy, opisał sposób amputacji kończyn, leczenie wszelakich ran.

 

Wprowadził wiele terminów do dziś używanych, jak np.; rak, prognosis, therapia, epidemia, diagnosis...

 

Uważał, że wygląd człowieka mówi o jego stanie zdrowia, szczególnie twarz. Znane jest powiedzenie "twarz Hippokratesa", jako oznaczające zbliżającą się śmierć. Bowiem jego rysy były bardzo ostre, oczy miał zapadnięte a twarz wychudzoną o ziemistym kolorze.

 

Zmarł w 377 r. p.n.e. w dzisiejszej Tesalii, mając ogromną sławę i uznanie, zarówno wśród uczonych jak i ludności. Pozostawił po sobie wiele dzieł z dziedziny anatomii, patologii, chirurgii, położnictwa i różnych zabiegów lekarskich, które długo krążyły po całej Grecji. Najważniejsze z nich to tzw. Prognozy Koskie (nazwa pochodzi od wyspy Kos), Aforyzmy. Do dziś najsłynniejsza jest Przysięga, która zawierała podstawy dzisiejszej etyki lekarskiej, a którą w starożytności składali lekarze. Jednak poddaje się pod wątpliwość jego autorstwo. Dowodzi się bowiem, że spisane zostały przez jego uczniów, już po śmierci nauczyciela.

Platan Hippokratesa

Na niewielkim placu, tuż na tyłach zabytkowego budynku, w którym obecnie znajduje się główna siedziba policji, rośnie najsłynniejsze na wyspie drzewo, zwane platanem Hippokratessa. Wg legendy, posadzone zostało przez samego ojca medycyny, uczonego medyka.

 

Mieszkańcy Kos twierdzą, że tu nauczał wielki mędrzec, gdyż miał wielu naśladowców, którzy doceniali jego mądrość i jego nauki. Około 60 r. n.e. na wyspę przyjechał św. Paweł z Tarsu, który zasłynął z wędrówek po Grecji, w której głosił tzw. dobrą nowinę. Wg podań, także pod tym drzewem głosił nauki Chrystusa i nawracał na chrześcijaństwo. 

 

Reasumując, znaczyłoby, że platan musiałby mieć około dwóch i pół tysiąca lat, z czym nie zgadzają się botanicy. Dowodzą oni bowiem, że drzewo nie ma więcej niż sześćset lat. Mimo tych sprzecznych informacji, miejsce odwiedzane jest przez każdego turystę. 

 

Z daleka widać, że platan jest bardzo starym drzewem, pień poorany przez grzyby i owady, ma średnicę aż czterech metrów. Korona natomiast aż osiemnaście metrów. Stanowi więc duży ciężar, co w połączeniu z silnymi wiatrami wiejącymi tu szczególnie w okresie od jesieni do wiosny, stanowi ogromne obciążenie dla przeoranego zębem czasu, pnia. Dlatego, w 1975 roku, oparto ją na metalowym rusztowaniu. 

 

Całość otoczona jest niewysokim murkiem, by nikomu nie przyszło do głowy wspinanie się na historyczne drzewo.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Więcej informacji znajdziesz w Przewodniku Asklepiosa

Co jest wokół Platanu Hippokratesa

 

Plac, na którym rośnie historyczne drzewo, prowadziło di Fortu, czyli Zamku Joannitów. Niestety, niedawne, bo w lipcu 2017 r., trzęsienie ziemi, choć nie pociągnęło za sobą skutków śmiertelnych, naruszyło konstrukcję kilku ważnych zabytkowych budowli na wyspie. Skutkiem czego, od 21.VII.2017 r. m.in. Fort był przez kilka lat zamknięty dla zwiedzających.

 

Obok platanu Hipokratesa znajduje się meczet Gazi Hassan Pasza, zwany ze względu na kolumnową arkadę, meczetem loggia. Sama budowla nie jest typowa dla tureckich miejsc świętych, gdyż nie znajdziemy tu kopuły, tylko czterospadowy dach. Jednak wysoki minaret, widoczny z daleka, który o dziwo nie uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 2017 r., świadczy jednoznacznie o historii budowli. Ciekawe są okna na drugim piętrze z koronkowym wykończeniem. Zgodnie z muzułmańską tradycją, przed wejściem do miejsca świętego należy się obmyć.

 

Przed meczetem stoi więc fontanna z kopulastym przekryciem. Niestety, właśnie ona ucierpiała najbardziej podczas wspominanego trzęsienia.

 

Miłym miejscem jest kawiarnia. Wieczorami tu trudno o stolik, gdyż muzycy skutecznie umilają czas. Nastrój udziela się każdemu, wielu przychodzi tu właśnie po zachodzie słońca by posłuchać muzyki klasycznej na żywo.

Powiązane linki