zabytki miasta Kos:

Agora 

 

czyli miejsce publiczne, gdzie były świątynie, budynki użyteczności publicznej, miejsce spotkań i ogłaszania ważnych informacji. Odkryte zostało  podczas oczyszczania miasta po gruzach powstałych w wyniku zniszczeń po trzęsieniu ziemi w 1933r. Przypadkowego turystę nie zachwyci miejsce, gdyż mało co wystaje z poziomu terenu, właściwie dwie odrestaurowane kolumny z poziomą belką łącząca i kilka elementów leżących na ziemi z opisem na tablicy...

Casa Romana

 

czyli dom prawdopodobnie ważnych i zamożnych mieszczan z czasów rzymskich. Choć budynek nie jest autentyczny, stanowi wizytówkę stolicy wyspy Kos. Wszystko to dlatego, że ukazuje jak wyglądało mieszkanie, właściwie posiadłość, co stanowiło o wyborze miejsca zamieszkania, jego układ i hierarchia pomieszczeń oraz ozdób. Autentyczne są to mozaiki oraz ścienne freski, które swego czasu świadczyły o zamożności mieszkańców. Przed wejściem do zabytku warto zwrócić uwagę na resztki kolumn i figur...

Gymnasion

 

znajduje się w sporej odległości od Agory i portu. Świadczy to, że starożytne miasto Kos było bardzo rozległe a więc, ważne i masowo zamieszkałe. Gymnasion to w archeologii miejsce treningów sportowych i późniejszych rozgrywek. Fakt, że usytuowane jest naprzeciwko odeonu, czyli muzycznego teatru świadczy, że w tamtych czasach sport, czyli ćwiczenie ciała, było tak samo ważne jak kultura, czyli coś dla duszy. Zachowane tu zabytki są dostępne bezpłatnie, ale autentyczne. To, co może zdziwić, ważna tu jest droga, nieciekawy budynek, który kryje... publiczny szalet - swego czasu bardzo ekskluzywny i podłogowe mozaiki...

Muzeum Archeologiczne

 

Z zewnątrz budynek nie wzbudza zainteresowania. Powstał w 1934 roku, gdy Kos było pod okupacją włoską. Stylem więc gmach przypomina faszystowską monumentalność. Wnętrze jednak jest bardzo przyjazne dla zwiedzających. Piękna mozaika podłogowa, posągi nawiązujące do czasów antycznych, pośród których warto zwrócić uwagę na Asklepiosa, mitologicznego opiekuna wyspy Kos. Ciekawy posąg i chluba muzeum to dużych rozmiarów, figura Hippokratesa, naukowca który się tu urodził, który jest chlubą Kos, a który też odkrył nowe oblicze medycyny.

Odeon

 

czyli muzyczny teatr, powstał podczas panowania na wyspie, Antoniusza Pirusa, w latach 137 ÷ 161 n.e. Choć uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 142 r. n.e. bardzo dobrze sie dziś prezentuje. Bardzo dobrze zachowała się półokrągła widownia z szeregami siedzeń, tunele chętnie odwiedzane, w których dziś nic nie ma, jednak kiedyś wypełnione były sklepikami i posagami. jednym z najważniejszych jest imponująca postać Hippokratesa, która znajduje sie w Muzeum Archeologicznym. Zaraz obok odeonu, znajduje sie posadzka przeniesiona stąd, by móc ja z góry podziwiać. Wciąż odbywają się tu różne ważne wydarzenia kulturalne na wyspie Kos.

Ołtarz Dionizosa

 

a właściwie cały kompleks budowli, po którym do dziś pozostała niewielka część konstrukcji z pochyłym wejściem na miejsce, gdzie niegdyś stał ołtarz ofiarny. Odbywał się rytuał, który polegał na składaniu ofiar ze zwierząt. W niewielkiej odległości stała świątynia poświęcona Attalidom. Bloki kamienne z reliefami z obu miejsc wykorzystane zostały przez Rycerzy Zakonu Joannitów,  przy budowie Fortu w XV w. Wszystko to obejrzeć można podczas spaceru po mieście, gdyż nie pobierane są opłaty, a zwiedzać można także późnym wieczorem, gdyż miejsce to jest pięknie oświetlone przez całą noc.

Platan Hippokratesa

 

Na Kos, w 460 r. p.n.e., urodził się słynny medyk. Przeprowadził wiele reform, wprowadził pojęcia i zasady, które do dziś są przestrzegane. Wg legendy słynne drzewo rosnące w sercu miasta jest tym, które 2 500 lat temu zasadził mędrzec. Tu nauczał, gdyż wiadomo, że już za życia miał wielu naśladowców i uczniów. Pomijając na ile drzewo jest autentyczne, wg naukowców ma przynajmniej 600 lat, a wg turystów jest to ciekawe miejsce. Są tu bowiem ciekawe zabytki; meczet z fontanną, w której należy sie oczyścić przed wejściem do miejsca świętego (mocno ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w 2017 r.), wejście do nieczynnego Fortu Joannitów i klimatyczna restauracja, w której każdego wieczoru można posłuchać muzyki na żywo.

Fort

 

zbudowany w XV w. przez Zakon Rycerzy Joannitów, którzy na początku XIII w. mieli centrum dowodzenia na pobliskiej wyspie Rodos, tu natomiast także przejęli panowanie nad miastem. Ciekawostka jest fakt, że do budowy zamku wykorzystano bloki kamienne, często z fryzami, z pogańskich świątyń. Do dziś zadziwiają rzucające się w oczy kawałki murów z reliefami niczym nie nawiązujące do herbów zakonnych. Miejsce przeszło trudne chwile na przestrzeni dziejów. Było to miejsce gehenny dla tysięcy jeńców w trakcie zawieszenia broni podczas włoskiej okupacji. Dziś, po trzęsieniu ziemi w 2017 r. zabytek jest zamknięty dla zwiedzających. Miejmy nadzieję, że wkrótce zostanie otwarty, gdyż na jego terenie znajduje się wiele cennych zabytków z czasów starożytnych.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Powiązane linki

więcej na stronie FORT na KOS

więcej na stronie: PLATAN HIPPOKRATESA

więcej na stronie: ODEON na KOS

więcej na stronie: GYMNASION na KOS

więcej na stronie: CASA ROMANA

więcej na stronie: AGORA na KOS