Szczególnie przed wyjazdem, a więc już w trakcie planowania kierunku wyjazdu na wakacje, warto zastanowić się nie tylko nad tym, czy odpowiada dany hotel i jego infrastruktura, ale nad miastem w którym owe miejsce noclegowe się znajduje. W przypadku wyspy Kos jest to bardzo ważne, choć właściwie każde miejsce docelowe ma swoje znaczenie.

 

Przykładowo, stolica wyspy, czyli miasto Kos obfituje w zabytki. Co więcej, wiele wykopalisk archeologicznych jest udostępnionych dla zwiedzających całkowicie bezpłatnie, choć tylko o wyznaczonych porach dnia. To, co jest jeszcze tu bardzo fajne, to możliwość poruszania się rowerem, ale o tym więcej poniżej.

 

Miasto Kardamena, duża wypoczynkowa miejscowość  czy Tagiki, Marmari, Mastichari to miejsca stworzone dla turystów którym nie zalezy aż tak bardzo na zwiedzaniu, np dla rodzin z dziećmi. Piękne i szerokie plaże, z miałkim piaskiem jakich trudno szukać gdzie indziej, oraz krystalicznie czystą wodą, czyli turkusową... czego chcieć więcej. Tam jest gdzie spędzić czas w dzień i późnym wieczorem.

 

Zawsze, w przypływie chęci zobaczenia czegoś więcej, można wybrać się na wycieczkę fakultatywną lub wypożyczyć samochód i... zwiedzać.

stolica wyspy Kos

 

Dla mnie, całkowicie subiektywnie, to niesamowite miasto. Zabytków jest tutaj tak dużo, że przy pobycie 7 - noclegowym ledwie starcza czasu na spacer po mieście i zwiedzanie plus odpoczynek na plaży lub przy hotelowym basenie.

 

Niesamowite jest to, że miasto nazywane jest miastem rowerzystów. Dosłownie co 200 metrów jest wypożyczalnia dwukółka w cenie całkiem przyzwoitej, biorąc pod uwagę, że jednak walutą jest euro. Można, w zależności od potrzeby, na cały tydzień, kilka dni lub nawet kilka godzin, wynająć rower jedno- lub dwu osobowy, także z przyczepką dla małego dziecka.

 

Układ hoteli jest najczęściej taki, co sprawdza się w przypadku miasta Kos, że im bliżej centrum, tym hotele mniej rozłożyste, a więc dla małżeństw bez małych dzieci, którym zależy na zwiedzaniu i ewentualnym życiu nocnym.

 

Natomiast 2 - 3 kilometry poza centrum można znaleźć hotel rozłożysty, a więc z basenami dla dzieci, zjeżdżalniami i placem zabaw. Młodzi rodzice mają dużo energii, by ewentualne dzielące kilometry przejechać na rowerze i zwiedzić niesamowite zabytki miasta Kos lub pospacerować deptakiem czy po mieście.

Kardamena na Kos

Kardamena, to drugie co do wielkości, miasto na wyspie Kos. Jest to bardzo dobre miejsce na wybór hotelu. Ogrom tu klimatycznych tawern, barów, klubów, czy sklepików, w których można kupić piękne pamiątki. Plaże są tu szerokie, piaszczyste i właściwie w samym centrum kurortu. Miasto dobre jest zarówno dla rodzin z dziećmi jak i tych, którym zależy na wesołym życiu nocnym. Sama promenada wysadzana jest zawsze zielonymi palmami. Widok na morze, wysokie góry w oddali i wąskie, greckie uliczki wzdłuż których można coś zjeść lub kupić na pamiątkę do domu, sprawią, że urlop będzie na pewno udany. Właśnie w Kardamenie są podobno największe gałki lodów, lokalnej sieci Special.

Zachód słońca w Zia na Kos

 

Każdego wieczoru ogromne parkingi dosłownie pękają w szwach. Przyjeżdża tu bowiem mnóstwo autokarów z wycieczkami fakultatywnymi, ale i pojedyncze samochody. Wszystko dlatego, że znajduje się tu ogromny taras widokowy, z którego widok na zachód słońca nie ma sobie równego.

 

Małe miasteczko, za którym są już tylko góry, położone jest w taki sposób, że choć do morza jest spory kawałek, to widać stąd i wodę i kawał lądu i ów zachód. Sama osada stworzona jest dla turystów. Sklepiki i tawerny są pięknie przyozdobione zielenią po to, by urzec każdego turystę.

 

Słynne tu przekąski, ale i dania główne, są wyjątkowe. Bo choć nie należą do najtańszych, to zarówno w smaku jak i wielkości porcji, trudno znaleźć porównanie gdziekolwiek indziej na Kos.

 

Warto jednak dobrze przemyśleć zakup pamiątki w jednej z licznych tu kramów, gdyż ceny są wyższe o około 1/3 od tych w sklepach np. AB. I choć nie ma tu zabytków, co najwyżej ładny widok, a wycieczka z biura podróży nie należy do tanich, warto tu przyjechać.

 

Czas tu spędzony pozostanie na długo we wspomnieniach, właśnie ze względu na doznania estetyczne. Nie koniecznie też trzeba przyjeżdżać pod wieczór, dzień tu spędzony też będzie udany, a całą pewnością mniej tłoczny.

Mastichari, Tigaki, Marmari

 

Choć są to miejscowości zdecydowanie mniejsze od Kardameny, to stworzone głównie dla turystów. Znaczy, że jest tu wszystko to, co potrzebne nam na wakacjach. Liczne sklepy, tawerny, bary, place zabaw, wypożyczalnie samochodów, rowerów, skuterów, place zabaw dla dzieci i nocne kluby dla... trochę starszych. Miasteczka te łączy szeroka plaża z pięknym, miałkim piaskiem, długa na trzy kilometry. Można tu rozłożyć się na leżaku z parasolem lub większym zabezpieczeniem przed słońcem, tzw. kioskiem, czyli leżaki z krzesłami i zwisającymi płótnami wokół.

Kefalos na Kos

 

Miasto położone jest na sporym wzniesieniu, stąd droga jest tu dość kręta i miejscami stroma. Jadącym od strony południowej wyspy, zalecam zatrzymanie się przy niewielkim, białym kościółku, do którego prowadzą także białe schody. Wszystko z błękitnymi wstawkami dodaje typowego greckiego uroku. Miejsce to jest często fotografowane, także spotkać można na widokówkach.

 

Przy wjeździe do miasta jest niewielki parking z pięknym, tarasowym widokiem na okolice. W razie braku miejsca, gdyż przyjeżdża tu dużo autokarów z wycieczkami, można pojechać troszkę dalej, by zatrzymać się  przy ruinach zamku, lub jeszcze dalej - przy imponującym wiatraku.

 

Miasto Kefalos słynie z wąskich, greckich uliczkach.  Liczne tawerny zachęcają do zatrzymania się na małe co nie co. Krótki spacer dzieli od ruin zamku o którym nie wiadomo wiele. Tyle tylko, że jest to jeden z fortów obronnych postawionych w czasach panowania tu Rycerzy Zakonu Szpitalników, czyli Joannitów.

 

Ostatnim punktem jest piękny wiatrak z daleka zachęcający do odwiedzin. Za niewielką opłatą można do niego wejść. Jest tu też urocza tawerna i mini muzeum sztuki ludowej. Choć może nie brzmieć to zachęcająco, miejsce jest urocze i miłe dla zwiedzających, szczególnie z tymi najmłodszymi.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Powiązane linki