powiązane linki

historia Eretrii

mapa Aten

mapa Evii

pamiątka z Grecji

grecka mitologia

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.

Proszę o niewiele, o polubienie 😇

Zamek Karababa, Chalkida na Evii

Przed samym wjazdem drewnianym, obrotowym mostem do Evii, znajduje się wzgórze zwane Fourka. Położenie i wysokość wzniesienia, zapewnia doskonały widok na Chalkidę, czyli stolicę Evii, jak i na cieśnine Evripos. Nic więc dziwnego, że właśnie to miejsce wybrali sobie Turcy na wybudowanie twierdzy, dziś zwanej Zamkiem Karababa. Jest to bardzo popularne, chętnie odwiedzane przez turystów, miejsce.

 

Trudno o dokładne informacje co było tu wcześniej. Wiadomo, że w starożytności miasto zwane było Kanithos. Prawdopodobnie w okresie panowania rzymskiego wzgórze było ufortyfikowane. Przeprowadzone badania archeologiczne ujawniły ślady budowli i grobowców.

 

Zamek, który przetrwał do dziś w całkiem dobrym stanie, zbudowany został w 1684 roku przez Turków.  Miał bronić Chalkidę przed najazdem Wenecjan. Misję swoją spełnił doskonale, gdyż był bezskutecznie oblegany przez wojska Morosiniego w 1688 roku. Turcy zamek utrzymali aż do momentu wyzwolenia Grecji, kiedy przekazali ją państwu greckiemu.

 

Dygresja:

Wspomniany wyżej Morosini jest tym samym, który wybudował 15 - kilometrowy akwedukt doprowadzający wodę do fontanny Morozini w centrum Heraklionu na Krecie.

 

Twierdza, choć wybudowana przez Turków, zaprojektowana została przez weneckiego architekta, Gerolimo Galopo, dlatego wygląd ma europejski.

Mur stosunkowo niewielkiej grubości, jest udostępniony dla zwiedzających. Lepiej zachował się po stronie północnej, niż południowej. Miejscami można na niego wejść, by podziwiać widoki. Trzy bastiony i wieża dopełniają radości zwiedzania szczególnie tym młodszym zwiedzającym.

Na murach zachowały się dwie duże, XIX-wieczne armaty.

Na terenie twierdzy zachował się niewielki kościółek z 1895 r., poświęcony prorokowi Eliaszowi.

 

Zachodni kraniec murów zajmuje siedmioboczna wieża, w której znajduje sie niewielkie, acz bardzo klimatyczne muzeum.

Wąski, kamienny korytarz przypominający labirynt z łukowymi sklepieniami kryje w sobie ogrom wiedzy nie tylko tej dotyczącej zamku, ale i innych zabytków Chalkidy.