Grobowce w Armeni

 

W grobowcach, w zależności od zamożności pochowanego, znaleziono ceramikę, przedmioty z brązu, naczynia i różnego rodzaju ozdoby.

Do grobowca prowadził długi dromos zaczynający się z poziomu terenu a kończący na poziomie grobu. Dalej była komnata okrągła, półokrągła, a dla najbardziej zamożnych, kwadratowa z ławeczką. Wejście zakryte było dużym kamiennym murem.

Cmentarz minojski w Armeni na Krecie

 

Cmentarz został odkryty zupełnie przypadkowo w 1969 r. przez pasterza, który wypasał tu owce. W trakcie późniejszych wykopalisk, odkryto tu 200 skalnych grobowców. Badania wykazały, że chowano tu zmarłych około 1.400 ÷ 1.200 r. p.n.e. Podłoże jest skalne, lecz na tyle miękkie by można było drążyć grobowce i wejścia do nich.

Wykopaliska archeologiczne w Armenii na Krecie

 

Na podstawie badań archeologicznych stwierdzono, że w większości chowano tu ludzi w wieku między 28 a 31 lat. Tak młody zgon, szczególnie wśród kobiet, gdzie przeważająca większość nie skończyła 25 roku życia, spowodowany był rakiem kości, gruźlicą, brucelozą (choroba odzwierzęca), wypadkiem czy próchnicą zębów. Kobiety często umierały w trakcie porodu. Mężczyźni osiągali wzrost średnio 167 cm, a kobiety 154 cm.

informacje dotyczące:

  • położenia,

  • cen biletów,

  • godzin otwarcia,

  • innych zabytków na Krecie

znajdziesz w kafelkach poniżej

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Powiązane linki