Na obrzeżach Chalkidy, stolicy wyspy Evia, znajdują się zaniedbane dziś, jednak historycznie ważne wykopaliska archeologiczne, czyli Świątynia Artemidy.
Dlaczego jest to ważny zabytek?
Kierując się z Attyki na Evię, ale jeszcze przed wjazdem na nowy most prowadzący do Chalkidy, leży niewielka miejscowość Aulida. To właśnie tutaj, w zatoce Euripos zebrała się flota gotowa do wyruszenia na słynną wojnę trojańską. Ze względu na złe wiatry, statki nie mogły wypłynąć. Zgodnie z mitologią, słynny i wojowniczy Agamemnon, który był głównym dowódcą wojsk najeźdźczych, nie zdając sobie z tego sprawy, najechał na teren poświęcony Artemidzie i zabił świętego jelenia. Rozwścieczona bogini zażądała poświęcenia Ifigenii, córki wojownika w zamian za wiatry sprzyjające morskiej żegludze. Niczemu niewinną, młodą dziewczynę od śmierci uratowała litość Artemidy.
Statki wypłynęły, a dalsze losy wojny trojańskiej i Agamemnona, słynnego wojownika z Myken, są tematem pojawiającym w innych greckich wojażach. Nie mniej jednak, Aulida i tematyczna Świątynia Artemidy to jedno z głównych miejsc kultu bogini: łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności.
powiązane linki
Jeśli dotarłeś /-aś aż tutaj, oznacza, że strona Cię zaciekawiła.
Proszę o niewiele, o polubienie 😇
Badania archeologiczne wykazały, że teren zamieszkały był już w XVI w. p.n.e.
Odkryta i udostępniona dziś zwiedzającym (tylko zza płotu) świątynia Artemidy, datowana jest na V w. p.n.e., chociaż z dużym prawdopodobieństwem przyjmuje się, że zbudowana została na ruinach starszej, z okresu geometrycznego (czyli kończącego się w VIII w. p.n.e.).
Wymiary przybytku w planie to: 9,40 x 31 metrów. Wejście zdobiło 4 lub 6 kolumn w stylu doryckim. Dokładnie nie wiadomo, gdyż nie zachowały się.
Stały tu dwa posągi: Apollina i Artemidy, czyli rodzeństwa bliźniaków.
Wiadomo, że w okresie panowania Rzymian wymieniono wszystkie kolumny.
Obszar obejmuje także:
świętą fontannę: woda czerpana była z kwadratowej cysterny o wymiarach w planie: 1,8 x 1,8 [m],
kompleks budowli z okresu hellenistycznego, rozmieszczonych wokół sakralnego centrum,
łaźnie z czasów rzymskich, czyli termy - znaleziono m.in. piec ceramiczny, ławki - jako materiał budowlany użyto kamieni architektonicznych i rzeźby ze świątyni.