Wyspa Gramvousa okryła się złą sławą, gdyż tu swoją bazę mieli piraci

 

Na wzgórzu sięgającym 135 m n.p.m. Wenecjanie, w obronie przed Turkami, wybudowali w 1579 r. twierdzę otoczoną murem długości 272 m. Trzeba przyznać, że spełniła swoją rolę znakomicie. Gdy w 1645 r. Osmanowie rozpoczęli natarcie na Kretę, bardzo szybko zdobyli większość wyspy. Twierdza Gramvousa długo broniła się przed napastnikami. Wenecjanie zdołali utrzymać tu swoją autonomię aż do 1692 r. 

 

Niestety, około 1800 r. wyspa ta stała się bazą piratów, którzy w ciągu niespełna trzech lat (1825 r. ÷ 1827 r.) zdobyli 155 statków. Stali się postrachem morza śródziemnego. Grabili statki ze wszystkiego, a marynarzy więzili w grotach skalnych bez jedzenia. Nieszczęśnicy umierali tam z głodu nie mając możliwości jakiejkolwiek ucieczki. W końcu ekspedycja karna brytyjsko - francuska zniszczyła osadę sięgającą 6.000 ludzi. Uwolniła też dogorywających więźniów.

 

Dziś z twierdzy niewiele zostało. Warto jednak zaznaczyć tu swoją obecność. Trzeba też przyznać, że rozpościerają się stąd piękne widoki na okoliczne góry wyrastające wprost z morza. Wiele osób woli pozostać na statku lub wyjść na plażę, która jest tu faktycznie urokliwa. Tym bardziej, że przy brzegu osiadł piracki statek do którego można podpłynąć.

Jak dostać się na wyspę Gramvousa:

 

samochód należy pozostawić w porcie w Kissamos    35.517212, 23.636819

Na wyspę możesz dostać się albo statkiem wycieczkowym albo własną łódką. Prom wycieczkowy odpływa z portu w Kissamos (są tam duże, bezpłatne parkingi) o godz. 10:00 i 10:15.  Najpierw płyną na wyspę, gdzie przez ok. godzinę można zwiedzać twierdzę, lub popływać przy wraku statku pirackiego. Kolejnym punktem wycieczki jest plaża Balos, na którą przeznaczone są ok. 3 godziny. Promy są bardzo duże i mieszczą ogrom turystów. W chwili gdy przypływają na Balos, nie ma praktycznie gdzie się rozłożyć. Proponuję Ci pytać się w kasie o małe statki, które najpierw płyną na plażę a później dopiero na wyspę Gramvousa. Dzięki temu rozwiązaniu miniesz tłumy plażowiczów. Powrót zawsze około 18:00. Na zwiedzanie twierdzy trzeba się odpowiednio ubrać. Klapki nie są najlepszym rozwiązaniem, trzeba założyć porządne sandałki. Konieczna woda.

informacje dotyczące:

  • położenia,

  • cen biletów,

  • godzin otwarcia,

  • innych zabytków na Krecie

znajdziesz w kafelkach poniżej

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Powiązane linki