Pod jedną z piramid odkryto pozostałości po Guanczach, których datuje się nawet na 3000 lat p.n.e. Czy więc mogą być starsze niż piramidy w Gizie? Najnowsze badania obalają tę teorię. Bowiem niedawno stwierdzono, że w podłożu pod piramidami, znajduje się XIX wieczna ceramika. Rozbieżność dat jest ogromna. Najnowsza hipoteza to taka, że dawno, dawno temu Guanczowie mieszkali w jaskini, na której kilka tysięcy lat później postawiono obiekty dzisiejszych badań.
W 1998 r. odkryte piramidy udostępniono dla zwiedzających. Teren do spacerowania jest bardzo duży, bo aż 65 000 m2. Jest też centrum informacyjne gdzie można więcej dowiedzieć się o ciekawych podróżach i odkryciach Heyedahla, także o jego teoriach dotyczących powstania i znaczenia piramid. Ciekawe są tu modele statków, także jednego oryginalnych rozmiarów.
Gdy odkryto piramidy, uznano iż rolnicy ułożyli tu kamienie które przeszkadzały im w oraniu swoich pól. Swego czasu była to praktyka często stosowana, gdyż wulkaniczna wyspa często miała w gruncie kawałki skał. Co więcej, w różnych miejscach Teneryfy odkryto piramidki właśnie wspomnianego pochodzenia.
Hipotezę tę, w 1991 r., obalił Thor Heyerdahl, norweski etnograf i podróżnik. Zauważył on bowiem
wiele ciekawych właściwości:
budulec piramid to okruchy skalne z wulkanu, który znajduje się w pewnej odległości,
powierzchnia pod nimi jest wyrównana, a więc przygotowana, co świadczy iż nie jest to przypadkowe miejsce na które wyrzucano kamienie,
kamienie narożne mają sfazowane krawędzie,
Najciekawsze są jednak odkrycia astrologiczne, bowiem:
schody na szczyt piramid zawsze są po stronie zachodniej, co pozwala w przesilenie zimowe, obserwować podwójny wschód słońca,
z najwyższej piramidy, podczas przesilenia letniego, można obejrzeć podwójny zachód słońca, gdyż zachodzi ono za kolejnymi szczytami.