książki o Krecie i nie tylko

historia Krety

pamiątki z Grecji

grecka mitologia

wyznania Zeusa

z dzieckiem na Krecie

ceny biletów

samochodem po Krecie

mapa Krety

przewodnik [pdf]

najnowsze greckie przeboje


linki powiązane ze stroną:

Zwiedzanie formacji skalnych w Potamidze

 

współrzędne do nawigacji:    35.47208, 23.69878

położenie - patrz mapa w menu strony

 

dostępne 24 h / dobę

 

bez opłat

Powstanie skał w Potamidze

 

Gdy pierwszy raz tu dotarłam, zastanawiałam się jak powstały te dziwne twory skalne. Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć jakiekolwiek informacje na ten temat. Dziś już wiem, że w ich powstanie nie ingerował człowiek. Geneza z jednej strony jest jak najbardziej naturalna z drugiej bardzo zadziwiająca.  Otóż powstanie skał datuje się na około 10 mln lat p.n.e., gdy tą część Krety, pokrywało Morze Śródziemne! Dowodem jest obecność w skałach szczątków morskich zwierząt, także ogromnych rekinów (długości sięgających nawet 20m), które żyły w tych rejonach 7 mln lat p.n.e. Góry zbudowane są z gliny, która choć zmienia swoje właściwości w wodzie, to jednak nie ulega zniszczeniu pod jej wpływem.

Kształt gór stworzyły opady, które potrafią być bardzo obfite w okresie zimowym. Tworzą one charakterystyczne żłobienia w skałach. Stojąca tu woda utrudnia spacerowanie po górach. Glina bowiem nie pozwala wodzie wsiąkać w grunt.

Potamida - grecka Kapadocja

 

W niepozornej wsi Potamida znajdują się dziwne twory skalne, nazywane często grecką Kapadocją. Określenie to nie jest przypadkowe, gdyż kształtem faktycznie przypominają skały z tureckiej krainy. I, choć nie ma tu balonów latających nad, to miejsce wzbudza coraz większe zainteresowanie. Jeszcze kilka lat temu wiało tu pustką, trudno było znaleźć jakąkolwiek informację czy to w internecie czy w przewodniku. Dziś jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Samochód można zostawić gdzieś w cieniu i połazić po skalnych wzniesieniach. Miejsce nie jest przez nikogo pilnowane, można tu przyjechać więc o każdej porze. Jednak droga jest słabo oświetlona i po z mroku może być problem z dotarciem na miejsce. Warto wiedzieć też, że to, iż miejsce nie jest komercyjne, powoduje ze nie ma tu gdzie kupić cokolwiek do picia. Wysoka temperatura latem nie sprzyja zbyt długiemu zdobywania "greckiej kapadocji".

Masz coś do dodania? Napisz do mnie przez formularz poniżej,

lub wyślij e'mail na adres:

Może chcesz coś dodać?

Albo się czymś podzielić?

napisz na forum lub 

wyślij e'mail na adres:

kontakt@zwiedzo-maniacy.pl

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!