Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Limenaria na Thasos

to druga, co do wielkości miejscowość na wyspie. Jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Nic dziwnego, piękna plaża Stelakis ciągnie się tu przez 1,2 km. Drobny i biały piasek jako dopełnienie turkusowego morza z wieloma zatoczkami i mniejszymi, kamienistymi plażami, jest dobrą i skuteczną reklamą. Obecność miasteczka z przeróżnymi tawernami, barami i sklepikami z pamiątkami jest stanowi magnes turystyczny tej miejscowości, która rozświetlona wieczorem ukazuje swoje drugie oblicze, nie mniej malownicze.

 

W Limenaria jest co robić po całodziennym plażowaniu.

 

Tuż przy porcie, króluje wzgórze z którego rozciąga się piękny widok. Na samym szczycie klifu stoi pałac o nazwie Palataki, co znaczy „Mały Pałac”. Dziś ogrodzony i zaniedbany, jest wspomnieniem ciekawej historii miasteczka, która rozpoczęła się na początku XX w.

 

Niemiecki biznesmen F. Speidel postanowił skorzystać i zarobić na bogatych tutaj złożach kadmu i cynku. Postarał się o pozwolenie od Turków, gdyż Thasos było wówczas pod ich okupacją, na wydobywanie cynku, ołowiu i srebra.

 

Zlecił zaprojektowanie siedziby firmy Speidel światowej sławy włoskiemu architektowi, Arigoniemu. Budynek, który do dziś króluje na klifie, zbudowany został w latach 1903-1905. Stał się siedzibą firmy oraz rezydencją właściciela z której zarządzał pracami w kopalni, znajdującej się zaraz pod.

 

Dziś, choć budynek jest ogrodzony i zaniedbany, przypomina wciąż o kunszcie architekta i pozostawionych tu bogactwach. Żółta kolorystyka ścian z czerwonym wykończeniem nadproży okiennych, nawiązuje do skały, na której postawiona jest budowla. Szyby okienne wciąż zdają się być niebieskie jak otaczające morze. Natomiast wielkość dwukondygnacyjnego budynku z wysoką nadbudówką wskazuje, jak znacząca i dochodowa była firma Speidel do roku 1912.

 

Po wojnie, w 1925 r. włoska firma Vielle Montagne wznowiła prace kopalniane. Zainstalowała nowoczesne maszyny górnicze z kominami do dziś widocznymi ze szczytu wzgórza.

 

Dziś Limenaria, podobnie jak cała wyspa, zarabia głównie na turystyce, jednak w latach 1905-1930, kopalnia zapewniała dobre zarobki, a więc stabilne życie. Przyjeżdżali tutaj mieszkańcy pobliskich wiosek w których trudno było o pracę.

 

Dodatkowo, traktat w Lozannie w 1923 r. zawarty m.in. przez Grecję i Turcję, doprowadził do wymiany ludności między tymi państwami. Wielu greckich uchodźców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w Turcji i wróciło do Grecji. Część z nich przypłynęła do portu w Limenaria i osiedliła się na północ osady, stawiając skromne domy – takie, na jakie było ich stać. Osada ta stała się znana jako Kalivia, co oznacza „wioska chat”.

 

W 1930 r., z powodu Wielkiego Kryzysu Gospodarczego i związanego z nim spadku ceny metali, zakończono prace wydobywcze.

 

Z początkiem lat 50-tych, firma Vielle Montagne wznowiła produkcję żelaza dla niemieckiej firmy KRUPP. Załadunek i wysyłka surowców odbywała się na plaży w Limenarii.

 

Z czasem interes był coraz mniej dochodowy. Konieczność wprowadzania nowych i drogich technologii zmusiło do zamknięcia kopalni w 1963 roku.